רשלנות רופא ילדים עלולה לגרום נזק מתמשך לעשרות שנים ובמשפט הישראלי הפיצוי על "כאב וסבל" הוא פונקציה של משך הזמן בו חיים עם כאב וסבל והפיצוי על הפסדי השתכרות הוא לפי משך החיים הצפוי לפי טבלאות סטטיסטיות. כשמדובר בילדים, התקופה ארוכה והפיצוי רב. להלן מס' דוגמאות מדוע רשלנות רופא ילדים היא קריטית עוד יותר מאצל מבוגרים:

מחלות אופייניות לילדים

רשלנות רופא ילדים חוזרת על עצמה במחלות האופייניות רק לילדים. למשל במחלה תורשתית (PKUׂ) בה קיימת חשיבות עצומה לאבחנה מיד לאחר לידה. אם תאובחן ניתן יהא למנוע נזק חמור בטיפול פשוט.

דוגמא אחרת? אבחון דלקת קרום המח. לא כל חום הוא ויראלי אבל נדרשת זהירות מיוחדת בפריחה. דלקת קרום המוח הנה מחלה חריפה עם שיעור תמותה גבוה המגיע עד 10% בילדים. אבחונה המהיר חשוב מאוד וסימני המחלה כוללים הקאות, חום, כאבי ראש ובייחוד פריחת כתמים אדומים על העור. לכן, רופא ילדים חייב יהיה להיות בעל מקדם חשד גבוה.

נוירולוג ילדים

כל סימפטום נוירולוגי בגפיים, חולשה, צליעה, שיכול לרמז על גידול מוחי, חייב לבוא על פתרונו. לא ניתן להפנות כל ילד עם חשד לגידול לבדיקת CT או Mri מטעמי חיסכון. זוהי גם טענת הגנה מאוסה. מאידך ברור שאם התלונות מתמשכות, והילד עדיין מתלונן חלה חובה על הרופא להפנות ל- CT. למעשה CT רגיל לא תמיד מספיק אלא CT עם חומר ניגודי על מנת לראות כלי דם וכו'. רופא שלא מפנה לבדיקה כזו בהחלט מתרשל. לפני כן, הוא גם צריך לבדוק אלרגיה לחומר הניגודי, כי אם מתפתחת אלרגיה באין בדיקה – גם זו רשלנות.

רטינופתיה של פגות

דוגמא שלישית היא מחלת רשתית העין הנקראת גם רטינופתיה של פגות. במחלת רשתית העין לוקים כמחצית מהפגים הזעירים. באנגלית Retinopathy Primaturity  – מחלת רופ – והיא נגרמת בשל שיבוש בהתפתחות כלי הדם, עקב הלידה המוקדמת. גם כאן אבחון פשוט יחסית של בדיקת הרשתית וטיפול מהיר בלייזר ימנע הידרדרות. היעדר אבחון עלול להוביל לעיוורון. ככל שמשקל הלידה נמוך יותר, הסיכון גדל. גם עודף חמצן וגם חוסר חמצן תורמים להתפתחות המחלה. מדוע בכל זאת ישנן טעויות? כי קיימות מחלות דומות עם תסמינים דומים ושיבוש בכלי הדם.

אלו כמובן דוגמאות אחדות ובכל עניין כזה יש לפתוח בבירור מדיקו לגאלי עם עו"ד המתמחה ברשלנות רפואית שיפנה לרופא בתחום הרלבנטי.

רשלנות רופא ילדים

רשלנות רופא ילדים

אורן בושרי, עו"ד

כאב ראש אצל ילדים, מדוע אסור להתעלם?

ילד או ילדה המתלוננים על כאבי ראש הם מושא לדאגה. יגיד זאת כל נוירוכירורג ילדים. ראשית משום שלהבדיל מהנטייה של מבוגרים להשליך בעיות פסיכוסומטיות על הראש, הנטייה של הילדים היא "לזרוק" אותם על הבטן וכשהם פתאום אומרים שכואב להם הראש, הם מעוררים חשד ולנורא מכל – גם גידול בראש. שנית, משום שלהבדיל ממבוגר, ילד יודע להמשיך לתפקד בלי להתלונן. מבחינתו לא מדובר בבעיה, גם אם היא קיימת.

No votes yet.
Please wait...