קרע בגיד

קרע בגיד (מאנגלית: Tendon Rupture) בפן המשפטי רפואי הוא בסיס למחלוקות רבות. הן באשר למקור הפגיעה, כלומר אם מטראומה, והן ביחס לשיעור הנכות לה הוא גורם. 

גידים הם רקמות בגוף, מעין רצועות ותפקידם לחבר בין השרירים לעצמות. מכאן קל להבין את ההשלכות התפקודיות של קרע בגיד.

תפקיד הגידים לאפשר תנועה, יישור, כיפוף ולפיתה.

לא. גיד פגום אינו יכול לתקן את עצמו ללא ניתוח. עם זאת, חיזוק מסת שריר ישפר תפקוד ויפחית כאב.

האם קרע בגיד הוא טראומטי או ניווני?

קרע בגיד הוא ממצא טראומטי, כלומר מתאונה. רק שע”פ חב’ הביטוח או ביטוח לאומי, הוא כמעט תמיד ממצא ניווני, כלומר בגלל הגיל. בביטוח לאומי מפנים למחקר עלום לפיו 80% מבני 70 ומעלה סובלים מהממצא. במיוחד מעשנים, אגב. 

האם חובה להוכיח הגבלה בתנועות כדי לקבל אחוזי נכות בגין קרע בגיד?

על-פי התקנות, בקרע בגיד, ניתן לפסוק נכות רפואית, גם ללא הגבלת תנועות. במלים אחרות, הרופא הפוסק יכול לקבוע נכות בגין הפציעה עצמה, ולא בגין הגבלת תנועות הנילווית לה.

אחוזי נכות

אין פרק בתקנות הנכות שהוא ספציפי לקרע בגיד. קיים פרק שמתייחס לעצמות ופרק שמתייחס לשרירים, אבל גידים הם בין לבין. הם גורם מקשר בין שרירים לעצמות.

קרע בגיד הביצפס

זהו קרע בגיד (מעין מיתר חזק) הדו ראשי המחבר את שריר הזרוע לעצמות בכתף ובמרפק. הוא אשר מאפשר תנועתיות, כיפוף ולפיתה. קרע יגרום לאיבוד כוח בזרוע השווה ל-10% נכות לפחות (עד 30%). הגבלה בתנועות הכתף היא מסלול אחר לקבוע נכות והיא יכולה להוסיף 5% נוספים ל-10% שבדר״כ.

קרע בגיד הסופרספינטוס

קרע בגיד הסופרספינטוס (או קרע בגידי השרוול המסובב) יכול להיות חלקי או בעובי מלא. ראה הדמיה. רוב הקרעים אינם דורשים ניתוח אלא והקרע גדול (יותר מ-3 ס"מ) ואיכות רקמת הגיד שמסביב טובה. הקרע נגרם בעקבות חבלה חדה, ועל הועדה להימנע מהלתייחס לתהליך דלקתי ארוך שנים, שאכן גורם לשינויים במבנה ובמרכיבי הגידים. דווקא קרעים בשרוול המסובב קיימים בשכיחות גבוהה גם בלי רקע קודם.

ולגבי הנכות? ראו כיצד בתיק 4401/05 כיצד קבע ד״ר וולפין, ללא כל מחלוקת 10% נכות. לפי סעיף 42(1)(ד)(I) לתקנות.

קרע בגיד אכילס

קרע בגיד אכילס מגביל בתנועה כי שריר השוק אינו מחובר עוד לכף הרגל. הבדיקה תהיה בשכיבה עם הפנים כלפי מטה ורגל תלויה על קצה השולחן. הרופא אז ילחץ על שריר השוק ויבדוק רפלקס. קרא עוד.

קרע בגיד הברך

גיד הפיקה מחבר את פיקת הברך (פטלה) לשוק (טיביה). הוא מקביל לשריר הארבע ראשי (הירך) ובלעדיו לא ניתן ליישר את הברך או לקפוץ. קרע מוחלט בגיד הפיקה יחייב ניתוח מכיוון שיש ניתוק בין הרקמה לבין כל סיכוי לאספקת דם. החלמה מלאה יכולה לקחת בין 6 חודשים לשנה ומכאן שהנכות הזמנית הגבוהה צריכה להיות חופפת לזמן זה.

רשלנות רפואית בטיפול בקרע

רשלנות רפואית בטיפול בקרע מתכתבת עם איחור באבחון. זאת כי הממצא דורש ניתוח מוקדם לשם תפירה. סיכויי ההחלמה נמוכים כשהניתוח נדחה. ע״פ מאמר אקדמי הניתוח יכול להתבצע תוך 3 שבועות עד חודש לאחר הקרע אך רצוי לבצע את התיקון בימים הראשונים. 

tendon rupture

הממצא שווה לפחות 10% והמשמעות היא כזכור מאות אלפי שקלים לאדם צעיר עובד.

תמונת מחבר

עו״ד אורן בושרי

איזה תביעה

מהו האירוע הנזיקי שלי?

5/5