קרע בלברוםקרע בלברום כתף

קרע בלברום כתף מתאר קרע ברקמה המחברת את עצמות הכתף. לכתף 3 עצמות שעובדות יחד: עצם השכמה, הזרוע ועצם הבריח. הלברום הוא רקמה סחוסית שמסייעת להן בפיזור עומסי המשקל וביציבות המפרק (בדומה למיניסקוס בברך). קרע בלברום נקרא גם קרע סלאפ (מאנגלית Superior Labrum Anterior-Posterior).

אחוזי נכות

קרע בלברום נחשב ״נזק מסוג חדש״ שכן הוא התגלה בשנות ה-80 עם תחילת ניתוחי המצלמה. לכן הוא אינו מופיע בתקנות הנכות שנכתבו בשנות ה-60. אף אחד לא טרח לעדכן את תקנות מאז ושום ועדה לא קבעה מה תהא הנכות כנגד קרע בלברום ספציפית.

משום שהפגיעה אינה מופיעה בתקנות, המומחה הקובע את הנכות עושה זאת ע״פ אמות המידה אותן הוא בוחר. לכן אורטופד שאינו מתמחה בכתף יכול לכאורה שלא להעניק אחוזי נכות כלל, כי למשל אין הגבלות בתנועת הכתף. 

אחוזי נכות גם כשאין הגבלה בתנועות הכתף

יחד עם זאת, רופאים הגונים בשנת 2020 מבינים את חומרת הנזק ומעניקים בדר״כ 10% כנגד קרע בלברום גם אם אין הגבלת תנועות בכתף. ההבדל בפיצוי בין עם אחוזי נכות ובלי הוא מאות אלפי שקלים.

החלמה

טיפול ניתוחי הכולל כריתה או תפירה של החלק הקרוע יגרור שיקום ארוך וקודם לכן משך ההחלמה של בין 6 שבועות ל-12 שבועות ועל כן ראוי לשים לב שהנכות הזמנית תואמת תקופות אלה גבוהה יותר. 

לעשות הצגות בבדיקה?

עקב עומק הלברום הפגוע לא ניתן לעורר את הכאב במישוש ונבדקים בוועדה שדווקא מגיבים לכאב מעוררים חשד כמתחזים בפני הבודק. יש הטוענים כי מבחני כיפוף היד (מאג׳ו אובריאן ומאיו) מפיקים מבחן כאב, אבל זו אינה הדעה הרווחת.

קרע בלברום
דילוג לתוכן