שבר בעצם הבריח

שבר בקלביקולה (שבר בעצם הבריח) שבכתף הוא השבר הנפוץ ביותר מבין שברים באופן כללי והוא מהווה כ-5% מסך כל השברים. במחקר שנערך בחו״ל נמצאו 87% מבעלי שבר בעצם הבריח כאלה שנגרמו מנפילה על הכתף, 7% מחבלה ישירה לכתף ו -6% מנפילה על יד מושטת.

אחוזי נכות בגין שבר בעצם הבריח

כשאין הגבלה בתנועות ואין קיצור של העצם

מומחים נדיבים שלא מוצאים קיצור של העצם ומרגישים שלא יהא הוגן לא להעניק נכות בשבר בעצם כה מאסיבית, מוצאים פתרון אחר: הם מפנים לסעיף 35(1)(ג) שמתייחס לשברים באופן כללי, לא לפי מיקומם, ולאו דווקא בעצם הבריח. סעיף זה מקנה 10% נכות כשיש בסך הכל ״השפעה קלה״ על כושר הפעולה. 

שבר בקלביקולה כשבר ייחודי המותיר נזק קוסמטי ופוגע בדימוי העצמי

בשל מהותו של השבר בקדמת הגוף, התאחות לא טובה של העצם תשפיע על המראה הכללי. לכן יש לטעון כי הנזק, מעבר לאחוזי נכות בתחום האורטופדי הוסיף וגרם לנזק קוסמטי ולפגיעה בדימוי העצמי. ובייחוד להיראות בולט אצל אנשים רזים.

סיבוכים

סיבוכים כוללים עיוות כתפיים, איחוי רע וזיהומים.

אי נוחות בכתפיים ותפקוד לקוי יכולים לשנות את הדינמיקה של הכתפיים ולגרום לתסמונת של יציאת בית החזה. איחוי רע נפוץ בקרב שברים עקורים, בעיקר בגיל מבוגר ואצל נשים. 

זיהום מוכר כסיבוך אחר של הניתוח. כנראה כי מעטפת הרקמות הרכות באזור לסגירה דקה יחסית.  

שבר בקלביקולה בלידה

שבר בקלביקולה בלידה אופייני לנזק אצל תינוק בעל משקל גדול (בסוכרת הריון בדר”כ) שלא צולח בקלות את תעלה הלידה. במצבים קלים נגרם שבר בכתף, במצבים חמורים נגרם נזק עצבי הידוע בשם שיתוק ע״ש ארב (ERB).

לתביעות אלה יש לצרף שתי חוות דעת. בתחום הגניקולוגי לביסוס הטענה כי היה צריך להעדיף לידה קיסרית, בגלל טעות בהערכת המשקל של העובר טרם הלידה. ובתחום האורטופדי בדבר הנכות האורטופדית שנותרה. 

שבר בעצם הבריח
דילוג לתוכן