• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

רשלנות רופא משפחהרופא המשפחה כמושא התלונות הראשון

רשלנות רופא משפחה חוזרת ונידונה רבות כי רופא המשפחה הוא מושא התלונה הראשון.

ניקח מטופל שהגיע לרופא המשפחה והתלונן על דם בצואה, או מטופלת שמיששה ומצאה גוש בשד.

גוש נימוש יכול לרמז על קיומו של סרטן השד, ודם בצואה יכול להוות סימן מעיד לא רק לטחורים, אלא גם לסרטן המעי הגס.

בשני המקרים, על רופא המשפחה לשלול את הגרוע מכל באמצעות בדיקות מעמיקות נוספות. אם לא נהג כך, הוא פעל מתחת לנורמה המקובלת, שם קוד לרשלנות רפואית.

מפרצת בבטן באבי העורקים

דוגמא אחרת: מפרצת בבטן, באאורטה הבטנית, שנכנסה לתודעה עם מותו של אריק איינשטיין. מפרצת מתארת מצב של התרחבות העורק הראשי כתוצאה מהצטברות כולסטרול ומשקעי שומן. קרע בבטן יוביל לדימום מסיבי ולמוות אבל צילום אולטרסאונד עשוי להציל חיים. 

בקבוצות הסיכון גברים מעל גיל 65, מעשנים.  החל בשנת 2013 היא הוכנסה לסל התרופות כבדיקת סקר, בקרב אנשים בקבוצת הסיכון. מהסיבה הזאת, רופא משפחה הפוגש חולה מעשן מעל גיל 65 ולא מפנה אותו לבדיקת US מתרשל כלפיו. 

רשלנות רופא משפחה בשל אי נטילת פרטים

רשלנות רופא משפחה אחרת היא של רופא היודע על מקרה תורשתי במשפחה, ולא רואה בו “דגל אדום”. רופא סביר יפנה את מטופלת עם תורשה לבדיקה קלינית כל חצי שנה ולממוגרפיה כל 6-12 חודשים או לבדיקת MRI של השד.  על רופא המשפחה להתייחס גם למוצא: מחקרים מראים כי 80% מבין חולי סרטן המעי הגס הם אשכנזים וגרוזינים. מחקרים אחרים הראו שמבין כלל מקרי סרטן השחלות והשד, 83% קשורים במוטציות של גנים הידועים בשמות BRCA2 ו-BRCA1 ומבין אלה, אצל נשים יהודיות התגלו פי כמה מקרים יותר ביחס לאוכלוסיה. 

רשלנות רופא משפחה בשל היעדר בדיקה

מקרה אחר בו רופאים לא מבחינים בסימפטומים האופייניים הוא מחלת ווילסון. מחלת ווילסון היא מחלה תורשתית שמאופיינת בהצטברות נחושת בכבד. רופא סביר יבצע בדיקה, יבחין בהצטברות נחושת כטבעות זהובות בעיניים אבל רופא רשלן יאפשר המשך הידרדרות. הוא גם יסביר על האפשרות של אבחון גנטי כי מדובר במחלה גנטית. לאחרי כן הוא יידע כיצד לטפל. בתרופות הסופחות נחושת וגורמות להפרשתה בשתן. ובתרופות הסופגות את הנחושת במעיים. 

רשלנות רופא משפחה

רשלנות רופא משפחה

אורן בושרי, עו"ד

לכל אישה הסיכון לפתח סרטן השד הוא 11% ואצל אשה עם סיפור משפחתי כזה, הסיכון עולה ל- 15% כפונקציה של כמה נשים חלו במשפחה, באיזו דרגת קרבה ובאיזה גיל חלו במחלה. אשה שיש לה מוטציה בגנים מסוימים (גן “שיושב” על כרומוזום 13) עולה על אשה בכלל האוכלוסיה מעלה ל- 50% ל- 85% לפתח סרטן שד לעומת 11% שזו השכיחות הרגילה באוכלוסיה. טרם התבררה בפסיקה השאלה אם על רופא הקופה חלה חובת דיווח ליתר בני המשפחה בעת גילוי סרטן שד אצל בן משפחה אחר. יהיה מי שיטען כי על קופת החולים חלה חובת התנהגות שכזו, ואכן ניתן למצוא לה בסיס בחקיקה(!).

דילוג לתוכן