תאונות דרכים

תאונות דרכים לפי מהות התאונה

הייעוץ המשפטי הראשוני הוא בכלל רפואי

הבדיקה בבית חולים אחר תאונת דרכים היא שטחית למדי בפגיעות קלות ובינוניות. משום שהיא כזו, היא לא תגלה בעיות מינוריות. הנפגע לכן יטעה לחשוב שהכל בסדר. זו טעות. ההמלצה הראשונית היא שכדאי להמשיך בבדיקות בקופת החולים. שם קיימת אפשרות לקבל הדמיה מעמיקה יותר. 

מה לעשות כדי למקסם את הפיצוי?

כדי למקסם את הפיצוי נדרשים ממצאים אובייקטיבים להבדיל ממסמך המתאר תלונות סובייקטיביות. למשל:

אצל נפגע צוואר כדאי לחזור לקופת החולים ולדרוש שם סי טי צוואר. אולי יתגלה בלט דיסק שיגדיל במישרין את סכום הפיצוי. כך גם לגבי נפגע ברך. הוא יעבור בבי״ח בדר”כ רק צילום רנטגן. אם הצילום תקין הנפגע יטעה לחשוב שהברך בריאה. אם יופנה לאמ אר איי, בדיקה יקרה ומעמיקה יותר, הוא עשוי לגלות קרע במניסקוס או קרע ברצועות הברך שיגדילו  את הפיצוי. כך גם קרע בגיד. קרע בגיד מאבחנים רק בבדיקת us.

תאונות דרכים לפי מהות הפגיעה

כמה זמן אחרי תאונה אפשר ללכת למיון?

יום יומיים אחרי זה בסדר. אחרי שבועות כבר אין טעם כי חב׳ הביטוח תשייך את הפציעות לתאונה אחרת שאולי אירעה. אגב, לא חייבי

האם חובה לדווח על תאונה?

ע״פ חוק כן. מה גם שחקירה על ידי משטרה תסייע בגיבוש ראיות אם חב׳ הביטוח לא תשתכנע בטענות שלנו. מאידך, אם התאונה באשמתי יהיו עורכי דין שייעצו שלא לדווח. 

האם אצטרך להגיע לבית משפט?

אם התאונה חריגה מבחינת אופיה, אם קיימת בעיה ביטוחית ואם סכום הפשרה שהוצע על ידי השופט/ת אינו סביר ולא ניתן לקבלו תצטרך להגיע לביהמ״ש לשם מתן עדות. ביתר המקרים לא יהיה בכך צורך אלא בפחות מ-5% מהמקרים.  

האם עלי להשתמש במשרד עורכי דין המומלץ על ידי חב׳ הביטוח שלי?

ממש לא. אינך צריך להשתמש במשרד עורכי הדין שהמבטח שלך רוצה שתשתמש בו.

כמה זמן אחרי התאונה אפשר לתבוע?

את התביעה ניתן להגיש עד 7 שנים אחרי, עם כמה כללי התיישנות חריגים. לביטוח לאומי צריך להגיש עוד לפני שנה.

מתי מגישים?

עורכי דין רבים יספרו על מנהג של הגשת תביעה לאחר שנה כי אז המצב הרפואי מתגבש. זה לא מדויק. ניתן להגיש גם הרבה קודם כי קיים זמן דגירה בביהמ”ש עד שהתיק רואה למעשה שופט. 

האם מסוכן להתפשר מוקדם מדי?

התשובה היא שכן, יכול להיות. כי אם הכאב ימשיך ויתגבר לאחר סילוק התיק בפשרה, ורק לאחרי כן התגלה הממצא הרפואי, שהיה קיים עוד קודם, תתעורר בעיה.

תאונה בדרך לעבודה

תאונה בדרך לעבודה מאפשרת לפנות לביטוח לאומי ולקבל גם מהם פיצוי. זאת תביעה מקבילה לתביעה את הביטוח חובה. פניה לתשלום משכורת (דמי פגיעה) כדאית מיד. פניה גם לקביעת נכות על ידי ועדה עלולה ליצור מכשול מאוחר יותר. בתביעה מול הביטוח כי הקביעה של הוועדה מחייבת גם שם. על כן, בכל מקרה כדאי להתייעץ היכן כדאי להתחיל. בביטוח לאומי או בבית משפט.

כמה זמן לוקח ניהול תיק תאונת דרכים?

בדר”כ המומחה ימונה תוך 3-5 חודשים מהגשת התביעה, הבדיקה תיערך תוך 30-60 יום וחוות הדעת ניתן לשלוח לו שאלות הבהרה או לחקור אותו בבימ”ש. לשם חקירת המומחה נמתין מס’ חודשים. כמובן שבמו”מ מוקדם יותר התביעה יכולה להסתיים תוך מס’ שבועות.

5/5