תאונות דרכים

נזקי גוף בתאונת דרכים

חוק נפגעי תאונות דרכים קובע את הדרך לחישוב פיצויים בגין נזקי גוף. טרם חקיקתו, בשנת 1975, תאונה באשמת הנהג לא הייתה מזכה בפיצוי. כיום, החוק דואג שכל נפגע תאונת דרכים יהיה זכאי לפיצוי, אשם או לא.   

במה שונה חישוב הפיצוי בתאונות דרכים מתאונות אחרות?

אך אליה וקוץ בה וחישוב הפיצוי שונה לרעה מתאונות אחרות: המחוקק ביקש לפצות את כולם (אשמים ולא אשמים) אבל במקביל הגביל את הסכומים. הוא קבע חישוב לפי משכורת נטו (עד 25ֿ% מס) ולא ברוטו, ואת הכאב וסבל הגביל לכ-1/3 מהמגיע בתאונות אחרות שאינן תאונות דרכים.

עד מתי אחרי התאונה אפשר ללכת למיון?

יום יומיים אחרי תאונת דרכים זה מקובל. אחרי שבועות כבר אין טעם כי חב׳ הביטוח תשייך את הפציעות לתאונה אחרת שאולי אירעה בינתיים. אגב, לא חייבים לפנות לבית החולים. מספיקה פנייה לקופת החולים. 

פיצויים לאחר תאונת דרכים

נייר הלקמוס של חישוב פיצויים לאחר תאונת דרכים הוא אחוזי הנכות. בתאונות דרכים קלות אין אחוזי נכות אבל באחרות, לפי אחוזי הנכות יישק דבר. עקרונות הפיצוי נותרו כשהן.  מי קובע את אחוזי הנכות בתביעות פיצויים לאחר תאונת דרכים? בתאונה שאינה בעבודה ביהמ״ש ממנה מומחה על סמך החומר הרפואי. על סמך חוות הדעת והתשובות לשאלות ההבהרה

קרא עוד »

מדוע על עורכי דין של תאונות דרכים להיות מיומנים בחקירת מומחים רפואיים?

על עורכי דין לתאונות דרכים להיות מיומנים בחקירה נגדית. בייחוד של עדים מומחים, רופאים. כי בתאונות דרכים מעיד מומחה רפואי יחיד. רק מטעמו של ביהמ״ש. דבריו לא תמיד לטובת הנפגע. לכן מרובים התיקים בהם על עורך הדין לחקור את המומחה על דוכן העדים כדי להבהיר דברים. 

כמה זמן אחרי תאונה נגיש תביעה?

עורכי דין רבים יספרו על מנהג של הגשת תביעה לאחר שנה. אז המצב הרפואי מתגבש. זה לא מדויק. אפשר להגיש גם הרבה קודם. משום שקיים זמן דגירה בבהמ”ש עד שהתיק רואה למעשה שופט. 

כמה זמן מתנהל תיק תאונת דרכים?

בדר"כ המומחה ימונה תוך 3-5 חודשים מהגשת התביעה. הבדיקה תיערך תוך 30-60 יום וחוות הדעת לאחר מכן. שאלות הבהרה או חקירת המומחה תעכב בעוד כמה חודשים. מובן שבמו"מ התביעה יכולה להסתיים תוך כמה שבועות.

מה לבקש מהרופא אחרי תאונת דרכים?

כדאי לבקש מהרופא בדיקות נוספות. כי ממצאים אובייקטיבים יגדילו במישרין את סכום הפיצוי. להבדיל מסתם מסמך של תלונות סובייקטיביות. בפגיעה צווארית, כדאי לבקש סי טי צוואר. רק אז יגלו בלט דיסק למשל. כך בברך: רק באמ אר איי, רואים קרע במניסקוס או ברצועות. גם קרע בגיד מאבחנים רק בבדיקת אולטרסאונד. או אמ אר איי.

מה לבקש מהרופא
״ממצאים אובייקטיבים עדיפים מתלונות סובייקטיביות״.

תאונות דרכים של הולכי רגל

הולכי רגל, דווקא הם, מתקשים בהוכחה של התאונה. כי לא תמיד מבחינים בפח הרכב סימן מעיד לתאונה. אצלם גם קיים לעתים קושי לאתר את הרכב הפוגע. על כן יש לגשת למשטרה כדי שהיא תסייע בגיבוש ראיות. 

תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות

תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות היא נון אישו, כי אין משמעות לאי חגירת בטיחות. כי אין רלבנטיות לאשם או אשם תורם. אולי שוטר משטרתי ירשום לנהג דו״ח תעבורתי אבל להיקף הפיצויים אין משמעות. 

פגיעה מאחור​

נזקי רכוש

תמיד הנהג שמאחור אשם. הוא חייב לשמור מרחק מהרכב שלפניו וההנחה היא שהוא לא שמר מרחק. גם אם מדובר בתאונת שרשרת והעצירה של הרכב שלפניו הייתה בלתי צפויה. 

נזקי גוף

פגיעה מאחור גורמת לצליפת שוט, תנועה שבמסגרתה הראש נע קדימה ואחורה במהירות. כאב בצוואר יכול להיות בסה״כ שרירים שנתפסו, אבל אם במשך שבועות וחודשים הכאב לא חולף כדאי לדרוש Mri צווארי. 

תאונת דרכים תוך פגיעה ברכב חונה במקום אסור

על פי ההגדרה, תאונת דרכים היא מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף, עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. המשך הסעיף מדבר גם על תאונה עקב פגיעה ברכב, שחנה במקום שאסור להחנות בו. ההיגיון מאחורי ההגדרה הזו הוא בסיכון התעבורתי שהרכב יצר.  

האם חובה לדווח על תאונת דרכים?

ע״פ חוק כן. מה גם שחקירה משטרתית תסייע בגיבוש ראיות אם לא שכנענו את חב׳ הביטוח שאירעה תאונה. מאידך, אם התאונה באשמתי יהיו עורכי דין שייעצו שלא לדווח. 

האם מסוכן להתפשר מוקדם מדי?

התשובה היא שכן. כי אם הכאב ימשיך ויתגבר לאחר סילוק התיק בפשרה, ורק לאחרי כן התגלה הממצא הרפואי, שהיה קיים עוד קודם, תתעורר בעיה.

איך קובעים מי אשם בתאונה?

תאונות דרכים בהריון​

תאונת דרכים בהריון בעלת מס׳ משמעויות. ראשית, כמעט תמיד מאשפזים ועצם האשפוז מקנה כאב וסבל מקסימלי אפשרי ללא נכות. כלומר, קרוב ל-18,000 ש״ח. שנית, משום שלא מבצעים צילומים מחשש לקרינה לעובר, כדאי לעבור הדמיה אחר לידה. שלישית, אם חלילה הטראומה לבטן הזיקה לעובר הוא יכול לתבוע אף הוא אחר לידתו. על עוד אין סיבה אחרת לנזקיו. למשל גנטית. 

חיילים ותאונות דרכים

חייל יגיש תביעה למשרד הבטחון אם התאונה אירעה בדרך לבסיס או בחזרה ממנו. אחרת, בחופשה למשל, התביעה היא נגד חב׳ הביטוח. כמו כל אזרח.  

האם חייבים להגיע לעדות?

חייבים להגיע לעדות בדר״כ רק במחלוקת עובדתית. או אם הסכום שהוצע לפשרה לא התקבל וצריך פסק דין. ביתר המקרים לא יהיה בכך צורך אלא בפחות מ-5% מהמקרים.  

שכר טרחה: איזה אחוז עורכי דין גובים בתאונות דרכים?

על פי החוק, שכר הטרחה בטיפול עורך דין בתאונת דרכים הוא באחוזים, בין 8% ל-11% פלוס מע״מ. החוק די קצר ומובן. לשכת עורכי הדין הוסיפה וקבעה שמותר להוסיף עליו סכום בגין הוצאות עד 1,000 ש״ח.

תאונות דרכים

כדאי להרחיב את הביקורים לתחומים נוספים: ללכת לנוירולוג אם קיימת גם פגיעה עצבית; לפנות לבדיקות קוגניטיביות אם קיימת בעיית זיכרון; בכאב, לפנות לרופא כאב ולבקש מרשם לקנאביס; ולפנות לפסיכיאטר אם קיים קושי נפשי. בקיצור, לא להזניח תחומים אחרים. יותר תחומים, יותר כסף.

אורן בושרי, עו״ד

התיישנות

תביעות תאונות דרכים ניתן להגיש עד 7 שנים אחרי, עם כמה כללי התיישנות חריגים. אבם אם מדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה יש להגיש לביטוח לאומי תביעה תוך שנה.