טיפים לנבדק ועדה רפואית של ביטוח לאומי

ועדה רפואית של ביטוח לאומי (מדור נפגעי עבודה) כוללת רופא שתפקידו לקבוע את דרגת הנכות ומזכיר ועדה שתפקידו לנהל את הועדה, להציג את הדברים ולרשום פרוטוקול. 

האם כדאי לשלוח חומר רפואי לועדה לפני מועדה?

עוד קודם לועדה, הרופא מעיין ברשומות הרפואיות ולכן כדאי להמציא את כל הרשומות הרפואיות העדכניות עוד קודם. ניתן גם להגיש אותם במהלך הועדה. 

אילו שאלות ישאלו אותי בועדה?

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

האחת, ״האם שבת לעבודה״? ואם כן, באיזה היקף משרה, והאם לאותו שכר? כאן כדאי להוסיף ולציין, אם אכן שבתם לאותה עבודה, האם אופי העבודה השתנה. 

Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

השאלה השנייה שתישאל היא: ״האם אתה עדיין מקבל טיפול?״ כאן יש לזכור שגם פיזיותרפיה היא טיפול רפואי וגם טיפול תרופתי הוא טיפול. 

אילו טענות ניתן להעלות בועדה?

לאחרי כן אפשר להעלות טענות בדבר מגבלות רפואיות, קושי למצוא עבודה, השפעת הגיל, השלכות על התפקוד והזיקה לעבודה (תקנה 15). 

הבדיקה

מכאן יעבור הרופא לבדיקה. זו נועדה לקביעת אחוז נכות, ולא לשם טיפול רפואי. אז גם הרופא יכול לשאול שהן פחות צפויות ולרב קשורות לאופי הכאב, משכם, תדירותם ואופיים. הבדיקה עצמה יכולה גם לגרום לכאב מתון משום שהיא נועדה למדוד טווח תנועות מלא. 

מדוע לא כדאי לנסות ״לעבוד״ על הרופא?

האורטופדים יודעים מתי מנסים לעבוד עליהם. כשאין דלדול שרירים לא ניתן לשכנע שאין דריכה על הרגל. בפגיעות כף יד למשל, כשהידיים לא נקיות לא באמת אפשר לשכנע שהנפגע לא שב לעבודתו הפיזית. ואת הפסיכיאטר לא נוכל לשכנע שהדיכאון אמיתי, כשהחזות החיצונית (גילוח, איפור, תסרוקת וכיו״ב) מעידה אחרת. גם לא מומלץ לטעון שהבעיה לא היתה קיימת מעולם כי הרופא המומחה חשוף לתיעוד הרפואי ההיסטורי.

לבסוף גם כדאי לדעת שהבדיקה מתחילה קודם כניסה לחדר בעת המתנה במסדרון, ודרך המצלמות. 

האם להגיש חוות דעת פרטית

חוות דעת פרטית עם ציון של אחוזי נכות רצויה. אם תציגו אותה לועדה היא תכריח את הועדה להתייחס אליה. אם הרופא לא יתייחס אליה, או יבטל אותה בלי נימוקים, אפשר יהיה לתקוף את ההחלטה שלו בערר ולטעון לחוסר סבירות קיצוני. 

זהות הבודק כגורם החשוב ביותר

אם טרם חלפה שנה, בדר״כ לא תיקבע נכות לצמיתות. אם הגעתם לועדה והתברר שהבודק הוא רופא מחמיר תוכלו להשתמש בתירוץ של ״טרם חלפה שנה״ כדי להיות מוזמנים לועדה רפואית אחרת, אולי עם רופא נדיב יותר. אם לא, ניתן לנסות לטעון שאתם מחכים לבדיקה נוספת בקופת החולים. אם גם זה לא הולך, ניתן להגיש ערר.

ההחלטה של הוועדה

הרופא קובע את אחוז הנכות לפי ספר הליקויים. בספר מופיע אחוז נכות לכל ליקוי רפואי. עוד הוא קובע את תאריך תחילת אחוז הנכות הרפואית, ואם הנכות הרפואית זמנית או קבועה (לצמיתות). בנכות שבין 9% ו-19% משולם מענק חד פעמי, ומעל אחוזי נכות הללו משולמת קצבה חודשית. כדאי להצטייד בקוד גישה לאתר הביטוח הלאומי כדי לעקוב אחר ההחלטות. 

ועדות רפואיות בחודשים הראשונים לפגיעה

בועודת רפואיות מוקדמות הטיפ הכי חשוב למי שלא שב לעבודה הוא להגיש בקשה מוקדמת לנכות וטופס נכה נזקק. הבקשה תועבר לפקיד תביעות מחוץ לועדה שיוכל להגדיל את הנכות (הזמנית בלבד) ל-100%.

זהו פתרון למי שלא חזר לעבודה ומצא עצמו בקושי כלכלי, כי תשלום דמי הפגיעה (חלף השכר) מוגבל ל-90 יום ואף אחד בביטוח לאומי לא יגיד לכם איך לפתור את הבעיה הזו. 

טפסים

טיפים לנבדק ועדה רפואית של ביטוח לאומי
5/5
דילוג לתוכן
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110