שבר באגן מאפיין בעיקר נפגעים בגיל השלישי אבל לא רק. כמובן שהגורם הראשי להתרחשותו הוא אירוע טראומטי, כשברקע מוכר אבדן של סידן הגורם להיחלשות העצם. בית המשפט יתעלם מכך. ביהמ"ש לא יביא בחשבון את "חולשותיו המקדמיות והבלתי צפויות של הנפגע". ההלכה המשפטית המקובלת נקראת עקרון "הגולגולת הדקה" והיא רלבנטית גם לאגן. היא קובעת שעל ביהמ"ש לקבל את הניזוק כפי שהוא עם כל מגרעותיו. למעשה, על ביהמ"ש להתייחס רק לגורם "בלעדיו אין". ז"א לגורם האחרון המכריע שהביא לשבר. הוא בדר"כ הטראומה.

שבר באגן אצל קשישים

שבר באגן אצל קשישים מביא את חברות הביטוח לטעון טענות קבועות. הטענה האהובה עליהן במיוחד היא קיומם של שינויים ניווניים ואוסטאופורוזיס. מנגד יש לטעון כי עם כל אלה התובע/ת תפקדה באופן עצמאי עד לתאונה. מומחה הגון שנקרא לביהמ"ש יעיד בדר"כ שאנשים מבוגרים לא חוזרים לתפקוד. הם עוברים את הגבול הדק בין עצמאות לחוסר עצמאות. גם אם שבר החלים והנכות הרפואית אפסית יתכן וקיימת רגישות שנמצאת בסקרום, בעצם הצלב, שנמצאת מאחורי האגן, בתחתית עמוד השדרה. היא מחברת בין האגן לבין הגב. במקום הזה קיימת רגישות, והפרעה תפקודית. האורטופדים מכנים זאת "חוק הבייגלה". האגן הוא טבעת, אם הוא נשבר במקום אחר, הוא חייב להשבר בעוד מקום. גם אם השבר יציב והאגן לא התפרק, נזק בכל זאת קיים.

באופן פורמלי השבר יכול להחלים ואורטופד הגון יגיד שאם היה מדובר בנפגעת בת 20 הייתה חזרה לתפקוד אבל אישה בגילה, אפילו ש"רנטגנית" השבר החלים, אנשים כמוה לא חוזרים להיות אותו דבר. התאונה היוותה בשבילה ירידת מדרגה.

אחוזי נכות

אחוזי הנכות בתקנות הנכות המתייחסות לשבר באגן קובעות כך:

  • כשאין השפעה על האברים הפנימיים שבאגן ואין הגבלה בתנועות: 0%
  • כאשר קיימת הגבלה בתנועות: אחוזי הנכות ייקבעו בהתאם ללפי תקנות שמתייחסות ספציפית להגבלה בתנועות במעלות.
  • SYMPHYSIOLYSIS או תזוזה של מחצית האגן עם נזק בפרק SACROILIACA והפרעות סטטיות או הפרעות בהליכה: 25%

בהיבט הסטטיסטי, שבר באגן שהביא גם להחלפת מפרק ירך יכול להגיע גם ל-20% נכות צמיתה בלא סיבוך מיוחד.
גם אם המומחה יקבע שלא נגרמה נכות צמיתה מבחינה הרפואית יכול הוא לציין נכות בשיעור 20% למשל בפן התפקודי. זו מלאכה המסורה  לידיו של בית המשפט. סטייה משיעור הנכות הרפואית לצורך קביעת הנכות התפקודית, הינה אפשרית, מקובלת, ונוהגת.  זהו נתון חשוב כי בהיקבע נכות ניתן יהא לפסוק פיצוי גם בגין הצורך בעזרה בהיקף של מס' שעות ביום, עקב התאונה.

 


 

No votes yet.
Please wait...