תאונת אופנוע

רוכב אופנוע שנפגע פיזית בתאונת דרכים זכאי לקבל פיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו כתוצאה מן התאונה כמו כל נהג רכב פרטי. בדר״כ התביעה כנגד ״הפול״ המאגר הישראלי לביטוחי רכב״ – המבטחת העיקרית של הקטנועים.

הקושי הראייתי המוטל על נפגע תאונת אופנוע

אלא שבניגוד לתאונה ברכב פרטי, שם ניתן להצביע על נזק פח שנגרם לרכב – הוכחה טובה לכך שאירוע התאונה התרחש – בתאונת קטנוע רוכבים רבים מוצאים עצמם נפגעים בתאונות עצמיות בלי נזק ״פח״.

יותר מדי פעמים בגלל החלקה, אובדן שליטה, או בגלל ״פרייבט״ ש״נכנס לנתיב וברח״. אז אין עדים או אפשרות להצביע על נזק לקטנוע או לרכב המעורב. אז מה כדאי לעשות?

עצות ״עשה״ ו״אל תעשה״

א. לא לבצע תיקונים בלי קבלות
ב. לתעד ולצלם את הקטנוע מוטל על הכביש
ג. להעדיף פינוי מד״א מהמקום ולא להתפנות עצמית (בהנחה שקיים ביטוח)
ד. לקחת פרטי עדים

השתתפות עצמית

״הפול״ מציעה החל בשנת 2008 פוליסה עם סעיף השתתפות עצמית תמורת הפחתת הפרמיה. נכון שרכיב ההשתתפות גבוה – בגין כאב וסבל  25,000 ₪ ואבדן השתכרות עד 7 ימים – ועדיין כדאי תמיד להתייעץ עם עו״ד לגבי שוויו של התיק כי במו״מ ההשתתפות העצמית נזילה.

הינתקות מהאופנוע

נפגע שניתק מהאופנוע, נפל ונחבל בכל כובד משקלו בקרקע, סיכוייו לממצא רפואי משמעותי גדולים יותר מיושב רכב פרטי. לכן עליו להתעקש לקבל הפניה מהרופא להדמייה הטובה ביותר האפשרית. ממצא אובייקטיבי יניב אחוז נכות גבוה יותר, ונכות גבוהה יותר (ראה גרף) תניב פיצוי גבוה יותר. 

תאונת אופנוע בלי ביטוח

תאונת אופנוע בלי ביטוח חובה עדין יכולה לזכות בפיצויים:

א. אם אירעה בדרך לעבודה או חזרה ממנה, ניתן לתבוע את המוסד לביטוח לאומי. 
ב. אם קיים ביטוח תאונות אישיות ניתן לתבוע את החברה המבטחת
ג. אם אירעה באשמת נהג אחר, ניתן לתבוע אותו גם על הנזק גוף ולא רק על הנזק רכוש.
ד. יהיו גם מצבים שניתן יהיה לתבוע את קרנית. למשל, אם אם הנהיגה בהיתר הבעלים או המחזיק ברכב ובאי-ידיעה לגבי היעדרו של כיסוי ביטוחי (יסוד סובייקטיבי); ואי-הידיעה היא סבירה כמו ביחסי עובד-מעביד.

תאונת דרכים בעלייה לאופנוע או בירידה ממנו

תאונת דרכים בעלייה לאופנוע או בירידה ממנו תיחשב לתאונת דרכים כאילו אירעה התנגשות בין אופנוע לרכב. הטעם לכך נעוץ בהגדרת המונח ״שימוש בכלי רכב מנועי״ המקפל בתוכו גם כניסה ויציאה מהרכב ועלייה או ירידה מאופנוע שווים לכניסה ויציאה מרכב. 

חישוב הפיצויים בנזקי גוף

נזקי גוף נאמדים בעין משפטית בראש ובראשונה לפי פרמטר אחוזי נכות. אלה פקטור מכריע בפסיקת פיצויים. בתאונת דרכים, ביהמ"ש ממנה מומחה ובדר"כ חב' הביטוח משלמת את שכרו. קרא עוד..

המשמעות של אחוזי הנכות בכסף

כאשר לא נקבעת נכות, יוערך סכום הפיצוי סביב 25,000 ש"ח-50,000 ש"ח. זהו סכום נמוך משמעותית מנכות של 10% שם הפיצוי כבר יגיע למאות אלפי שקלים. הסכום כמובן תלוי בשכר, בגיל עד הפרישה ובנתונים משתנים רבים.
קרא עוד
דילוג לתוכן