שבר בעצם הבריח

שבר בקלביקולה (שבר בעצם הבריח) שבכתף הוא השבר הנפוץ ביותר מבין שברים באופן כללי. הוא מהווה כ-5% מסך כל השברים. 

גורמים

בחו״ל נערך מחקר בקרב נפגעים עם השבר אודות הגורמים לו. החוקרים מצאו כי 87% מהשברים נגרמו מנפילה על הכתף, 7% מחבלה ישירה לכתף ו -6% מנפילה על יד מושטת.

אחוזי נכות בגין שבר בעצם הבריח

כשאין הגבלה בתנועות ואין קיצור של העצם

מומחים נדיבים שלא מוצאים קיצור של העצם ומרגישים שלא יהא הוגן לא להעניק נכות בשבר בעצם כה מאסיבית, מוצאים פתרון אחר: הם מפנים לסעיף 35(1)(ג) שמתייחס לשברים באופן כללי. לא לפי מיקומם, ולאו דווקא בעצם הבריח. סעיף זה מקנה 10% נכות כשיש בסך הכל ״השפעה קלה״ על כושר הפעולה. 

שבר בקלביקולה המותיר נזק קוסמטי ופוגע בדימוי העצמי

בשל מהותו של השבר בקדמת הגוף, התאחות לא טובה של העצם תשפיע על המראה הכללי. לכן יש לטעון כי הנזק, מעבר לאחוזי נכות בתחום האורטופדי הוסיף וגרם לנזק קוסמטי. משמעו פגיעה בדימוי העצמי. בייחוד הוא בולט אצל אנשים רזים.

סיבוכים

סיבוכים כוללים עיוות כתפיים, איחוי רע וזיהומים.

אי נוחות בכתפיים ותפקוד לקוי יכולים לשנות את הדינמיקה של הכתפיים ולגרום לתסמונת של יציאת בית החזה. איחוי רע נפוץ בקרב שברים עקורים, בעיקר בגיל מבוגר ואצל נשים. 

זיהום מוכר כסיבוך אחר של הניתוח. כנראה כי מעטפת הרקמות הרכות באזור לסגירה דקה יחסית.  

שבר בקלביקולה בלידה

שבר בקלביקולה בלידה אופייני לנזק אצל תינוק בעל משקל גדול (בסוכרת הריון בדר"כ) שלא צולח בקלות את תעלה הלידה. במצבים קלים נגרם שבר בכתף, במצבים חמורים נגרם נזק עצבי הידוע בשם שיתוק ע״ש ארב (ERB). לתביעות אלה יש לצרף שתי חוות דעת. בתחום הגניקולוגי לביסוס הטענה כי היה צריך להעדיף לידה קיסרית, בגלל טעות בהערכת המשקל של העובר טרם הלידה. ובתחום האורטופדי בדבר הנכות האורטופדית שנותרה.

שבר בעצם הבריח

שבר ללא תזוזה

שבר ללא תזוזה משמעו בלי תזוזה של העצמות מצירן בנק׳ השבר. אז הסיכויים לאיחוי בצורה טובה טובים יותר.  אחוזי נכות לכן, גם קיים סיכוי שלא

קרא עוד »

קרע בלברום

קרע בלברום כתף קרע בלברום כתף (קרע SLAP, מאנגלית Superior Labrum Anterior-Posterior) מתאר קרע ברקמה המחברת את החזה עם הזרוע. הדגמה ניתן לראות בסרטון שכאן.  תפקיד הלברום בהנעת

קרא עוד »

תחשיב נזק – שבר בכתף

תחשיב נזק – שבר בכתף   בבית משפט השלום ת.א.912-06-09 ____________________  ____________________ ב נ ת נ י ה בעניין:- בפני כב’ השופטת ח. שניצר בהתאם להחלטת כב’

קרא עוד »
5/5
דילוג לתוכן