תאונות דרכים

תאונות דרכים בישראל גובות חיים של 351 אנשים ו-20,000 פצועים בשנה. כל אדם שנפגע בתאונה שכזו רשאי להגיש תביעה לתשלום פיצויים. כולם מפוצים. אשמים או לא אשמים, ומשום כך, עורכי דין רשאים לגבות שכר טרחה מוגבל.

עו״ד אורן בושרי

נזקי גוף בתאונת דרכים

חוק נפגעי תאונות דרכים קובע את הדרך לחישוב פיצויים בגין נזקי גוף. טרם חקיקתו, בשנת 1975, תאונה באשמת הנהג לא הייתה מזכה בפיצוי.   

לוח זמנים

את מי תובעים?

כל אדם שנפגע בתאונת דרכים יכול לתבוע את החברה המבטחת את הרכב שבו נסע. לא תובעים את חב׳ הביטוח של הרכב הפוגע בגין נזקי גוף. רק במקרה של הולך רגל, תובעים את הרכב שפגע בו. גם כשאין ביטוח.

רשלנות תורמת

רשלנות תורמת או אשם תורם היא התנהגות שגרמה לנזק גם מצד הניזוק. זאת בעוד שעיקר האחריות לתאונה מוטלת על נהג אחר שיצר את הסיכון התעבורתי. לרשלנות תורמת משמעות רק בנזקי רכוש ולא בגוף.  

איך קובעים מי אשם בתאונה?

כיצד ביהמ״ש מכריע​
מי אשם בתאונה?

מי משלם ימי מחלה?

נפגע תאונת דרכים יכול ״לחלוב״ את ימי המחלה שנזקפו לזכותו והוא יכול שלא. אח״כ הוא יוכל לתבוע פיצוי על אובדנם. ואם לא עשה בהם שימוש, הוא יכול לתבוע על הפסד ההכנסה בתקופה בה אושרה לו היעדרות. כשמדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה המוסד לביטוח לאומי משלם ולא המעביד. מאנם רק 75% מערכם ועד ל-90 יום, כל עוד לא עמד הנפגע בתאונת עבודה. 

שכר טרחה

שכר טרחה משלמים באחוזים מתוך הסכום הכולל המתקבל. כך ממליצה גם לשכת עוה״ד. לאחוזים מתווסף מע״מ.

האם כדאי לדווח למשטרה בעקבות תאונות דרכים?

דיווח למשטרה הכרחי כל עוד יש פצועים וגם אם אין כאשר מדובר ב״פגע וברח״. חקירה משטרתית תסייע בגיבוש ראיות. מאידך, אם התאונה באשמתי יהיו עורכי דין שייעצו שלא לדווח. הולכי רגל, דווקא הם, מתקשים בהוכחה של התאונה. כי לא תמיד מבחינים בפח הרכב בסימן מעיד לתאונה. אצלם גם קיים לעתים קושי לאתר את הרכב הפוגע. על כן כדאי לגשת למשטרה.

תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות

תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות היא נון אישו, כי אין משמעות לאי חגירת בטיחות. כי אין רלבנטיות לאשם או אשם תורם. אולי שוטר משטרתי ירשום לנהג דו״ח תעבורתי אבל להיקף הפיצויים אין משמעות. 

פגיעה מאחור

בפגיעה מאחור תמיד הנהג שמאחור אשם. הוא חייב לשמור מרחק מהרכב שלפניו וההנחה היא שהוא לא שמר מרחק. גם אם מדובר בתאונת שרשרת והעצירה של הרכב שלפניו הייתה בלתי צפויה. 

מבחינת נזקי גוף, פגיעה מאחור גורמת לצליפת שוט, תנועה שבמסגרתה הראש נע קדימה ואחורה במהירות. כאב בצוואר יכול להיות בסה״כ שרירים שנתפסו, אבל אם במשך שבועות וחודשים הכאב לא חולף כדאי לדרוש Mri צווארי. 

תאונת דרכים תוך פגיעה ברכב חונה במקום אסור

על פי ההגדרה, תאונת דרכים היא מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף, עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. המשך הסעיף מדבר גם על תאונה עקב פגיעה ברכב, שחנה במקום שאסור להחנות בו. ההיגיון מאחורי ההגדרה הזו הוא בסיכון התעבורתי שהרכב יצר.  

תאונות דרכים בהריון​

תאונת דרכים בהריון בעלת מס׳ משמעויות. ראשית, בתאונה בהריון כמעט תמיד מאשפזים ועצם האשפוז מקנה כאב וסבל מקסימלי אפשרי ללא נכות של 18,000 ש״ח. שנית, משום שלא מבצעים צילומים מחשש לקרינה לעובר, כדאי לצע בירור מעמיק אחרי הלידה ובעיקר לעבור הדמיה. שלישית, אם חלילה הטראומה לבטן הזיקה לעובר הוא יכול לתבוע אחר לידתו. על עוד אין סיבה אחרת לנזקיו. למשל גנטית.

היפרדות שליה בעקבות תאונת דרכים

אם ארעה תאונת דרכים בעת הריון אולי התאונה גרמה להיפרדות שליה. אף שהיילוד היה ברחם אמו וטרם יצא לאויר העולם בעת התאונה, ביהמ״ש יכיר בו כ"נפגע" לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. אם למשל הפגיעה בשליה גרמה לחסר בהספקת דם וחמצן למוח ולפגיעה ברקמות המוח. 

האם נשים בהריון מוגנות יותר בתאונת דרכים?

ההשערה של עולם המדע הרפואי היא שנשים בהריון ״נהנות״ בעת קרות תאונת דרכים ממנגנוני פיצוי פיזיולוגיים מובנים בהן: נפח דם גבוה יותר, תפוקת לב גבוהה יותר, גודל רחם המגן על פגיעות פנימיות. עם זאת, התזה הזו טרם  הוכחה מחקרית. 

חבלת בטן

חיילים ותאונות דרכים

חייל יגיש תביעה למשרד הבטחון אם התאונה אירעה בדרך לבסיס או בחזרה ממנו. אחרת, בחופשה למשל, התביעה היא נגד חב׳ הביטוח. כמו כל אזרח.  

האם חייבים להגיע לעדות?

חייבים להגיע לעדות בדר״כ רק במחלוקת עובדתית. או אם הסכום שהוצע לפשרה לא התקבל וצריך פסק דין. ביתר המקרים לא יהיה בכך צורך אלא בפחות מ-5% מהמקרים.  

בחן את עצמך

כדאי להרחיב את הביקורים לתחומים נוספים: ללכת לנוירולוג אם קיימת גם פגיעה עצבית; לפנות לבדיקות קוגניטיביות אם קיימת בעיית זיכרון; בכאב, לפנות לרופא כאב ולבקש מרשם לקנאביס; ולפנות לפסיכיאטר אם קיים קושי נפשי. בקיצור, לא להזניח תחומים אחרים. יותר תחומים, יותר כסף.

ילדים בתאונות דרכים

ילדים אינם יכולים לתבוע את המבטחת בפוליסת ביטוח תלמידים, שכן תאונת דרכים (ע״פ הגדרתה המשפטית) מוחרגת בפוליסה. 

חקירת מומחים

על עורכי דין לתאונות דרכים להיות מיומנים בחקירה נגדית. בייחוד של עדים מומחים, רופאים. כי בתאונות דרכים מעיד מומחה רפואי יחיד. רק מטעמו של ביהמ״ש. דבריו לא תמיד לטובת הנפגע. לכן מרובים התיקים בהם על עורך הדין לחקור את המומחה. 

תאונות דרכים בישראל לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

[נכון לשנת 2022]
מס' כולל של תאונות 10,404 (ירידה של 10.0% משנת 2021)
מס׳ הרוגים שנתי 351 (ירידה של 3.6% משנת 2021)
שיעור ההרוגים ל-100 אלף תושבים 3.6 (3.8 בשנת 2021)
34.2% מהתאונות אירעו בדרכים לא-עירוניות חומרת הנפגעים בהן גבוהה: 64.1% מההרוגים נהרגו בתאונות בדרכים לא-עירוניות
שיעור מעורבותם של אופנועים בתאונות דרכים 11.4% (פי 2.8 מחלקם במצבת הרכב של שנת 2022, פי 6.3 מחלקם בנסועה השנתית (קילומטרז') בשנת 2021)
שיעור מעורבותן של משאיות במשקל כולל עד 3.5 טונות בתאונות קטלניות 6.9% (מ-5.1% בשנת 2021)