שבר במרפק ופגיעה בעצב האולנרי

אולקרנון

שבר במרפק נקרא גם שבר באולקרנון. האולקרנון הוא החלק הבולט של המרפק. הוא הקצה של עצם האמה, אשר ביחד עם עצם הזרוע יוצרים את המרפק. מיקומו הבולט מהגוף הופך אותו לפגיע לטראומה ישירה.

ניתוח שחזור פתוח מסוג ORIF של שבר באולקרנון

שברי אולקרנון עם תזוזה מטופלים בניתוח קיבוע פנימי (ORIF). הם אינם יכולים להיות מטופלים בגבס, מכיוון ששריר הזרוע האחורי עוקר את העצם ממקומה. הניתוח דו שלבי. בשלב הראשון מתבצע ארגון מחדש של העצמות השבורות תוך חיתוך העצם וישורה מחדש ובחלק השני מתבצע קיבוע עם מתכת, ברגים, וסיכות תילי קירשנר.

החלמה ונכות זמנית

זמן ההחלמה הוא בין 3 חודשים ל-12 חודשים. הניתוח משמש לקיבוע שברים לא רק במרפק אלא בכל המפרקים ובעיקר בנקודות חיבור של יותר מעצם אחת, בכתף, בפרק כף היד, בירך, בברך ובקרסול. מבחינת נכות זמנית יש להביא בחשבון שרק לאחר 3 חודשים מותרת חזרה לפעילות חלקית. פעילות מלאה לאחר שנה ורק אז ניתן להעריך נכות יציבה מלאה. 

אחוזי נכות לאחר שבר במרפק כאשר קיימת הגבלה בתנועות המרפק

אחוזי נכות לאחר שבר במרפק כאשר קיימת הגבלה בתנועות המרפק יקנו 10% לצמיתות בדר״כ. גם שינוי בזוויות או הוצאת ראש הרדיוס, ללא הגבלת בתנועות יקנו 10% נכות. הגבלת תנועה חמורה יותר תקנה 30%-40% אבל ברפואה הטובה של היום כמעט לא יהיו מצבים כאלו.

אחוזי נכות כשאין הגבלה בתנועות המרפק

אם אין שינויי זווית, וראש הרדיוס לא הוצא:
הגבלות בכיפוף וביישור המרפק יכתיבו את קביעת אחוזי הנכות. ברב הפגיעות, הנכות היא עד 15%. במקרים עם הגבלות ביישור ובכיפוף גם יחד, כשכל הגבלה כשלעצמה אינה מצדיקה קביעה של יותר מ–0% נכות, ייקבעו 10% נכות. 

פגיעה בעצב האולנרי

פגיעה בעצב האולנרי נילווית לעתים לשבר במרפק. זאת בשל קרבתו של האולקרנון לעצב האולנרי. הפגיעה העצבית מגיעה עד לאצבע הרביעית והחמישית. אז כמובן יש להתייעץ עם נוירולוג ביחס לאחוזי נכות נוירולוגית, לפי מידת הפגיעה בעצב. זאת מעבר לאחוזים שמגיעים על השבר. 

העצב עובר מהכתף אל היד ומאפשר תנועה ותחושה ביד ובאמה. מכאן מדוע פגיעה בעצב האולנרי מגבילה את התנועה והתחושה ביד ובאמה.  

שבר במרפק
5/5
דילוג לתוכן