רשלנות רפואית בהריון מקנה זכות להורים להגיש תביעה. מדוע זכות? משום שלנולד הוצאות רפואיות מכבידות והפסדי הכנסה מכך שלא יוכל להשתכר למחייתו כמו אדם בריא.

רשלנות רפואית במעקב הריון

רשלנות בהריון

״רשלנות בהריון״ מקפלת בתוכה טענה כי חייו של ילד עם מום הם ״נזק״ וכי מדובר בילוד שעדיף היה מותו בהפלה מחייו עם מום, ולמעשה, עדיף לו שלא נולד משנולד. 

התיישנות

בעבר הייתה הזכות גם לנולד וכפועל יוצא מניין 7 שנות ההתיישנות היה מתחיל ברגע הגיעו לגיל 18.

ע"א 1326/07 ליאור המר נגד מ״י ואח׳

משעה שהזכות עברה להורים בלבד, המועד האחרון להגשת תביעה הוא תוך 7 שנים מהלידה.
פסק דין

אולטרסאונד

רשלנות רפואית בבדיקת אולטרסאונד היא בראש ובראשונה ״פספוס״ של מום באיבר. לכאורה לא של כל פספוס, אבל בטח של איבר החייב בסריקה.

רשלנות רפואית בבדיקת אולטרה סאונד

רשלנות רפואית בבדיקת אולטרה סאונד היא גם ביטוי לאי הפעלת שיקול דעת. למשל, נניח וידוע על פיגור בגדילה התוך רחמית וגם תנועת כף היד של העובר מעוררת חשד. הצלבה של שני הנתונים הללו היא קריטית. כי קיומם במצטבר מעלה סיכון באופן מובהק לקיומה של תסמונת גנטית.

רשלנות בהריון

רשלנות רפואית בהריון

אורן בושרי, עו"ד

הפסקת הריון כתנאי לקביעת רשלנות רפואית

בישראל מותר להפסיק הריון עד שבוע 23. לאחרי כן, נדרש אישורה של ועדת-על. בהמ״ש קבע שעל הרופא להידרש לבדיקות בדחיפות כדי שלא יוחמץ מועד הועדה. חוזר מנכ"ל משרד הבריאות קובע, כי אישור להפסקת הריון אחרי השבוע ה-23 יינתן אם קיים סיכוי גבוה מ-30% להולדת ילד בעל מום. בתי המשפט מביאים בחשבון במסגרת שיקוליהם את החוזר.

בשנים האחרונות מתבצעות בדיקות גם בשבועות מאוחרים להריון. לאבחון מומים שלא מופיעים בשלבים מוקדמים. כאלה הם מומים בהתפתחות קורת המוח (קורפוס קלוסום), בקליפת המוח (קורטקס) ובמוח הקטן (צרבלום). מומים קשים כאלה יובילו להפסקה של ההריון גם בטרימסטר האחרון.

רשלנות רפואית אולטרסאונד - ה״מומים הנפוצים״ באיברים החייבים בסריקה

מח ופנים

 • הידרוצפלוס
 • ציסטות במח
 • מיקרוצפליה (ראש קטן)
 • אננצפלוס
 • שפה שסועה

עמוד שדרה

 • ספינה ביפידה
 • חוליה חצויה
 • חולית פרפר
 • חסר עצם ארוכה
 • חוסר כף יד או כף רגל

בטן

 • חוסר של כליה
 • חסימת דרכי שתן
 • חסימת מעיים
 • פגם בדופן הבטן

לב

 • חסר של חדר או עלייה
 • פגיעה בשסתום הלב
 • לב שמאל היפופלסטי

הפלה

עוד בדר"כ טוענים ההורים בתביעה מעין זו, כי רופאי המעקב בהריון מנעו מהם מידע רפואי, את האפשרות לבחור בהפלה ואת הבחירה שלא לגדל ילד בעל מוגבלות.

רשלנות רפואית בייעוץ גנטי

ההורים גם יכולים לטעון כי לא ניתן להם הסבר על בדיקות מוכוונות יותר, שיכלו לבצע, כמו MRI עוברי, או אקו לב עוברי, או פשוט לקבל ייעוץ גנטי. לרופא חובה ליידע בדבר אפשרות לבדיקה אחרת ממוקדת יותר. 

רשלנות בבדיקות הריון

בדיקות הריון - ״כמה רחוק ללכת עם ההסבר״

שופטים חלוקים בדעתם לגבי כמה רחוק ללכת עם ההסבר. האם לפי הנוהג של הרופאים, או לפי המידע המצופה שיינתן לאם. בדיקת אקו-לב עוברי יכולה להיעשות למשל על ידי קרדיולוג במכון לב או על-ידי גניקולוגים. אין עדיפות לאחד על פני האחר, אולם חובה להסביר את שתי האפשרויות.

בדיקות הריון בתוך חלון זמנים צר

חשד צריך לעבור לידיעת ההורים באופן שיגרום גם להם לזרז את הבדיקות הבאות ולא לפספס בדיקות שמוגבלות בזמן כמו בדיקת מי שפיר. ודבר אחרון: אם הנזק אינו מום שהיה בזמן סריקות, יש לבדוק היתכנות של רשלנות בלידה. 

Nipt ויתר בדיקות הגנום החדשות

תמרור אזהרה באולטרסאונד יוביל גם להמלצה על דיקור או על בדיקות גנטיות. כיום מתקיימות בדיקות שממפות כמעט את כל הגנום, ובנוסף לאלה קיימת בדיקת דם לא חודרנית בשם Nipt. לפחות החל בשנת 2010. 

רשלנות רפואית בבדיקת אולטרסאונד יכולה להיקשר בהערכת משקל שגויה. תינוקות בעלי משקל גדול, מעל 4.2 ק"ג ינותבו ללידה קיסרית. טעות בהערכת משקל תגרום להחלטה על ביצוע לידה רגילה ולא ניתוח קיסרי. הדבר עלול לסכן את הלידה. עובר גדול מגדיל את הסיכון לכליאת כתף בעת המעבר בתעלת הלידה. הנזק הנוירולוגי הנילווה לכך, נקרא שיתוק ע"ש ארב. ע״פ הפסיקה רשלנות רפואית היא גם במצב שבו הרופא לא הביא בחשבון טווח טעות במדידה. הטווח טעות הוא של 10-20%.

רשלנות בהריון תאומים

מוכר גם מעקב רשלני אחר הריון בסיכון גבוה. כל הריון תאומים מוגדר הריון בסיכון גבוה וכל אשה הרה בהריון תאומים אמורה להיות במעקב אצל רופא בסיכון גבוה. נשאלת השאלה מה אם המעקב ההריון היה רגיל ולא אצל מומחה להריון בסיכון גבוה? בית המשפט המחוזי בלוד (ת.א. 35323-06-11) ענה על שאלה זו בקבלת התביעה. מדובר היה בהריון תאומות, לאחר טיפולי הפריה ממושכים, כשמעקב ההריון היה רגיל ולא במחלקה להריון בסיכון גבוה כנדרש עם בדיקות ניטור עוברי ופרופיל ביופיזיקלי עוברי. בתוך כך, הרופא שניהל את המעקב התעלם מהיקף הבטן ובעיות התפתחות ואלמלא אותה רשלנות, העובריות היו נבדקות ומחולצות מהרחם טרם הלידה. טיפול ראוי היה מונע מהקטנה שבתאומות שיתוק מוחין.

No votes yet.
Please wait...