תאונת רכבת

פיצויים

תאונת רכבת הינה בהיבט המשפטי-נזיקי מהווה ״תאונת דרכים״ לכל דבר ועניין. חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, מכניס תחת ההגדרה של רכב מנועי גם רכבת (להבדיל ממטוס או ספינה). המשמעות היא שנוסע שנפגע בתאונת רכבת (או חלילה נדרס על ידי רכבת), יכול לתבוע את חב׳ הביטוח של הרכבת גם בלי להוכיח רשלנות של נהג הקטר או רשלנות של גורם כלשהו. כיום חב׳ הביטוח של הרכבת היא ״הפניקס״. 

נפילה בכניסה לרכבת

משום שנפילה בכניסה לכל אוטו או ביציאה ממנו, מהווה תאונת דרכים, גם נפילה בעלייה לרכבת או ביציאה מהקרון תוגדר ככזו. בסייג אחד: יש להוכיח כי הכניסה והיציאה היו קשורים לשימוש התעבורתי ברכבת, היינו להתחלת נסיעה או לסיום נסיעה. 

להשיג את ״התחקיר״

אם “האירוע מתוחקר” ברכבת אפשר לנסות להשיג את התחקיר. דרך המשטרה, משרד התחבורה או הרכבת עצמה. למרות שלמעשה, אין גוף חיצוני שמפקח על פעילות הרכבת. ככל שמדובר בתקריות ללא נפגעים, הרכבת מפקחת על עצמה.

נפילה ברכבת תוך נסיעה

במהלך נסיעה ברכבת, קורה שהנהג בולם בלימת חירום שמפילה את הנוסע לרצפת הרכבת.

ברור שגם אז, מדובר בתאונה שהיא תאונת דרכים ובאפשרות הנפגע לתבוע פיצוי מחברת הביטוח בלי להוכיח מי אשם בתאונה (הנפגע, הנהג או נוסע אחר).

רצוי לשמור על כרטיס הנסיעה. ב”רב קו”, ניתן יהיה לאתר את פרטי הנסיעה בצורה ממוחשבת. אבל בכל מקרה, כדאי שיהיו עדים ולשמור פרטיהם, כי חב׳ הביטוח לא תמהר להאמין לגרסת הנופל. 

תאונת רכבת

האם חובת דיווח על תאונה למשטרה חלה גם על הרכבת?

על-פי הדין, כל תאונת דרכים עם נפגעים (להבדיל מאירוע חריג) מחייבת דיווח למשטרה והרכבת אינה יוצאת מן הכלל. אבל היא לא תמיד מדווחת. מדוע? למשל כשנהג הרכבת, שאחראי היה לכאורה לתאונה, הוא בנו של בכיר בוועד העובדים של החברה. ראה אודות האירוע כפי שסופר בynet כאן.  

דילוג לתוכן