תאונות דרכים

חוק נפגעי תאונות דרכים

חוק נפגעי תאונות דרכים שינה את השיטה לחישוב פיצויים. טרם חקיקתו היו בתי משפט הולכים לפי דיני הנזיקין המסורתיים. אם לא הייתה רשלנות, או אם גורם הנזק לא נמצא, לא הייתה זכות לפיצוי. החוק עתה דואג שכל נפגע תאונת דרכים יהיה זכאי לפיצוי, אשם או לא.   

״אליה וקוץ בה״

אך אליה וקוץ בה: רצון המחוקק לפצות את כולם הגביל את גובה הפיצוי. למשל, לשם חישוב אובדן שכר לוקחים את השכר נטו (עד 25ֿ% מס) ולא ברוטו כמו בתאונות שאינן תאונות דרכים. החוק גם הגביל את רכיב הכאב וסבל ביחס לתאונות שאינן דרכים.

תאונת דרכים לכאורה קלה

הייעוץ המשפטי החשוב ביותר נוגע לטיפול הרפואי. כי בפגיעות קלות ובינוניות משחררים הביתה בלי סי טי ובלי אמ אר איי. בגלל השחרור הבייתה נפגעים טועים לחשוב שהכל בסדר. זו טעות. ההמלצה היא להמשיך בירור בקופת החולים. שם קיימת אפשרות לקבל הדמיה מעמיקה יותר. 

כמה זמן מתנהל תיק תאונת דרכים?

בדר”כ המומחה ימונה תוך 3-5 חודשים מהגשת התביעה. הבדיקה תיערך תוך 30-60 יום וחוות הדעת לאחר מכן. שאלות הבהרה או חקירת המומחה תעכב בעוד מס’ חודשים. כמובן שבמו”מ התביעה יכולה להסתיים תוך מס’ שבועות.

כמה זמן אחרי תאונה אפשר לתבוע?

תביעות לאחר תאונות דרכים ניתן להגיש עד 7 שנים אחרי, עם כמה כללי התיישנות חריגים. לביטוח לאומי מגישים תביעה עוד לפני שנה.

כמה זמן אחרי תאונה נגיש תביעה?

עורכי דין רבים יספרו על מנהג של הגשת תביעה לאחר שנה. אז המצב הרפואי מתגבש. זה לא מדויק. אפשר להגיש גם הרבה קודם. כי קיים זמן דגירה בבהמ”ש עד שהתיק רואה למעשה שופט. 

כמה זמן אחרי תאונת דרכים אפשר ללכת למיון?

יום יומיים אחרי תאונת דרכים זה בסדר. אחרי שבועות כבר אין טעם כי חב׳ הביטוח תשייך את הפציעות לתאונה אחרת שאולי אירעה. אגב, לא חייבים לפנות לבית החולים. מספיקה פנייה לקופת החולים. 

תאונות דרכים של הולכי רגל

הולכי רגל חשופים יותר לפגיעות. לא תמיד מבחינים בפח הרכב סימן מעיד לתאונה. אצל הולכי רגל גם קיים לעתים קושי לאתר את הרכב הפוגע. על כן יש לגשת למשטרה כדי שהיא תסייע בגיבוש ראיות. 

תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות

אין משמעות לאי חגירת בטיחות. כי אין רלבנטיות לאשם או אשם תורם. אולי המשטרה תרשום לנהג דו״ח תעבורתי אבל בהיקף הפיצויים כנגד נזקי הגוף בתאונת דרכים אין משמעות. 

ההבדל שבין ממצאים אובייקטיבים לתלונות סובייקטיביות

ממצאים אובייקטיבים ימקסמו את הפיצוי. זאת להבדיל ממסמך המתאר תלונות סובייקטיביות. בפגיעה צווארית כנראה לא יראו דבר ברנטגן. לכן כדאי לחזור לקופת החולים ולדרוש סי טי צוואר. אולי אז יראו בלט דיסק שיגדיל במישרין את סכום הפיצוי. כך בברך: רק באמ אר איי, בדיקה יקרה ומעמיקה יותררואים קרע ברצועות או קרע במניסקוס. וגם קרע בגיד מאבחנים רק בבדיקת us. או אמ אר איי.

פגיעה ברכב חונה במקום אסור

על פי ההגדרה תאונת דרכים היא מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. המשך הסעיף מדבר גם על תאונה עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו. ההגיון מאחורי ההגדרה הזו הוא בסיכון התעבורתי שהרכב יצר.  

האם חובה לדווח על תאונה?

ע״פ חוק כן. מה גם שחקירה על ידי משטרה תסייע בגיבוש ראיות אם לא שכנענו את חב׳ הביטוח שאירעה תאונה. מאידך, אם התאונה באשמתי יהיו עורכי דין שייעצו שלא לדווח. 

האם צריך להגיע לעדות לבית משפט?

בדר״כ בתאונות דרכים חריגות או אם קיימת בעיה ביטוחית. גם אם הסכום שהוצע על ידי השופט/ת אינו סביר ואתה מבקש פסק דין בכתב. ביתר המקרים לא יהיה בכך צורך אלא בפחות מ-5% מהמקרים.  

האם מסוכן להתפשר מוקדם מדי?

התשובה היא שכן. כי אם הכאב ימשיך ויתגבר לאחר סילוק התיק בפשרה, ורק לאחרי כן התגלה הממצא הרפואי, שהיה קיים עוד קודם, תתעורר בעיה.

חיילים ותאונות דרכים

חייל שמעורב בתאונת דרכים קשה יגיש תביעה למשרד הבטחון אם התאונה אירעה בדרך לבסיס או בחזרה ממנו. אחרת, בחופשה למשל, התביעה היא כנגד חב׳ הביטוח כמו כל אזרח.  

תאונות דרכים עם אופנוע

בתאונות דרכים עם אופנוע, לא תמיד קיים נזק ״פח״. או שאין רכב מעורב. אז לכאורה לתובע קושי להוכיח את עצם קרות התאונה. לכן, כדאי לרכז עדים, לשמור על קבלות על תיקון האופנוע וכו׳. 

שכר טרחת עורכי דין בתביעות תאונות דרכים

על פי החוק, שכר הטרחה בטיפול עורך דין בתאונת דרכים, מוגבל בין 8% ל-11% פלוס מע״מ. החוק די קצר ומובן. לשכת עורכי הדין הוסיפה וקבעה שמותר להוסיף עליו סכום בגין הוצאות עד 1,000 ש״ח.

תאונות דרכים

כדאי להרחיב את הביקורים לתחומים אחרים: ללכת לנוירולוג אם קיימת גם פגיעה עצבית; לפנות לבדיקות קוגניטיביות אם קיימת בעיית זכרון; בכאב לפנות לרופא כאב ולבקש קנאביס; ולפנות לפסיכיאטר אם קיים קושי נפשי. בקיצור, לא להזניח תחומים אחרים. יותר תחומים, יותר כסף.

אורן בושרי, עו״ד

טיפ הזהב

בתאונת דרכים קשה מומלץ להתרחב לתחומי רפואה רפואה נוספים. הפגיעה האורטופדית תשיג את מבוקשה ותביא לפסיקת אחוזי נכות בתחום. לכן כדאי ״להשקיע״ בתחומים אחרים: ללכת לנוירולוג אם קיימת גם פגיעה עצבית; לפנות לבדיקות קוגניטיביות אם קיימת בעיית זכרון; בכאב לפנות לרופא כאב ולבקש קנאביס; ולפנות לפסיכיאטר אם קיים קושי נפשי. בקיצור, לא להזניח תחומים אחרים. יותר תחומים, יותר כסף

תאונות דרכים בדרך לעבודה​

תאונת דרכים בדרך לעבודה מאפשרת לפנות לביטוח לאומי ולקבל גם מהם פיצוי. זאת תביעה מקבילה לתביעה את הביטוח חובה. פניה לתשלום משכורת (דמי פגיעה) כדאית מיד. פניה גם לקביעת נכות על ידי ועדה עלולה ליצור מכשול וכדאי להתייעץ היכן כדאי להתחיל. בביטוח לאומי או בבית משפט.