תאונות דרכים

עורכי דין בתאונות דרכים צריכים להיות ליטיגטורים. כלומר עורכי דין מנוסים שמופיעים וטוענים בביהמ״ש. כי תיקי תאונות דרכים לא מסתיימים במו״מ מחוץ לכתלי ביהמ״ש. ודאי בתאונות בינוניות וקשות. 

מדוע על עורכי דין בתאונות דרכים להיות מיומנים בחקירת מומחים רפואיים?

על עורכי דין בתאונות דרכים להיות מיומנים ברזי החקירה הנגדית. לא של סתם עדים, אלא של עדים מומחים, רופאים. כי בתאונות דרכים מעיד מומחה רפואי יחיד. רק מטעמו של ביהמ״ש. דבריו לא תמיד לטובת הנפגע. לכן מרובים התיקים בהם על עורך הדין לחקור את המומחה על דוכן העדים כדי להבהיר דברים. 

חוק נפגעי תאונות דרכים

חוק נפגעי תאונות דרכים שינה את השיטה לחישוב פיצויים. טרם חקיקתו היו בתי משפט הולכים לפי דיני הנזיקין המסורתיים. אם לא הייתה רשלנות, לא הייתה זכות לפיצוי. החוק עתה דואג שכל נפגע תאונת דרכים יהיה זכאי לפיצוי, אשם או לא.   

״אליה וקוץ בה״

אך אליה וקוץ בה: רצון המחוקק לפצות את כולם הגביל את גובה הפיצוי. למשל, לשם חישוב אובדן שכר לוקחים את השכר נטו (עד 25ֿ% מס) ולא ברוטו כמו בתאונות שאינן תאונות דרכים. החוק גם הגביל את רכיב הכאב וסבל ביחס לתאונות שאינן דרכים.

תאונת דרכים שהיא לכאורה קלה

בפגיעות קלות ובינוניות משחררים הביתה בלי סי טי ובלי אמ אר איי. בגלל השחרור הבייתה נפגעים טועים לחשוב שהכל בסדר. זו טעות. ההמלצה היא להמשיך בירור בקופת החולים. שם קיימת אפשרות לקבל הדמיה מעמיקה יותר. 

כמה זמן מתנהל תיק תאונת דרכים?

בדר”כ המומחה ימונה תוך 3-5 חודשים מהגשת התביעה. הבדיקה תיערך תוך 30-60 יום וחוות הדעת לאחר מכן. שאלות הבהרה או חקירת המומחה תעכב בעוד מס’ חודשים. כמובן שבמו”מ התביעה יכולה להסתיים תוך מס’ שבועות.

כמה זמן אחרי תאונה אפשר לתבוע?

תביעות תאונות דרכים ניתן להגיש עד 7 שנים אחרי, עם כמה כללי התיישנות חריגים. לביטוח לאומי מגישים תביעה עוד לפני שנה.

כמה זמן אחרי תאונה נגיש תביעה?

עורכי דין רבים יספרו על מנהג של הגשת תביעה לאחר שנה. אז המצב הרפואי מתגבש. זה לא מדויק. אפשר להגיש גם הרבה קודם. משום שקיים זמן דגירה בבהמ”ש עד שהתיק רואה למעשה שופט. 

כמה זמן אחרי תאונת דרכים אפשר ללכת למיון?

יום יומיים אחרי תאונת דרכים זה בסדר. אחרי שבועות כבר אין טעם כי חב׳ הביטוח תשייך את הפציעות לתאונה אחרת שאולי אירעה. אגב, לא חייבים לפנות לבית החולים. מספיקה פנייה לקופת החולים. 

תאונות דרכים של הולכי רגל

הולכי רגל, דווקא הם, מתקשים בהוכחה של התאונה. כי לא תמיד מבחינים בפח הרכב סימן מעיד לתאונה. אצלם גם קיים לעתים קושי לאתר את הרכב הפוגע. על כן יש לגשת למשטרה כדי שהיא תסייע בגיבוש ראיות. 

תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות

אין משמעות לאי חגירת בטיחות. כי אין רלבנטיות לאשם או אשם תורם. אולי המשטרה תרשום לנהג דו״ח תעבורתי אבל להיקף הפיצויים כנגד נזקי הגוף בתאונת דרכים אין משמעות. 

ההבדל שבין ממצאים אובייקטיבים לתלונות סובייקטיביות

ממצאים אובייקטיבים ימקסמו את הפיצוי. זאת להבדיל ממסמך המתאר תלונות סובייקטיביות. בפגיעה צווארית כנראה לא יראו דבר ברנטגן. לכן כדאי לחזור לקופת החולים ולדרוש סי טי צוואר. אולי אז המפענחים יגלו בלט דיסק. זהו ממצא שיגדיל במישרין את סכום הפיצוי. כך בברך: רק באמ אר איי, בדיקה יקרה ומעמיקה יותר רואים קרע ברצועות או קרע במניסקוס. גם קרע בגיד מאבחנים רק בבדיקת us. או אמ אר איי.

פגיעה מאחור

נזקי רכוש

מבחינת נזקי רכוש, בפגיעה מאחור תמיד הנהג שמאחור אשם. הוא חייב לשמור מרחק מהרכב שלפניו. אם אירעה תאונה, ההנחה היא שהוא לא שמר מרחק. כל זאת, גם אם מדובר בתאונת שרשרת והעצירה של הרכב שלפניו היתה בלתי צפויה. 

נזקי גוף

מבחינת נזקי גוף פגיעה מאחור משמעה כמעט תמיד פגיעה צווארית, צליפת שוט, תנועה בה הראש נע קדימה ואחורה במהירות. כאב בצוואר יכול להיות על רקע שרירים שנתפסו, אבל אם במשך שבועות וחודשים הכאב לא חולף כדאי לדרוש mri צווארי. 

פגיעה ברכב חונה במקום אסור

על פי ההגדרה, תאונת דרכים היא מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף, עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. המשך הסעיף מדבר גם על תאונה עקב פגיעה ברכב, שחנה במקום שאסור להחנות בו. ההגיון מאחורי ההגדרה הזו הוא בסיכון התעבורתי שהרכב יצר.  

האם חובה לדווח על תאונת דרכים?

ע״פ חוק כן. מה גם שחקירה על ידי משטרה תסייע בגיבוש ראיות אם לא שכנענו את חב׳ הביטוח שאירעה תאונה. מאידך, אם התאונה באשמתי יהיו עורכי דין שייעצו שלא לדווח. 

האם צריך להגיע לעדות לבית משפט?

בדר״כ בתאונות דרכים חריגות או אם קיימת בעיה ביטוחית. גם אם הסכום שהוצע על ידי השופט/ת אינו סביר ואתה מבקש פסק דין בכתב. ביתר המקרים לא יהיה בכך צורך אלא בפחות מ-5% מהמקרים.  

האם מסוכן להתפשר מוקדם מדי?

התשובה היא שכן. כי אם הכאב ימשיך ויתגבר לאחר סילוק התיק בפשרה, ורק לאחרי כן התגלה הממצא הרפואי, שהיה קיים עוד קודם, תתעורר בעיה.

איך קובעים מי אשם בתאונה?

חיילים ותאונות דרכים

חייל יגיש תביעה למשרד הבטחון אם התאונה אירעה בדרך לבסיס או בחזרה ממנו. אחרת, בחופשה למשל, התביעה היא כנגד חב׳ הביטוח. כמו כל אזרח.  

תאונות דרכים עם אופנוע

בתאונות דרכים עם אופנוע, לא תמיד קיים נזק ״פח״. או שאין רכב מעורב. אז לכאורה לתובע קושי להוכיח את עצם קרות התאונה. לכן, כדאי לרכז עדים, לשמור על קבלות על תיקון האופנוע וכו׳. 

שכר טרחת עורכי דין בתביעות פיצויים בגין תאונות דרכים

על פי החוק, שכר הטרחה בטיפול עורך דין בתאונת דרכים, הנו בין 8% ל-11% פלוס מע״מ. החוק די קצר ומובן. לשכת עורכי הדין הוסיפה וקבעה שמותר להוסיף עליו סכום בגין הוצאות עד 1,000 ש״ח.

תאונות דרכים

כדאי להרחיב את הביקורים לתחומים אחרים: ללכת לנוירולוג אם קיימת גם פגיעה עצבית; לפנות לבדיקות קוגניטיביות אם קיימת בעיית זכרון; בכאב, לפנות לרופא כאב ולבקש מרשם לקנאביס; ולפנות לפסיכיאטר אם קיים קושי נפשי. בקיצור, לא להזניח תחומים אחרים. יותר תחומים, יותר כסף.

אורן בושרי, עו״ד