גורמי סיכון וסימני אזהרה של תסחיף ריאתי (באנגלית: P.E.-pulmonary embolism)

תסחיף ריאתי מתאר מצב שבו נחסם עורק ראשי של הריאה על ידי קריש דם הנסחף דרך מחזור הדם.

סימני אזהרה

כאב או התנפחות חמורה ברגל הם סימפטום מוכר של תסחיף ריאתי המחייב להדליק נורה אדומה. מדוע? כי לרוב קריש הדם מגיע לריאה מוורידי הרגליים.

גם תופעות כמו קוצר נשימה ושיעול פתאומי רומזים בדבר קיומו של תסחיף ריאתי. זאת משום שהחסימה של זרם הדם לריאה יוצרת לחץ על הלב והלב על מנגנון הנשימה כולו. סימנים אחרים: כאב חזה בשאיפה, חמצן דל בדם, נשימה מהירה וגניחת דם. 

גורמי סיכון

מצבים של שכיבה וישיבה ממושכת, כמו אחרי לידה, ניתוח או טיסה, מעלים את הסיכון לאירוע. גם שבר, גם התייבשות. נטילת גלולות למניעת הריון היא עניין בפני עצמו המגביר סיכון.

רשלנות רפואית באבחון תסחיף ריאתי

רשלנות רפואית באבחון תסחיף ריאתי חוזרת ונדונה רבות בביהמ״ש, כי תסחיף ריאתי הוא גורם נפוץ בין סיבות המוות.

בדר״כ נוטים רופאים לחשוב דווקא על דלקת ריאות, שלה תסמינים דומים, והם אינם מתייחסים לחלופות אפשריות לאבחנה של דלקת ריאות, בהן תסחיף ריאתי. בעיקר לאור קשיי נשימה אם נטען כי מהם המנוח סבל.

אבחנה של תסחיף ריאתי זמינה בסי טי של עורקי הריאה או סיטי אנגיורפיה כללי ואינה הברקה מיוחדת שאין בית החולים יכול לעמוד בה. הוא גם יכול לעמוד בטיפול בו – במתן נוגדי קרישה, בהם זריקת  tpa.

תרופות אלה נקראות גם "מדללי דם", והטיפול בהם מועיל. משום שידוע שהוא מועיל סיכויי ההחלמה באבחון נכון היו טובים. ואם סיכויי ההחלמה אמורים להיות טובים, קל להוכיח קשר סיבתי לפיו באבחון נכון היה ניתן להציל את המנוח.  

תסחיף ריאתי לאחר שבר

מוכר מקרה של אשה שפיתחה תסחיף ריאתי לאחר ניתוח אורטופדי לתיקון שבר בימלאולארי בקרסול שמאל. היא קיבלה נוגדי קרישה מניעתיים כמקובל, אך התסמינים זוהו באיחור. לא ניתן לה טיפול ולא נערכה אבחנה מבדלת. היא התלוננה גם על כאב דרגה 7.  איבוד הכרה וירידה ברווי החמצן הצביעו בסבירות גבוהה על תסחיף ריאתי ולמרות זאת לא נערכה שום התייעצות מצד האורטופדים עם מומחים פנימאים או קרדיולוגים. ועדה של משרד הבריאות מצאה דופי בהתנהלות. 

תסחיף ריאתי

תסחיף ריאתי

אורן בושרי, עו"ד
No votes yet.
Please wait...