קרע בלברום

קרע בלברום כתף

קרע בלברום כתף (קרע SLAP, מאנגלית Superior Labrum Anterior-Posterior) מתאר קרע ברקמה חבויה בתוך הכתף המחברת את החזה עם הזרוע.  

תפקיד הלברום בהנעת הכתף

בכתף 3 עצמות שעובדות יחד. רקמת הלברום מסייעת לשלושתן בפיזור עומסי המשקל וביציבות המפרק (בדומה למיניסקוס בברך). מכאן קל להבין מדוע פגיעה בה תשפיע על כושר הפעולה. 

טיפול

ניהול שמרני של SLAP הוא לרוב ״קו ההגנה הראשון״. בחוסר יציבות וחוסר יציבות בכתף יש צורך בהתערבות כירורגית. גם בקרע של 360 מעלות. טכניקת ניתוח כירורגית לתיקון SLAP ארתרוסקופיות, כלומר עם מצלמה.  

ע״פ מחקר, תוצאות הניתוח היו משביעות רצון בקרב יותר מ -80% מהחולים. 84% מהספורטאים עם קרע בלברום שעברו ניתוח חזרו להתחרות. 

נכות זמנית

הטיפול כרוך בשיקום ארוך. משך ההחלמה של בין 6 שבועות ל-12 שבועות ועל כן ראוי לשים לב שהנכות הזמנית תואמת תקופות אלה.

מדוע קרע בלברום נחשב ״נזק מסוג חדש״?

קרע בלברום החל להתגלות בשנות ה-80 עם תחילת ניתוחי המצלמה. צילום רנטגן לא מגלה קרע בלברום. רק אמ אר איי. לכן, הוא אינו מופיע בתקנות הנכות שנכתבו בשנות ה-60. מאז, אף אחד לא טרח לעדכן את התקנות.

אחוזי נכות בגין קרע בלברום כתף

רופאים הגונים מבינים את חומרת הנזק ומעניקים בדר״כ 10% נכות. אבל משום שהתקנות מתייחסות רק להגבלה בתנועה, ומשום שקרע בלברום לא מופיע בתקנות נוצרת בעיה. המומחה הקובע את הנכות עושה זאת ע״פ אמות המידה אותן הוא בוחר. כך למשל, אורטופד שאינו מתמחה בכתף, יכול שלא להעניק אחוזי נכות כלל. כי הרי אין הגבלה בתנועת הכתף.

אחוזי נכות גם כשאין הגבלה בתנועות

אותם רופאים הגונים קובעים 10% גם אם אין הגבלת תנועות כתף. ההבדל בפיצוי כשקיימים אחוזי נכות הוא מאות אלפי שקלים.

מדוע אין ״לעשות הצגות״ בבדיקה רפואית?

עקב עומק הלברום הפגוע לא ניתן לעורר את הכאב במישוש. נבדקים בוועדה, שדווקא מגיבים לכאב, מעוררים חשד כמתחזים בפני הבודק. יש הטוענים כי מבחני כיפוף היד (מאג׳ו אובריאן ומאיו) מפיקים מבחן כאב, אבל זו אינה הדעה הרווחת.

5/5
דילוג לתוכן