• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

רשלנות רפואית בהריוןרשלנות רפואית בהריון מקנה זכות להורים לתביעה. מדוע להורים? משום שלהורים ליילוד עם מום הוצאות רפואיות מכבידות והפסדי הכנסה מכך שלא יוכל להשתכר למחייתו כמו אדם בריא. בעבר הייתה הזכות לתבוע גם לנולד וכפועל יוצא מניין 7 שנות ההתיישנות היה מתחיל ברגע הגיעו לגיל 18. כיום המועד האחרון להגשת תביעה הוא תוך 7 שנים מהלידה.

טעויות באולטרסאונד - ״האם הרופא חוסך עלינו״?

רשלנות רפואית בבדיקת אולטרסאונד היא בראש ובראשונה טעות מסוג ״פספוס״של איבר החייב בסריקה. הרופא רק צריך זמן להתעכב על כל איבר ואיבר, מכשור הולם ושיקול דעת. כי נניח וידוע על פיגור בגדילה התוך רחמית וגם תנועת כף היד של העובר ״נפולה״, הצלבה של שני הנתונים הללו חשובה, כי קיומם במצטבר מעלה סיכון לפגם גנטי באופן מובהק. 

מומים שצריך לגלות בסקירת מערכות

מח ופניםעמוד שדרה ובטןלב
הידרוצפלוסת, ציסטות במח, מיקרוצפליה (ראש קטן), אננצפלוס, שפה שסועהספינה ביפידה,חוליה חצויה, חולית פרפר, חסר עצם ארוכה, חוסר כף יד או כף רגל חוסר של כליה, חסימת דרכי שתן, חסימת מעיים, פגם בדופן הבטןחסר של חדר או עלייה, פגיעה בשסתום הלב, לב שמאל היפופלסטי

כשהרופאים חוסכים במילים

גם אם רופאי המעקב בהריון מנעו מידע רפואי הסבר על בדיקות מוכוונות יותר, כמו MRI עוברי, או אקו לב עוברי, או לא הפנו לייעוץ גנטי ניתן לתבוע כאילו מדובר בטעות אולטרסאונד. לרופאים חובה ליידע בדבר אפשרות לבדיקה אחרת ממוקדת יותר כמו צ׳יפ גנטי או בדיקת דם מסוג nipt. 

עד מתי ניתן להפסיק את ההריון?

זו שאלה קריטית והתשובה היא עד שבוע 23. לאחרי כן, נדרש אישורה של ועדת-על. בהמ״ש קבע שעל הרופא להידרש לבדיקות בדחיפות כדי שלא יוחמץ מועד הועדה. חוזר מנכ”ל משרד הבריאות קובע, כי אישור להפסקת הריון אחרי שבוע 23 יינתן אם קיים סיכוי גבוה מ-30% להולדת ילד בעל מום ובתי המשפט מביאים את החוזר בשיקוליהם.

מומים בהתפתחות קורת המוח (קורפוס קלוסום), בקליפת המוח (קורטקס) ובמוח הקטן (צרבלום) יובילו להפסקה של ההריון גם בטרימסטר האחרון.

טעות בהערכת משקל העובר לפני הלידה

טעות בהערכת משקל אף היא תהווה סיכון. תינוקות בעלי משקל גדול, מעל 4.2 ק”ג ינותבו ללידה קיסרית וטעות בהערכת משקל תגרום להחלטה על ביצוע לידה רגילה מסוכנת כי עובר גדול מגדיל את הסיכון לכליאת כתף בעת המעבר בתעלת הלידה. ע״פ הפסיקה, רשלנות רפואית מתקיימת גם במצב, שבו הרופא לא לקח בחשבון טווח טעות בהערכת המשקל, טווח טעות של 10-20%.

תאומים

מוכר גם מעקב רשלני אחר תאומים המוגדר הריון בסיכון גבוה עם בדיקות ניטור עוברי ופרופיל ביופיזיקלי עוברי. מה אם המעקב ההריון רגיל ולא אצל מומחה להריון בסיכון גבוה? בת.א. 35323-06-11) נדון הריון תאומות, לאחר טיפולי הפריה ממושכים, והרופא שניהל את המעקב התעלם מהיקף הבטן ובעיות התפתחות ואלמלא אותה רשלנות, העובריות היו נבדקות ומחולצות מהרחם טרם הלידה. התביעה התקבלה ונקבע שטיפול ראוי היה מונע מהקטנה שבתאומות שיתוק מוחין.

סקירת מערכות
דילוג לתוכן