• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

שיטת קריסטלרשיטת קריסטלר להאצת לידה

שיטת לחיצה שנקראת “תמרון קריסטלר” (Kristeller maneuver)  היא שיטה אלימה לזירוז לידה. הלחץ המאסיבי, לפי השיטה, מופעל כאשר היולדת שוכבת על צידה השמאלי. “שיטת קריסטלר” הייתה מקובלת בעבר כדי להאיץ את הלידה, אך עקב סיבוכים וסיכונים שקרו היא נפסלה במיילדות המודרנית.

אין מדובר בפסילה זוטרה שצריך לאתרה בספרות מקצועית נידחת. אפילו בעיתון היומי “הארץ” הוקדש ביום 6/1/20 מאמר לעניין. במאמר שכותרתו “בעולם ממשיכים להשתמש בשיטות מיילדותיות מיושנות ומסוכנות” דובר בשיטה ונזקיה.

במאמר צוטטה הגב’ מינדי רוזמן, מנהלת תכנית לצדק גלובלי וזכויות נשים בבית הספר למשפטים באוניברסיטת ייל כאומרת על הפרקטיקה האמורה שהיא “גובלת בהפרת זכויות אדם וכי “לא לקבל הסכמה מנשים לביצוע טיפולים רפואיים, לא לספק הקלה בכאב או לעשות משהו שאינו מוצדק מדעית – אלה דברים שאינם עומדים בסטנדרט הטיפולי המקובל, וזה מטריד בכל מקום שזה קורה”.

בכל המדינות המפותחות הפסיקו להשתמש בשיטה בגלל החשש לשבירת עצמות, בגלל החשש לנזק לאיברים סמוכים ולסיבוכים אחרים.  

הנחיות משרד הבריאות

גם משרד הבריאות הוציא הנחיה עוד בשנת 2007 להפסקת השיטה, אך  עדיין בתי חולים מסוימים בישראל ממשיכים בשיטה רק כדי “לסיים כבר עם הלידה” והנהלות בתי החולים שותקות.

 דו”ח ועדת בדיקה של משרד הבריאות ואשר פורסם אשר בדקה את מהלך הלידה של היוולדת גב’ זוהר מיה בשנת 2002 במרכז הרפואי ע”ש “ברזילי” באשקלון דרש קביעת הנחיה מחלקתית ברורה שהנקיטה ע”ש “קריסטלר” אינה מקובלת עוד בחדר לידה.

הנזק

הפעלת הלחץ מסיבי על אזור בטנה העליון והחזה של היולדת גורמת לשברים בחלק העליון של הגוף ולפגיעות עצביות. בתביעה שכזו יש להוסיף ולטעון להיעדר הסכמה מדעת מצד היולדת.

דילוג לתוכן