תסחיף ריאתי

הגדרה

תסחיף ריאתי (באנגלית = Pulmonary Embolism) מתאר מצב מסוכן, שבו נחסם עורק ראשי של הריאה על ידי קריש דם, שנסחף במחזור הדם בדרך מהרגל.

אבחון דלקת ריאות במקום תסחיף ריאתי

הסימפטומים דומים למחלה אחרת: דלקת ריאות. משום שדלקת ריאות היא מחלה נפוצה יותר, רופאים ממהרים להצביע עליה. זאת מבלי להתייחס לחלופות אפשריות לאבחנה.

כך הם יטפלו באנטיביוטיקה, במקום בקומדין. קומדין ממיס קרישי דם, ובלעדיו התסחיף ימשיך בפעילותו ויגרום למוות. לכן, בגלל הפספוס החוזר הזה, תסחיף הוא נושא חוזר בתביעות רשלנות רפואית.

תסמינים

סימפטומים של כאב או התנפחות חמורה ברגל הם סימנים המחייבים להדליק נורה אדומה. מדוע? כי לרוב, קריש הדם מגיע לריאה מוורידי הרגליים. גם תופעות כמו קוצר נשימה ושיעול פתאומי מסגירים תסחיף ריאתי. זאת משום שהחסימה של זרם הדם לריאה יוצרת לחץ על הלב והלב על מנגנון הנשימה כולו. סימנים אחרים: כאב חזה בשאיפה, חמצן דל בדם, נשימה מהירה וגניחת דם. 

אבחון

תסחיף בצילום חזה ייראה כממצא כהה (הצללה). האבחון הסופי מתבצע תוך דקות בעזרת CT. 

תסחיף ריאתי אחרי לידה, טיסה או שכיבה

מצבים של שכיבה וישיבה ממושכת, כמו אחרי לידה, ניתוח או טיסה, מעלים את הסיכון לאירוע. גם שבר, גם התייבשות. נטילת גלולות למניעת הריון היא עניין לרופא לידע כי מגביר סיכון.

תסחיף אחרי שבר

אחרי שבר המאלץ שכיבה ממושכת עם רגל מורמת סיכון גבוה יותר לתסחיף. לעתים התסמינים מזוהים באיחור לא מטפלים ולא עורכים אבחנה מבדלת גם בירידה ברווי החמצן

תרומבוזה בלב מול תרומבוזה בריאות​

קריש דם יכול גם לחסום עורק ללב ולגרום להפסקת אספקת הדם. טרשת העורקים גורמת להצטברות פלאק טרשתי שעלול להיקרע ולגרום לגיוס מערכת הקרישה, וכתוצאה מכך נוצר קריש דם.

זריקת TPA

טיפול בתסחיף כולל דילול ב”קומדין” (ובתסחיף מסיבי גם טיפול בזריקת TPA) להמסת קרישי דם. הטיפול בהם מועיל ומשום שהוא מועיל, סיכויי ההחלמה באבחון נכון טובים. אם סיכויי ההחלמה טובים, קל להוכיח שניתן להציל את המנוח.  

נכות

נכות אינה נקבעת ע״פ האבחנה, אלא ע״פ הנזק שנותר לצמיתות. אם נגרם נזק ללב יש להעריכו לאחר בדיקות אקו לב במאמץ. 

מוות

תסחיף ריאתי נפוץ בין סיבות המוות כי הוא אינו קל לאבחנה וכי הוא חוסם את עורק הריאה. 

תסחיף ריאתי
5/5
דילוג לתוכן