• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

רעלת הריוןרעלת הריון בלידה

רעלת הריון נותרה בסימן שאלה בהיבט הגורם לה. אין לה קשר עם הרעלה. אין גם טיפול בתסמונת. למעשה, רק סיום הלידה מביא לריפוי. האבחון נעשה דרך בדיקת יתר לחץ דם. אם לחץ הדם עלה במהלך ההריון וקיימת נוכחות גבוהה של חלבון בשתן המבחן הוא חיובי.

רעלת הריון חמורה

ברעלת הריון חמורה עיקר הנזק שעלול להיגרם הוא לאם, עד אפילו מוות. גם העובר בסיכון: רעלת עלולה לגרום לפגיעה בתפקוד השליה ומכאן לירידה באספקת הדם והחמצן לו.

היפרדות שליה באבחון מאוחר של רעלת הריון

היפרדות שליה באבחון מאוחר של רעלת הריון היא רמז לקיומה של רשלנות רפואית.  ״היפרדות״ שליה כלומר התנתקותה מדופן הרחם, תגרום לדימום ובמקרה הרסני גם לפגות ולמוות. כאשר מאובחנת היפרדות שליה מבעוד מועד, ניתן לחלץ את העובר בניתוח קיסרי. חילוץ העובר חי אינה אפשרית בהיפרדות שליה פתאומית.

מה נשיב לטענות בית החולים?

  • בתי החולים יטענו שהיפרדות השליה היתה קשה ופתאומית.
  • מנגד יש להפנות לגיליון בית החולים, לפיו היולדת חשה את תנועות העובר לפני פנייתה לבית החולים. כך תוכיח שהיה פרק זמן בו העובר היה עדיין בחיים וניתן היה לחלצו בניתוח קיסרי מיידי.
  • בית החולים גם יטען שההשתהות בהגעה לבית החולים היא של היולדת וגם על כך צריך עורך הדין להגיב: 
  • עליו יהא לטעון כי לו היה אבחון נכון של אירוע היפרדות השליה בטרם העובר מת, בקופת החולים נניח, סביר מאוד להניח שהיולדת היתה נשלחת בבהילות לבית החולים, לניתוח קיסרי מיידי להצלתו.

רשלנות רפואית בטיפול ברעלת הריון

רשלנות רפואית בטיפול ברעלת הריון יכולה להתקיים גם כשהאבחון הוא נכון. 

עליהם להתייעץ אם קיים מקום למתן טיפול אינטנסיבי יותר נגד לחץ הדם, שמא בדיקת CT הייתה צריכה להתבצע קודם בכדי לשלול תסחיף ריאתי,  ולטפל בנוגדי קרישה.

משום שהיולדת מפתחת תסמינים פחות מוכרים לגניקולוגים, נדרשים הם להתייעץ עם הרופאים הפנימאים שמכירים תסמיני לב וריאות טוב מהם. למשל אם בצילום חזה נצפה גודש ריאתי. כך לגבי החמרה בקוצר הנשימה, ירידה בסטוראציה (חמצן בדם).   

הריון

רעלת הריון

אורן בושרי, עו"ד
דילוג לתוכן