טיפים לנבדק ועדה רפואית של ביטוח לאומי

תוכן עניינים

ועדה רפואית של ביטוח לאומי (מדור נפגעי עבודה) כוללת רופא שתפקידו לקבוע את דרגת הנכות שלך, ומזכיר ועדה שתפקידו לנהל את הועדה ולנהל פרוטוקול. 

האם כדאי לשלוח חומר רפואי לועדה לפני מועדה?

עוד קודם לכניסתך לועדה, הרופא אמור לעיין ברשומות הרפואיות ולכן כדאי להמציא למוסד לביטוח לאומי את כל הרשומות הרפואיות העדכניות עוד קודם. ניתן גם להגיש אותם לרופא במהלך הועדה. 

אילו שאלות ישאלו אותי בועדה?

שתי שאלות תמיד נשאלות על ידי מזכיר הועדה: האם שבת לעבודה? ואם כן, באיזה היקף, והאם לאותו שכר? כאן כדאי להוסיף ולציין, אם אכן שבתם לאותה עבודה, האם אופי העבודה השתנה. והשאלה השנייה שתישאל היא: ״האם אתה עדיין מקבל טיפול?״ כאן יש לזכור שגם פיזיותרפיה היא טיפול רפואי וגם טיפול תרופתי הוא טיפול. 

אילו טענות ניתן להעלות בועדה?

לאחרי כן אפשר להעלות טענות בדבר מגבלות רפואיות, קושי למצוא עבודה, השפעת הגיל, השלכות על התפקוד והזיקה לעבודה (תקנה 15). 

הבדיקה

מכאן יעבור הרופא לבדיקה. זו נועדה לקביעת אחוז נכות, ולא לשם טיפול רפואי. אז גם הרופא יכול לשאול שהן פחות צפויות ולרב קשורות לאופי הכאב, משכם, תדירותם ואופיים. הבדיקה עצמה יכולה גם לגרום לכאב מתון משום שהיא נועדה למדוד טווח תנועות מלא. 

מדוע לא כדאי לנסות ״לעבוד״ על הרופא?

האורטופדים יודעים מתי מנסים לעבוד עליהם. כשאין דלדול שרירים לא ניתן לשכנע שאין דריכה על הרגל. בפגיעות כף יד למשל, כשהידיים לא נקיות לא באמת אפשר לשכנע שהנפגע לא שב לעבודתו הפיזית. ואת הפסיכיאטר לא נוכל לשכנע שהדיכאון אמיתי כשהחזות החיצונית (גילוח, איפור, תסרוקת וכיו״ב) אומרת אחרת.

לבסוף גם כדאי לדעת שהבדיקה מתחילה קודם כניסה לחדר בעת המתנה במסדרון, ודרך המצלמות. גם לא מומלץ לטעון שהבעיה לא היתה קיימת מעולם כי הרופא המומחה חשוף לתיעוד הרפואי ההיסטורי.

האם להגיש חוות דעת פרטית

חוות דעת פרטית עם ציון של אחוזי נכות רצויה. אם תציגוה לועדה היא תכריח את הבודק להתייחס אליה. אם הוא לא יתייחס אליה, או יבטל אותה כלאחר יד אפשר יהיה לתקוף את ההחלטה שלו בערר ולטעון לחוסר סבירות קיצוני. 

זהות הבודק כגורם החשוב ביותר

אם טרם חלפה שנה, בדר״כ לא תיקבע נכות לצמיתות. אם הגעתם לועדה והתברר שהבודק הוא רופא מחמיר תוכלו להשתמש בתירוץ של ״טרם חלפה שנה״ כדי להיות מוזמנים לועדה רפואית אחרת, אולי עם רופא נדיב יותר. אם לא, ניתן לנסות לטעון שאתם מחכים לבדיקה נוספת בקופת החולים, ואם גם זה לא הולך ניתן להגיש ערר.

ההחלטה של הוועדה

הרופא קובע את אחוז הנכות לפי ספר הליקויים, שבו מופיע אחוז נכות לכל ליקוי רפואי, את תאריך תחילת אחוז הנכות הרפואית, ואם הנכות הרפואית זמנית או קבועה (לצמיתות). בנכות שבין 9% ו-19% משולם מענק חד פעמי, ומעל אחוזי נכות הללו קצבה חודשית. כדאי להצטייד בקוד גישה לאתר הביטוח הלאומי כדי לעקוב אחר ההחלטות. 

ועדות רפואיות בחודשים הראשונים לפגיעה

בועודת רפואיות מוקדמות הטיפ הכי חשוב למי שלא שב לעבודה הוא להגיש בקשה מוקדמת לנכות וטופס נכה נזקק. הבקשה תועבר לפקיד תביעות מחוץ לועדה שיוכל להגדיל את הנכות (הזמנית בלבד) ממה שנקבע ל-100%.

זהו פתרון למי שלא חזר לעבודה ומצא עצמו בקושי כלכלי, כי תשלום דמי הפגיעה (חלף השכר) מוגבל ל-90 יום ואף אחד בביטוח לאומי לא יגיד לכם איך לפתור את הבעיה הזו. 

טפסים

דילוג לתוכן