קרע בגידתפקיד הגידים

גידים מחברים בין השרירים לעצמות, הם האחראים לתנועה והם המאפשרים כיפוף ולפיתה. קרעים בגידים פופולריים הם בכתף ובמרפק, בגיד הסופרה ספינטוס ובגיד הביצפס. שניהם בכתף. ברגל יהיה זה בדר״כ גיד האכילס

קרע בגיד - ממצא טראומטי מתאונה או ניווני?

קרע בגיד הוא ממצא טראומטי, כלומר מתאונה. רק שע”פ חב’ הביטוח או ביטוח לאומי, קרע בגיד הוא כמעט תמיד ממצא ניווני. הממצא יכול אמנם להיות ניווני, אבל רק מגיל מסוים. קיים מחקר לפיו 80% מבני 70 ומעלה סובלים מקרעים בגידי הכתף.

אחוזי נכות: האם קיים פרק בתקנות שהוא ספציפי לקרעים בגידים?

אין פרק בתקנות הנכות שהוא ספציפי לגידים. קיים פרק שמתייחס לעצמות ופרק שמתייחס לשרירים. אבל גידים הם בין לבין. הם גורם מקשר בין שרירים לעצמות. אז לפי מה נלך? סעיף 41 מתייחס למגבלות תנועה וסעיף 42 מתייחס לשרירים. 

אם אין מגבלת תנועה יש להפנות לסעיף 42 העוסק באופן מפורש בפציעת שרירי הכתף ומקנה 10% בפציעה קלה של השריר ודרגת נכות בשיעור 20% לפי סעיף ליקוי 42(1)(ד)(II) העוסק בפציעה בצורה ניכרת.

קרע בגיד הברך, הארבע ראשי והפיקה

קרע בגיד הברך או בגיד הפיקה מצריך טיפול ניתוחי ובדר״כ מלווה במחלת רקע שאיננה ״מפריעה״ בחישוב הנכויות.

קרע בגיד הכתף

מומחים אחדים רואים רק בקרע של למעלה מ1 ס״מ קרע מהותי שמצדיק אחוזי נכות. אין שום אסמכתא לקביעה הזו. ראו כיצד קבע מומחה ביהמ״ש, ד״ר וולפין, 10% נכות על קרע בגודל 0.7 ס״מ וביהמ״ש אישר את הנכות כאן. המשמעות של 10% נכות היא כזכור מאות אלפי שקלים לאדם עובד.

רשלנות רפואית בטיפול בקרע בגיד

קרע בגיד דורש ניתוח מהיר לשם תפירה שכן סיכויי ההחלמה נמוכים כאשר הניתוח נדחה. מכאן גם, שניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית כאשר הניתוח התעכב.   

דילוג לתוכן