תאונות דרכים

נזקי גוף בתאונת דרכים

חוק נפגעי תאונות דרכים קובע את הדרך לחישוב פיצויים בגין נזקי גוף. טרם חקיקתו, בשנת 1975, תאונה באשמת הנהג לא הייתה מזכה בפיצוי. כיום, החוק דואג שכל נפגע תאונת דרכים יהיה זכאי לפיצוי, אשם או לא.   

ימי מחלה

התובע יכול לחלוב את ימי המחלה שנזקפו לזכותו והוא יכול שלא. הוא יוכל לתבוע פיצוי על אובדנם., ואם לא עשה בהם שימוש, הוא יכול לתבוע על הפסד ההכנסה בתקופה בה אושרה לו היעדרות.  

לוח זמנים

עד מתי אפשר ללכת למיון אחרי תאונות דרכים?

אפשר ללכת למיון גם יום יומיים אחרי תאונת דרכים. זה מקובל. אחרי שבועות כבר אין טעם כי חב׳ הביטוח תשייך את הפציעות לתאונה אחרת שאולי אירעה בינתיים. אגב, לא חייבים לפנות לבית החולים. מספיקה פנייה לקופת החולים. 

כמה זמן אחרי תאונה אפשר לתבוע?

עורכי דין רבים יסבירו שאפשר לתבוע שנה אחרי תאונה. בדר״כ רק אז המצב הרפואי מתגבש. אבל זה לא מדויק. אפשר להגיש גם הרבה קודם. משום שקיים זמן דגירה בבהמ”ש עד שהתיק רואה למעשה שופט. מסוכן מאידך להתפשר מוקדם. כי אם הכאב ימשיך ויתגבר לאחר סילוק התיק בפשרה, ורק לאחרי כן התגלה הממצא הרפואי, שהיה קיים עוד קודם, תתעורר בעיה.

כמה זמן מתנהל תיק תאונת דרכים?

בדר"כ המומחה ימונה תוך 3-5 חודשים מהגשת התביעה. הבדיקה תיערך תוך 30-60 יום וחוות הדעת לאחר מכן. שאלות הבהרה או חקירת המומחה תעכב בעוד כמה חודשים. מובן שבמו"מ התביעה יכולה להסתיים תוך כמה שבועות.

תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות

תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות היא נון אישו, כי אין משמעות לאי חגירת בטיחות. כי אין רלבנטיות לאשם או אשם תורם. אולי שוטר משטרתי ירשום לנהג דו״ח תעבורתי אבל להיקף הפיצויים אין משמעות. 

פגיעה מאחור​

נזקי רכוש

בפגיעה מאחור תמיד הנהג שמאחור אשם. הוא חייב לשמור מרחק מהרכב שלפניו וההנחה היא שהוא לא שמר מרחק. גם אם מדובר בתאונת שרשרת והעצירה של הרכב שלפניו הייתה בלתי צפויה. 

נזקי גוף

מבחינת נזקי גוף, פגיעה מאחור גורמת לצליפת שוט, תנועה שבמסגרתה הראש נע קדימה ואחורה במהירות. כאב בצוואר יכול להיות בסה״כ שרירים שנתפסו, אבל אם במשך שבועות וחודשים הכאב לא חולף כדאי לדרוש Mri צווארי. 

תאונת דרכים תוך פגיעה ברכב חונה במקום אסור

על פי ההגדרה, תאונת דרכים היא מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף, עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. המשך הסעיף מדבר גם על תאונה עקב פגיעה ברכב, שחנה במקום שאסור להחנות בו. ההיגיון מאחורי ההגדרה הזו הוא בסיכון התעבורתי שהרכב יצר.  

איך קובעים מי אשם בתאונה?

תאונות דרכים בהריון​

תאונת דרכים בהריון בעלת מס׳ משמעויות. ראשית, כמעט תמיד מאשפזים ועצם האשפוז מקנה כאב וסבל מקסימלי אפשרי ללא נכות. כלומר, קרוב ל-18,000 ש״ח. שנית, משום שלא מבצעים צילומים מחשש לקרינה לעובר, כדאי לעבור הדמיה אחר לידה. שלישית, אם חלילה הטראומה לבטן הזיקה לעובר הוא יכול לתבוע אף הוא אחר לידתו. על עוד אין סיבה אחרת לנזקיו. למשל גנטית. 

חיילים ותאונות דרכים

חייל יגיש תביעה למשרד הבטחון אם התאונה אירעה בדרך לבסיס או בחזרה ממנו. אחרת, בחופשה למשל, התביעה היא נגד חב׳ הביטוח. כמו כל אזרח.  

האם חייבים להגיע לעדות?

חייבים להגיע לעדות בדר״כ רק במחלוקת עובדתית. או אם הסכום שהוצע לפשרה לא התקבל וצריך פסק דין. ביתר המקרים לא יהיה בכך צורך אלא בפחות מ-5% מהמקרים.  

שכר טרחה: איזה אחוז עורכי דין גובים בתאונות דרכים?

על פי החוק, שכר הטרחה בטיפול עורך דין בתאונת דרכים הוא באחוזים, בין 8% ל-11% פלוס מע״מ. החוק די קצר ומובן. לשכת עורכי הדין הוסיפה וקבעה שמותר להוסיף עליו סכום בגין הוצאות עד 1,000 ש״ח. אגב, בארה״ב זה בדרך כלל בסביבות 33%, ואולי יותר אם התיק הגיע למשפט.

כדאי להרחיב את הביקורים לתחומים נוספים: ללכת לנוירולוג אם קיימת גם פגיעה עצבית; לפנות לבדיקות קוגניטיביות אם קיימת בעיית זיכרון; בכאב, לפנות לרופא כאב ולבקש מרשם לקנאביס; ולפנות לפסיכיאטר אם קיים קושי נפשי. בקיצור, לא להזניח תחומים אחרים. יותר תחומים, יותר כסף.

פיצויים לאחר תאונת דרכים

פיצויים לאחר תאונת דרכים מחשבים לפי אחוזי נכות, גיל ושכר, ולפי עקרונות פיצוי מושרשים במשפט הישראלי.  תאונות קלות בתאונות דרכים קלות אין אחוזי נכות והפיצוי יהיה על כאב וסבל שהוא עד 18,000 ש״ח והפסד שכר בגלל היעדרות מהעבודה. קרא עוד… במה הגביל המחוקק את הפיצויים בתאונת דרכים? המחוקק הגביל את הפיצוי בתיקי תאונות דרכים. הוא מחד ביקש לפצות

קרא עוד »

ילדים

ילדים אינם יכולים לתבוע את המבטחת בפוליסת ביטוח תלמידים, שכן תאונת דרכים (ע״פ הגדרתה המשפטית) מוחרגת בפוליסה. 

דיווח למשטרה

דיווח למשטרה הכרחי ע״פ חוק כן. מה גם שחקירה משטרתית תסייע בגיבוש ראיות. מאידך, אם התאונה באשמתי יהיו עורכי דין שייעצו שלא לדווח. הולכי רגל, דווקא הם, מתקשים בהוכחה של התאונה. כי לא תמיד מבחינים בפח הרכב בסימן מעיד לתאונה. אצלם גם קיים לעתים קושי לאתר את הרכב הפוגע. על כן כדאי לגשת למשטרה.

חקירת מומחים

על עורכי דין לתאונות דרכים להיות מיומנים בחקירה נגדית. בייחוד של עדים מומחים, רופאים. כי בתאונות דרכים מעיד מומחה רפואי יחיד. רק מטעמו של ביהמ״ש. דבריו לא תמיד לטובת הנפגע. לכן מרובים התיקים בהם על עורך הדין לחקור את המומחה. 

התיישנות

תביעות תאונות דרכים ניתן להגיש עד 7 שנים אחרי, עם כמה כללי התיישנות חריגים. אבם אם מדובר בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה יש להגיש לביטוח לאומי תביעה תוך שנה.