קרע בגיד

גידים מחברים בין השרירים לעצמות, הם האחראים לתנועה ומאפשרים כיפוף ולפיתה. מכאן ניתן להבין מהן ההשלכות התפקודיות של קרע בגיד. 

ממצא טראומטי או ניווני?

קרע בגיד הוא ממצא טראומטי, כלומר מתאונה. רק שע”פ חב’ הביטוח או ביטוח לאומי, הוא כמעט תמיד ממצא ניווני. אלה נשענים רק על סמך מחקר עלום לפיו 80% מבני 70 ומעלה סובלים מקרע בכתף.

אחוזי נכות: האם קיים פרק בתקנות שהוא ספציפי לקרעים בגידים?

אין פרק בתקנות הנכות שהוא ספציפי לגידים. קיים פרק שמתייחס לעצמות ופרק שמתייחס לשרירים. אבל גידים הם בין לבין. הם גורם מקשר בין שרירים לעצמות. סעיף 41 מתייחס למגבלות תנועה וסעיף 42 מתייחס לשרירים. אז לפי מה נלך? 

כשאין מגבלת תנועה יש להפנות לסעיף 42 העוסק באופן מפורש בפציעת שרירים ומקנה 10% בפציעה קלה של השריר ודרגת נכות בשיעור 20% לפי סעיף ליקוי 42(1)(ד)(II) העוסק בפציעה בצורה ניכרת.

מה בין גודל הקרע לנכות?

מומחים מסוימים רואים רק בקרע של למעלה מ-1 ס״מ כזה שמצדיק אחוזי נכות. אין שום אסמכתא לקביעה הזו. ראו כיצד קבע מומחה ביהמ״ש, ד״ר וולפין, 10% נכות על קרע בגודל 0.7 ס״מ וביהמ״ש אישר את הנכות כאן. המשמעות של 10% נכות היא כזכור מאות אלפי שקלים לאדם עובד.

רשלנות רפואית בטיפול בקרע בגיד

קרע בגיד דורש ניתוח מהיר לשם תפירה, שכן סיכויי ההחלמה נמוכים כשהניתוח נדחה. מכאן גם, שיהיו מקרים בהם ניתן יהא להגיש תביעת רשלנות רפואית כאשר הניתוח התעכב.   

ברגל: גיד אכילס, הארבע ראשי והפיקה

קרע בגיד אכילס, גיד הברך או בגיד הפיקה מצריך טיפול ניתוחי וגורר גם נכות זמנית ארוכה מהרגיל, אולי אפילו יותר משבר פשוט.

ביד: קרע בגיד הכתף

קרעים בגידים מוכרים בדר״כ בכתף, הם בגיד הסופרה ספינטוס ובגיד הביצפס לאורך הזרוע. הם אחראים על תנועה וייצוב בכתף. 

קרע בגיד
5/5
דילוג לתוכן