תאונת אופנוע

תאונת אופנוע

אורן בושרי, עו"ד

תביעה

מה מייחד נפגעי תאונת אופנוע?

תאונת אופנוע דורשת להתעכב על נסיבות קרות התאונה. בניגוד לתאונה ברכב פרטי, שם ניתן להצביע על נזק פח שנגרם לרכב – הוכחה טובה לכך שהאירוע התרחש – בתאונת אופנוע זה לא תמיד פשוט. רוכבי רבים מוצאים עצמם נפגעים בתאונות עצמיות בלי נזק ״פח״ ויותר מדי פעמים בגלל החלקה או בגלל ״פרייבט״ ש״נכנס לנתיב וברח״. אז אין אפשרות להצביע על נזק לרכב המעורב. לעתים אין גם עדים, כי הנהיגה היא אישית ולכל היותר עם רוכב נוסף. 

"הפול" חברה לביטוח, מבטחת את רב האופנועים. היא היחידה שלא מסרבת מפאת הסיכון לבטח טרקטורונים ואופנועים. "ביטוח ישיר" שאמנם מוכרת ביטוחים "חותמת" את פוליסת הביטוח אצל "הפול". מכל מקום, ״הפול״ מבקשת לעיין בקבלות בגין תיקון לשם הוכחת התאונה אולם האופנוע שורד את התאונה עם שפשופים שלא תמיד שווים תיקון.  מפאת ערך נמוך של האופנוע, אין גם תמיד כדאיות בלתקן. אם תוקן, כדאי לשמור את חשבוניות המס מהמוסך עבור התיקון.

פציעה

נפגע שניתק מהאופנוע, נפל ונחבל בכל כובד משקלו בקרקע, סיכוייו לממצא רפואי משמעותי גדולים יותר מיושב רכב. לכן עליו להתעקש לקבל הפניה מהרופא להדמייה הטובה ביותר האפשרית. ממצא אובייקטיבי יניב אחוז נכות גבוה יותר, ונכות גבוהה יותר (ראה גרף) תניב פיצוי גבוה יותר. לכן, נפגע צוואר חייב לדרוש סי טי צוואר, נפגע כתף חייב לדרוש אולטרה סאונד כדי לוודא שאין נזק לגידים, ונפגע ברך חייב לבקש אמ אר איי. אלו כמובן רק דוגמאות. 

תאונת אופנוע בלי ביטוח

תאונת אופנוע בלי ביטוח חובה עדין יכולה לזכות בפיצויים. ראשית, אם אירעה בדרך לעבודה או חזרה ממנה, ניתן לתבוע את המוסד לביטוח לאומי. שנית, אם קיים ביטוח תאונות אישיות ואכ"ע, את החברה המבטחת. שלישית, אם אירעה באשמת נהג אחר, ניתן לתבוע אותו גם על הנזק גוף ולא רק על הנזק רכוש. רביעית, יהיו גם מצבים שניתן יהיה לתבוע את קרנית. למשל, אם אם הנהיגה בהיתר הבעלים או המחזיק ברכב. אם הנהיגה היא בהיתר הבעלים או המחזיק; אם הנהיגה באי-ידיעה לגבי היעדרו של כיסוי ביטוחי (יסוד סובייקטיבי); ואי-הידיעה היא סבירה כמו ביחסי עובד-מעביד.

בשנים האחרונות החלה "הפול" להנפיק פוליסות מוזלות עם השתתפות עצמית גבוהה של 25,000 ש"ח. שימת לב נדרשת לכך שהניכוי הוא רק מרכיב "כאב וסבל" ו- 7 ימי עבודה ולא מהסכום הכללי לפיצוי.

No votes yet.
Please wait...