שיטת קריסטלר

מניפולציית קריסטלר להאצת לידה

שיטת לחיצה שנקראת “תמרון קריסטלר” (Kristeller maneuver)  היא שיטה אלימה לזירוז לידה. הלחץ המאסיבי, לפי השיטה, מופעל כאשר היולדת שוכבת על צידה השמאלי. “שיטת קריסטלר” הייתה מקובלת בעבר כדי להאיץ את הלידה, אך עקב סיבוכים וסיכונים שקרו היא נפסלה במיילדות המודרנית.

אין מדובר בפסילה זוטרה שצריך לאתרה בספרות מקצועית נידחת. אפילו בעיתון היומי “הארץ” הוקדש ביום 6/1/20 מאמר לעניין. במאמר שכותרתו “בעולם ממשיכים להשתמש בשיטות מיילדותיות מיושנות ומסוכנות” דובר בשיטה ונזקיה.

במאמר צוטטה הגב’ מינדי רוזמן, מנהלת תכנית לצדק גלובלי וזכויות נשים בבית הספר למשפטים באוניברסיטת ייל כאומרת על הפרקטיקה האמורה שהיא “גובלת בהפרת זכויות אדם וכי “לא לקבל הסכמה מנשים לביצוע טיפולים רפואיים, לא לספק הקלה בכאב או לעשות משהו שאינו מוצדק מדעית – אלה דברים שאינם עומדים בסטנדרט הטיפולי המקובל, וזה מטריד בכל מקום שזה קורה”.

בכל המדינות המפותחות הפסיקו להשתמש בשיטה בגלל החשש לשבירת עצמות, בגלל החשש לנזק לאיברים סמוכים ולסיבוכים אחרים.  

הנחיות משרד הבריאות

גם משרד הבריאות הוציא הנחייה עוד בשנת 2007 להפסקת השיטה, אך  עדיין בתי חולים מסוימים בישראל ממשיכים בשיטה רק כדי “לסיים כבר עם הלידה” והנהלות בתי החולים שותקות.

הנזק

הפעלת הלחץ מסיבי על אזור בטנה העליון והחזה של היולדת גורמת לשברים בחלק העליון של הגוף ולפגיעות עצביות. בתביעה שכזו יש להוסיף ולטעון להיעדר הסכמה מדעת מצד היולדת.

5/5
דילוג לתוכן