תאונת אופניים מבחינה משפטית

פיצוי כנגד נזקי גוף לרוכבי אופניים בעטיה של תאונת אופניים יכול להגיע משלל גורמים. אין חוק ספציפי והזכויות נלמדות מעיון באוסף חוקים, טלאי על טלאי.  

 

תאונת דרכים

תאונת אופניים מפגיעת רכב מהווה תאונת דרכים לכל דבר ועניין. הרוכב זכאי לתבוע פיצויים מנהג הרכב הפוגע ומחברת הביטוח שביטחה את השימוש ברכב. לא רק כשמדובר בפגיעה ישירה.

גם פגיעה מדלת של רכב חונה במקום שאסור להחנות בו תיחשב תאונת דרכים. גם אם התאונה אירעה כי רוכב האופניים נבהל מרכב חולף. 

תאונת אופניים

כל האופציות לתבוע

תאונת אופניים עם רכב

תאונת אופניים בהתנגשות עם רכב מנועי כמוה כתביעה שבין הולך רגל לרכב. ניתן אז להגיש את התביעה כנגד חב׳ הביטוח של הרכב הפוגע. אם לא קיימת חברת ביטוח או שנהג הרכב פגע וברח, אז כנגד ״קרנית״.

תאונת אופניים בדרך לעבודה

תאונת אופניים בדרך לעבודה או בדרך חזרה ממנה, תוכר כתאונת עבודה לכל דבר ועניין. היא תאפשר מיצוי זכויות בביטוח לאומי: דמי פגיעה, מענק נכות, אולי אף קצבת נכות.

דמי תאונה מביטוח לאומי

גם כשהתאונה איננה תאונת עבודה הביטוח הלאומי משלם דמי תאונה למי שנפגע בשעות הפנאי. אופציה זו קיימת גם בתאונת אופניים למעט מי שנפגע בתאונת דרכים, כלומר אם התאונה היא עצמית ולא מרכב.

תאונה עצמית עם אופניים בגלל מפגע בדרך

כשהתאונה היא עצמית בגלל מפגע בכביש, ניתן להגיש תביעה כנגד העירייה או המועצה המקומית: כמו בנפילה ברחוב. יש לצלם את המפגע לפי ההוראות שכאן ולהתנהל כאילו מדובר בתביעת נפילה.

ביטוח תאונות אישיות

ביטוח תאונות אישיות הוא אופציה לנפגעי תאונות אופניים כל עוד נסיעה ברכב "דו גלגלי" לא מופיעה ברשימת החריגים בפוליסה.

פגיעה של הולך רגל מאופניים

הולך רגל שנפגע מאופניים יוכל לתבוע את הרוכב אם הוא לא נהג לפי חוקי התעבורה. אלה אוסרים על רכיבת אופניים במדרכה.

האם פוליסת ביטוח תלמידים חלה?

תלמיד שנפגע בתאונת אופניים יוכל לתבוע את חברת הביטוח שביטחה את כלל תלמידי בית הספר שלו בפוליסת ביטוח תלמידים. אבל, שימו לב: הפוליסה מחריגה תאונות דרכים ולכן אם מדובר בתאונה עם רכב יחול החריג ולא יהיה אפשר לתבוע.

רוכבי אופני כביש

כשהתאונה היא בדרך בינעירונית, בדר״כ עם אופני כביש, תובעים את מע”צ, המכונה כיום “חברת נתיבי ישראל” בע”מ, שמס’ הח.פ. שלה הוא 513467209 וכתובתה בשדרות אריאל שרון 3, אור יהודה. יש לשים לב: גם “נתיבי ישראל” מאצילה סמכויות ומטילה על חברות בת את עבודות הפיקוח והתחזוקה בכבישים. בצפון למשל, באזור עמוס רוכבים כמו בנימינה – עמיקם – גבעת עדה, מדובר בחב’ נתיבי הצפון תפעול ואחזקה בע”מ, ח.פ. 514384155 ולכל אזור גיאוגרפי חברה אחרת.

5/5
דילוג לתוכן