רעלת הריון 

רעלת הריון היא עדיין בסימן שאלה ביחס לגורם לה. אין לה קשר עם הרעלה. אין גם טיפול בתסמונת. למעשה, רק סיום הלידה מביא לריפוי. האבחון נעשה דרך בדיקת יתר לחץ דם. אם לחץ הדם עלה במהלך ההריון וקיימת נוכחות גבוהה של חלבון בשתן המבחן הוא חיובי. עיקר הנזק שעלול להיגרם הוא לאם, עד אפילו מוות. גם העובר בסיכון: רעלת עלולה לגרום לפגיעה בתפקוד השליה ומכאן לירידה באספקת הדם ועיכוב בגדילה אצלו.

היפרדות שליה באבחון מאוחר של רעלת הריון

היפרדות שליה באבחון מאוחר של רעלת הריון היא תמרור אזהרה לקיומה של רשלנות רפואית. ברגיל, השיליה מתנתקת מהרחם לאחר יציאת העובר מהרחם. ״היפרדות שליה״ מדופן הרחם, היא כינוי להיפרדותה עוד לפני כן. ההיפרדות תגרום לדימום ובמקרה הרסני גם לפגות ולמוות. רעלת הריון היא כאמור אחד הגורמים להיפרדות שליה. מכאן שכאשר לא נעשה מעקב כראוי מסתיים ההריון בצורה טראגית. בדר״כ כאשר ההרה מתלוננת על דימום שלא זוכה למשמעות. כאשר מאובחנת היפרדות שליה מבעוד מועד, ניתן לחלץ את העובר בניתוח קיסרי. חילוץ העובר חי אפשרי כאשר היפרדות השליה מאובחנת בטרם מת העובר, ולא כאשר היפרדות השליה פתאומית.

בתי החולים כך יטענו. הם יטענו שהיפרדות השליה היתה קשה ופתאומית. במצב זה עורך הדין מנגד צריך להצביע על גיליון בית החולים, לפיו היולדת חשה את תנועות העובר לפני פנייתה לבית החולים. כך תוכיח שהיה פרק זמן בו העובר היה עדיין בחיים, פרק זמן בו ניתן היה לחלצו בניתוח קיסרי מיידי. עיון בפסיקה מלמד כי כאשר מוכיחה היולדת שניתן היה למנוע את מות העובר אלמלא היעדר האבחון של אירוע היפרדות השליה, הדרך לפסק דין מזכה קצרה.

בית החולים גם יטען שההשתהות בהגעה לבית החולים היא של היולדת וגם על כך צריך עורך הדין להגיב. עליו יהא לטעון כי לו היה אבחון נכון של אירוע היפרדות השליה בטרם העובר מת, סביר מאוד להניח שהיולדת היתה נשלחת בבהילות לבית החולים, לניתוח קיסרי מיידי להצלת העובר.

רשלנות רפואית בטיפול ברעלת הריון

רשלנות רפואית בטיפול ברעלת הריון יכולה להיות גם כשהאבחון הוא נכון. כך נפטרה ממצוקה נשימתית יולדת לאחר שנותחה בניתוח קיסרי. בצילום חזה נצפה גודש ריאתי. נמשך אצלה יתר לחץ דם, החמרה בקוצר הנשימה, ירידה בסטוראציה (חמצן בדם), CT מוח הראה בצקת קשה. בסדר הזה נגרמה לה אי ספיקה נשימתית חריפה שהביאה לדום לב ונזק מוחי איסכמי. ועדת ביקורת של משרד הבריאות קבעה שהיה מקום למתן טיפול אינטנסיבי יותר נגד לחץ הדם, שבדיקת CT אנגיו הייתה צריכה להתבצע מוקדם יותר בכדי לשלול תסחיף ריאתי, ושבשוגג לא טופלה בקלקסאן.

עניין חוזר אחר ביחס לנשים הסובלות מרעלת הריון הוא אי התייעצות עם רופא פנימאי. משום שהיולדת מפתחת תסמינים פחות מוכרים לגניקולוגים, נדרשים הם להתייעץ עם הרופאים שמכירים תסמיני לב וריאות טוב מהם. גם כאן קבעה הועדה שלא נערכה התייעצות עם יועץ פנימי בכיר לגבי סיבת קוצר הנשימה המתמשך.

 

No votes yet.
Please wait...