רעלת הריון

רעלת הריון נותרה בסימן שאלה מבחינת מה גורם לה. יחד עם זאת ידוע כי לגורם אין כל קשר להרעלה. אע״פ שמה. 

רעלת הריון בלידה

אין גם טיפול בה. למעשה, רק סיום הלידה מביא לריפוי. האבחון נעשה דרך בדיקת יתר לחץ דם. אם לחץ הדם עלה במהלך ההריון וקיימת נוכחות גבוהה של חלבון בשתן המבחן הוא חיובי.

רעלת הריון חמורה

ברעלת הריון חמורה עיקר הנזק שעלול להיגרם הוא לאם, עד אפילו מוות. גם העובר בסיכון: הפגיעה בתפקוד השליה עלולה לגרום לירידה באספקת הדם והחמצן לתינוק.

היפרדות שליה באבחון מאוחר של רעלת הריון

היפרדות שליה באבחון מאוחר היא רמז לקיומה של רשלנות רפואית. ״היפרדות שליה״ כלומר התנתקותה מדופן הרחם, תגרום לדימום ובמקרה הרסני גם לפגות ולמוות. 

מה נשיב לטענות בית החולים בדבר היפרדות שיליה פתאומית או שההשתהות היתה של היולדת?

יש להפנות לגיליון בית החולים, לפיו היולדת חשה את תנועות העובר לפני פנייתה לבית החולים. כך תוכיח שהיה פרק זמן בו העובר היה עדיין בחיים וניתן היה לחלצו בניתוח קיסרי מיידי. יש עוד לטעון כי לו היה אבחון נכון של אירוע היפרדות השליה בטרם העובר מת, בקופת החולים נניח, סביר מאוד להניח שהיולדת היתה נשלחת בבהילות לבית החולים, לניתוח קיסרי מיידי להצלתו.

רשלנות רפואית כשהאבחון נכון אבל הטיפול שגוי

רשלנות רפואית ברעלת הריון יכולה להתקיים גם כשהאבחון הוא נכון אבל הטיפול שגוי. 

משום שהיולדת מפתחת תסמינים פחות מוכרים לגניקולוגים, נדרשים הם להתייעץ עם הרופאים הפנימאים שמכירים תסמיני לב וריאות טוב מהם. למשל אם בצילום חזה נצפה גודש ריאתי. כך לגבי החמרה בקוצר הנשימה או ירידה בסטורציה (חמצן בדם). או אם קיים מקום למתן טיפול אינטנסיבי יותר נגד לחץ הדם, שמא בדיקת CT הייתה צריכה להתבצע קודם בכדי לשלול תסחיף ריאתי, ולטפל בנוגדי קרישה.   

רעלת הריון
5/5
דילוג לתוכן