ואזה פרביה – רשלנות או גורל?

מה זה ואזה פרביה?

מהי Vasa Previa מתארת מצב בלידה בו כלי דם הקשורים לשליה בבעיה. לכלי הדם הללו תמיכה מועטה והם נמצאים בסכנת קרע. המצב הזה מותיר את העובר פגיע ביותר. 50% מהעוברים לא ישרדו מצב כזה שהוא לא מאובחן.  

רשלנות באבחון ואזה פרביה

ואזה פרביה עלולה להידרדר עד כדי קטסטרופה, מקום אשר בטיפול נכון אפשר וצריך לעצור. בעיה רפואית מוכרת זו הזינה מס’ לא מבוטל של תביעות רשלנות רפואית.

המצב המידרדר קשור בצורה מסוימת לנזק לשלייה המחמיר כאשר שק מי השפיר נפקע. ההחמרה תגרום לדימום ודימום עלול לגרום לנזק חמור. לכן הרופאים מנחים את האישה ההרה להישאר קרוב לבית החולים או להתאשפז. כך, אם יחל הדימום ניתן יהא לטפל בה טיפול מהיר. זה הסטנדרט הרפואי שנקבע וכל חריגה מסטנדרט הטיפול הזה עלולה להביא לתוצאה קיצונית.

תסמינים

התסמינים כוללים דימום מהנרתיק, שליה נמוכה או חצויה, או סימפטומים אחרים סביבה. 

טיפול

הטיפול הוא בדרך של הקדמה מהירה של הלידה בדרך של ניתוח קיסרי חירום. לכל הפחות על הרופאים למסור להם הסברים אודות האפשרות של ניתוח קיסרי בשל ואזה פרביה.  

רשלנות רפואית, אימתי?

היה דימום והרופא בכ”ז התעלם ושחרר הביתה? זוהי רשלנות פר אקסלנס. לא הורה להרה להתאשפז או להישאר קרוב? כנראה רשלנות. גם אם אין דימום, ויש חשד, ההורים יטענו כי ראוי היה להביא את ההיריון לסיומו, במועד קודם למועד היילוד בפועל. אבדן היילוד כרוך בין היתר בנזק רב שכולל נזק שאינו ממוני, הפסד השתכרות בשנים האבודות של היילוד המנוח, וכן פיצוי בגין כאב וסבל של ההורים.

ואזה פרביה
5/5
דילוג לתוכן