• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

תסחיף ריאתיהגדרה

תסחיף ריאתי (באנגלית = Pulmonary Embolism) מתאר מצב שבו נחסם עורק ראשי של הריאה על ידי קריש דם שנסחף במחזור הדם.

תסחיף ריאתי בהקשר של רשלנות רפואית

התופעה עלולה להיות בסיס לתביעת רשלנות רפואית כי הממצאים דומים למחלה אחרת: רופאים לחשוב דווקא על דלקת ריאות מבלי להתייחס לחלופות אפשריות לאבחנה של דלקת ריאות, בהן תסחיף ריאתי. 

אבחון וזיהוי

כאב או התנפחות חמורה ברגל הם סימפטום מוכר המחייב להדליק נורה אדומה. מדוע? כי לרוב קריש הדם מגיע לריאה מוורידי הרגליים.

גם תופעות כמו קוצר נשימה ושיעול פתאומי רומזים לתסחיף ריאתי. זאת משום שהחסימה של זרם הדם לריאה יוצרת לחץ על הלב והלב על מנגנון הנשימה כולו. סימנים אחרים: כאב חזה בשאיפה, חמצן דל בדם, נשימה מהירה וגניחת דם. 

צילום חזה

כאב בחזה, קוצר נשימה לצד גורמי סיכון ותסמינים נלווים נוספים, הם סיבה טובה לבצע בדיקה פיזיקלית, ביצוע תרשים אק”ג וצילום חזה. תסחיף ריאתי בצילום חזה ייראה כממצא כהה (הצללה).

לחולה שכזה סיבות מאיימות חיים כגון מחלת לב איסכמית, חזה-אויר (פנוימוטורקס) ותסחיף ריאתי ודיסקציה של אאורטה. כל הסיבות האלה עלולות לגרום למוות פתאומי. עליו להיות מועבר מיידית לבית החולים באמבולנס המצויד בדפברילטור.

תסחיף ריאתי אחרי לידה טיסה או שכיבה

מצבים של שכיבה וישיבה ממושכת, כמו אחרי לידה, ניתוח או טיסה, מעלים את הסיכון לאירוע. גם שבר, גם התייבשות. נטילת גלולות למניעת הריון היא עניין לרופא לידע כי מגביר סיכון.

זריקת TPA

טיפול בתסחיף ריאתי כולל דילול ב”קומדין” (ובתסחיף ריאתי מסיבי גם טיפול בזריקת  TPA) להמסת קרישי דם. הטיפול בהם מועיל ומשום שהוא מועיל, סיכויי ההחלמה באבחון נכון טובים. אם סיכויי ההחלמה טובים, קל להוכיח שניתן להציל את המנוח.  

נכות

נכות אינה נקבעת ע״פ האבחנה, אלא ע״פ הנזק שנותר לצמיתות. אם נגרם נזק ללב יש להעריכו לאחר בדיקות אקו לב במאמץ. 

מוות

תסחיף ריאתי נפוץ בין סיבות המוות כי הוא אינו קל לאבחנה וכי הוא חוסם את עורק הריאה. 

תסחיף ריאתי אחרי שבר

מוכר מקרה שנמצא רשלנית על ידי משרד הבריאות של אשה שפיתחה תסחיף ריאתי לאחר ניתוח אורטופדי לתיקון שבר בימלאולארי בקרסול שמאל. היא קיבלה נוגדי קרישה מניעתיים, אך התסמינים זוהו באיחור ולא ניתן לה טיפול ולא נערכה אבחנה מבדלת גם כשהיא נותרה באובדן הכרה זוהתה וירידה ברווי החמצן. 

תסחיף ריאתי
דילוג לתוכן