תאונות דרכים

חוק נפגעי תאונות דרכים

חוק נפגעי תאונות דרכים קובע את הדרך לחישוב פיצויים. טרם חקיקתו, בשנת 1975, תאונה באשמת הנהג לא הייתה מזכה בפיצוי. כיום, החוק דואג שכל נפגע תאונת דרכים יהיה זכאי לפיצוי, אשם או לא.   

במה שונה חישוב הפיצוי בתאונות דרכים?

אליה וקוץ בה: המחוקק ביקש לפצות את כולם (אשמים ולא אשמים) אבל בעת ובעונה אחת הגביל את החישוב לפי שכר נטו (עד 25ֿ% מס) ואת רכיב הכאב וסבל הגביל ביחס לתאונות שאינן דרכים.

עורכי דין תאונות דרכים פיצויים

כמה זמן מתנהל תיק תאונת דרכים?

בדר"כ המומחה ימונה תוך 3-5 חודשים מהגשת התביעה. הבדיקה תיערך תוך 30-60 יום וחוות הדעת לאחר מכן. שאלות הבהרה או חקירת המומחה תעכב בעוד מס' חודשים. כמובן שבמו"מ התביעה יכולה להסתיים תוך מס' שבועות.

כמה זמן אחרי תאונה נגיש תביעה?

עורכי דין רבים יספרו על מנהג של הגשת תביעה לאחר שנה. אז המצב הרפואי מתגבש. זה לא מדויק. אפשר להגיש גם הרבה קודם. משום שקיים זמן דגירה בבהמ”ש עד שהתיק רואה למעשה שופט. 

התיישנות בתאונות דרכים

תביעות תאונות דרכים ניתן להגיש עד 7 שנים אחרי, עם כמה כללי התיישנות חריגים. אבם אם מדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה יש להגיש לביטוח לאומי תביעה תוך שנה.

תאונות דרכים

תאונת דרכים שהיא לכאורה קלה

בתאונות דרכים בפגיעות קלות ובינוניות משחררים בתי החולים הביתה בלי סי טי ובלי אמ אר איי. בגלל השחרור הבייתה נפגעים טועים לחשוב שהכל בסדר. זו טעות. ההמלצה היא להמשיך בירור בקופת החולים. שם קיימת אפשרות לקבל הדמיה מעמיקה יותר. 

מדוע על עורכי דין בתאונות דרכים להיות מיומנים בחקירת מומחים רפואיים?

על עורכי דין בתאונות דרכים להיות מיומנים ברזי החקירה הנגדית. בייחוד של עדים מומחים, רופאים. כי בתאונות דרכים מעיד מומחה רפואי יחיד. רק מטעמו של ביהמ״ש. דבריו לא תמיד לטובת הנפגע. לכן מרובים התיקים בהם על עורך הדין לחקור את המומחה על דוכן העדים כדי להבהיר דברים. 

כמה זמן אחרי תאונת דרכים אפשר ללכת למיון?

יום יומיים אחרי תאונת דרכים זה בסדר. אחרי שבועות כבר אין טעם כי חב׳ הביטוח תשייך את הפציעות לתאונה אחרת שאולי אירעה. אגב, לא חייבים לפנות לבית החולים. מספיקה פנייה לקופת החולים. 

כמה זמן אחרי תאונת דרכים אפשר ללכת למיון

תאונות דרכים של הולכי רגל

הולכי רגל, דווקא הם, מתקשים בהוכחה של התאונה. כי לא תמיד מבחינים בפח הרכב סימן מעיד לתאונה. אצלם גם קיים לעתים קושי לאתר את הרכב הפוגע. על כן יש לגשת למשטרה כדי שהיא תסייע בגיבוש ראיות. 

מה לבקש מהרופא אחרי תאונת דרכים?

ממצאים אובייקטיבים ימקסמו את הפיצוי. זאת להבדיל ממסמך המתאר תלונות סובייקטיביות. בפגיעה צווארית כנראה לא יראו דבר ברנטגן. לכן כדאי לחזור לקופת החולים ולבקש מהרופא סי טי צוואר. אולי אז המפענחים יגלו בלט דיסק. זהו ממצא שיגדיל במישרין את סכום הפיצוי. כך בברך: רק באמ אר איי, בדיקה יקרה ומעמיקה רואים קרע ברצועות או קרע במניסקוס. גם קרע בגיד מאבחנים רק בבדיקת us. או אמ אר איי.

מה לבקש מהרופא

תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות

תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות היא נון אישו, כי אין משמעות לאי חגירת בטיחות. כי אין רלבנטיות לאשם או אשם תורם. אולי שוטר משטרתי ירשום לנהג דו״ח תעבורתי אבל להיקף הפיצויים אין משמעות. 

פגיעה מאחור

נזקי רכוש

מבחינת נזקי רכוש, בפגיעה מאחור תמיד הנהג שמאחור אשם. הוא חייב לשמור מרחק מהרכב שלפניו. אם אירעה תאונה, ההנחה היא שהוא לא שמר מרחק. כל זאת, גם אם מדובר בתאונת שרשרת והעצירה של הרכב שלפניו היתה בלתי צפויה. 

נזקי גוף

מבחינת נזקי גוף פגיעה מאחור משמעה כמעט תמיד פגיעה צווארית, צליפת שוט, תנועה בה הראש נע קדימה ואחורה במהירות. כאב בצוואר יכול להיות על רקע שרירים שנתפסו, אבל אם במשך שבועות וחודשים הכאב לא חולף כדאי לדרוש mri צווארי. 

תאונת דרכים תוך פגיעה ברכב חונה במקום אסור

על פי ההגדרה, תאונת דרכים היא מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף, עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. המשך הסעיף מדבר גם על תאונה עקב פגיעה ברכב, שחנה במקום שאסור להחנות בו. ההגיון מאחורי ההגדרה הזו הוא בסיכון התעבורתי שהרכב יצר.  

האם חובה לדווח על תאונת דרכים?

ע״פ חוק כן. מה גם שחקירה משטרתית תסייע בגיבוש ראיות אם לא שכנענו את חב׳ הביטוח שאירעה תאונה. מאידך, אם התאונה באשמתי יהיו עורכי דין שייעצו שלא לדווח. 

האם צריך להגיע לעדות?

בדר״כ רק במחלוקת עובדתית. או אם הסכום שהוצע לפשרה לא התקבל וצריך פסק דין. ביתר המקרים לא יהיה בכך צורך אלא בפחות מ-5% מהמקרים.  

האם מסוכן להתפשר מוקדם מדי?

התשובה היא שכן. כי אם הכאב ימשיך ויתגבר לאחר סילוק התיק בפשרה, ורק לאחרי כן התגלה הממצא הרפואי, שהיה קיים עוד קודם, תתעורר בעיה.

איך קובעים מי אשם בתאונה?

חיילים ותאונות דרכים

חייל יגיש תביעה למשרד הבטחון אם התאונה אירעה בדרך לבסיס או בחזרה ממנו. אחרת, בחופשה למשל, התביעה היא כנגד חב׳ הביטוח. כמו כל אזרח.  

שכר טרחת עורכי דין בתביעות פיצויים בגין תאונות דרכים

על פי החוק, שכר הטרחה בטיפול עורך דין בתאונת דרכים, הנו בין 8% ל-11% פלוס מע״מ. החוק די קצר ומובן. לשכת עורכי הדין הוסיפה וקבעה שמותר להוסיף עליו סכום בגין הוצאות עד 1,000 ש״ח.

עורך דין אורן בושרי

כדאי להרחיב את הביקורים לתחומים נוספים: ללכת לנוירולוג אם קיימת גם פגיעה עצבית; לפנות לבדיקות קוגניטיביות אם קיימת בעיית זכרון; בכאב, לפנות לרופא כאב ולבקש מרשם לקנאביס; ולפנות לפסיכיאטר אם קיים קושי נפשי. בקיצור, לא להזניח תחומים אחרים. יותר תחומים, יותר כסף.

אורן בושרי, עו״ד