אחוזי נכות כנגד קרע בגיד

קרע בגיד הוא ממצא טראומטי. רק שע"פ חב' הביטוח או ביטוח לאומי, קרע בגיד הוא כמעט תמיד ממצא ניווני. זה אכן יכול להיות כך. אבל מגיל מסוים, ויותר כשמדובר בנפגע מעשן.

קרעים בגידים פופולריים הם גיד הסופרה ספינטוס וגיד הביצפס. שניהם בכתף. ברגל יהיה זה גיד האכילס. 

גידים הם גורם מקשר בין השרירים לעצמות, והם אשר מאפשרים תנועתיות, כיפוף ולפיתה, ולכן, מבחינת אחוזי הנכות, לרב, תיקבענה 10% נכות. 

לא ניתן לומר בצורה אריתמטית וודאית מה ידבר אל לבו של המומחה/הועדה הרפואית בהחלטתם לקבוע אחוזי נכות. יחד עם זאת, ניתן לשער כי מס' פרמטרים משפיעים על ההחלטה:

האם הקרע הוא מעל 1 ס״מ?

האם בוצע ניתוח?

האם קיימת הגבלה בתנועות או בכח גס?

האם קיים דלדול שרירים בסמוך לגיד?

*המחוקק לא הגדיר מהי נכות בעבור "קרע מלא" אלא קבע מדרג לפי נזק קשה, בינוני וכו'. לכן שיקול הדעת שבידי המומחה, (או בידי הועדה של ביטוח לאומי, במקרים של תאונות עבודה) הוא רחב. לפחות כל עוד הקביעה מנומקת. 

קרע בגיד - מה שווים אחוזי נכות בכסף?

חישוב הפיצויים בנזקי גוף

נזקי גוף נאמדים בעין משפטית בראש ובראשונה לפי פרמטר אחוזי נכות. אלה פקטור מכריע בפסיקת פיצויים. בתאונת דרכים, ביהמ"ש ממנה מומחה ובדר"כ חב' הביטוח משלמת את שכרו. קרא עוד..

בין אחוזי הנכות לפיצוי

כאשר לא נקבעת נכות, יוערך סכום הפיצוי סביב 25,000 ש"ח-50,000 ש"ח. זהו סכום נמוך משמעותית מנכות של 10% שם הפיצוי כבר יגיע למאות אלפי שקלים. הסכום כמובן תלוי בשכר, בגיל עד הפרישה ובנתונים משתנים רבים.
קרא עוד

פריקת כתף 

פריקת כתף נוצרת כאשר ראש עצם הזרוע יוצא מהמקום המיועד לו (הגלנואיד). 

נקיעה חוזרת של הכתף מקנה אחוזי נכות גבוהים. החל ב-20%. הבעיה היא שאם פעולת הזרוע טובה אחרי ניתוח, הנכות על פי התקנה יורדת ל-5%. 

הפתרון הוא להוכיח הגבלה בתנועות. רק שגם פתרון זה מוגבל כי רק הגבלה של מעל לשכם תקנה אחוז נכות. אז, יש להפנות לסעיף 35 שהוא סעיף כללי המדבר על פגיעה מינימלית בכושר הפעולה. 

כתף קפואה

כתף קפואה יוצרת קונפליקט משפטי רפואי. מבחינת הרופאים היא אינה תמיד טראומטית. המשפטנים סבורים אחרת. אמנם, על פניו כתף קפואה שכיחה יותר בחולים סכרתיים (פי 40 משאר האוכלוסיה), וכן בקרב חולים עם בעיות פנימיות אחרות. על כן, אורטופד כתף שמתמנה לבדיקת הקשר הסיבתי בין הכתף הקפואה לתאונה עלול לקבוע שאין כלל קשר כזה.

יש להילחם בכך: כתף קפואה מוכרת גם כפגיעה משנית לטראומה. בהיבט המשפטי, להבדיל מהרפואי, אין חשיבות למצב קודם, ואפילו שהשכיחות היא אצל חולים עם מחלוקת רקע, קיים בישראל עקרון הגולגולת הדקה, שמחייב לקבוע קשר סיבתי תוך מתן עדיפות לטריגר על פני המצב הקונסטיטוציוני.

לשם אבחון כתף כפואה לא די באולטרה סאונד כי בדיקה זו אולי תצא תקינה ועדיף לקבל הפנייה לבדיקת מיפוי עצמות. שם נמצא בד"כ קליטה עמומה מוגברת במפרק הכתף. 

הכאב מחמיר עם הזמן, בייחוד מחמיר בקצה טווח התנועה, וגורם להגבלה קשה בתנועות הכתף, שגם מחייבת קביעת אחוזי נכות ממשיים.  

קרע בגיד

קרע בגיד

אורן בושרי, עו"ד

קרע בגיד/ רשלנות רפואית  

הטיפול בקרע בגיד דורש לעיתים, ניתוח לתפירת הגיד. מוטב שייערך הניתוח במהירות, שכן סיכויי ההחלמה נמוכים כאשר הניתוח נדחה. מכאן גם, שניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית כאשר הניתוח התעכב.

הפרוצדורה המקובלת לתיקון קרע בגיד היא תפירה את שתי קצות הגיד וכל חריגה ממנה תעלה סימני שאלה. בפגיעה קשה הרופא ישתמש בשתל של גיד, שיילקח מהשוק. במהלך הניתוח יש לוודא שפרט לגיד אין נזק אחר כמו לעצבים או לכלי הדם. 

לפני החלטה על ביצוע ניתוח, על המנתח (כירורג כף יד) להבהיר את סוגי הניתוחים השונים, היתרונות והחסרונות, ומידת ההתאמה האישית של המטופל לניתוח. לא עשה כן, ונגרם נזק? זו פגיעה באוטונומיה של המטופל להחליט על גופו. 

ניתוח תיקון קרע בגידי שרוול מסובב (ROTATOR CUFF) יכול להעיד על החלטה של טיפול שמרני קודם שלא הצליח, בעטיו הקרע גדל. הקושי יהא להוכיח את הנכות בגין הרשלנות הרפואית והקיזוז הנכות שנגרמה מעצם הפגיעה. 

אחוזי הנכות בפגיעת כתף

פקיעה חוזרת של הכתף                                                         ימין            שמאל

(א)    נקיעות שכיחות והכרח להיזהר מתנועות מעל גובה השכם 20%                    20%

(ב)    נקיעות שכיחות המופיעות בכל תנועה                            30%                    20%

(ג)     נקיעות שכיחות הניתנות להחזרה רק בעזרה רפואית         40%                    30%

(ד)    לאחר ניתוח – פעולת הזרוע טובה                                 5%                         5%

 

(4)   הגבלת התנועות בפרק הכתף

(א)    מעל לגובה השכם                                                       0%                         0%

(ב)    עד לגובה השכם                                                         15%                    15%

(ג)     עד °45 מהגוף או הגבלה ניכרת בסיבוב כלפי חוץ או פנימה       25% 25%

(ד)    עד °30 מהגוף                                                            35%                    35%

Rating: 2.0/5. From 1 vote.
Please wait...