קביעת אחוזי נכות – נכות רפואית

מי קובע את אחוזי הנכות?

אחוזי הנכות הם פקטור מרכזי באומדן הפיצוי בתיקי נזיקין. האחוזים נקבעים על ידי מומחים רפואיים, כל מומחה על פי תחומו. בתאונות דרכים, המומחה ממונה מטעם בית המשפט ובתיקים אחרים, חוות דעת רפואית מובאת על ידי הצדדים. המומחה מתאים את הליקוי לסעיף הנכות המצוי בתקנות המוסד לביטוח הלאומי. לבד מאחוזי הנכות, המומחה נדרש לנבא טיפולים עתידיים ותדירותם. בתאונות עבודה מתכנסת ועדה רפואית. 

נכות רפואית

האם ניתן לערער על חוות הדעת?

את חוות הדעת ניתן לתקוף בדרך של משלוח שאלות הבהרה. ברצון צד, המומחה אף יכול להידרש להיחקר בית המשפט על תוכן חוות הדעת. שיטה זו מועדפת כי אז השאלות הן במסגרת חקירה נגדית שלא מאפשרת למומחה לברוח מתשובות כנות.

מבנה חוות הדעת

חוות הדעת תחולק לפרקים:

(1)    תולדות הפגיעה - אנמנזה.
(2)    תלונות הנבדק.
(3)    בדיקות גופניות.
(4)    הנכות.

המועד לעריכת חוו״ד

תנאי לכתיבת חוות דעת רפואית הוא בדיקה של התובע. אם לנפגע שבר בחולייה והוא צפוי לניתוח קיבוע, לא תיקבע נכות לפני הניתוח אלא רק לאחר תקופת החלמה, לכשהמצב הרפואי יתגבש. חוו"ד נגדית צריכה להיות מוגשת תוך 60 ימים. ולא שזה בדר"כ קורה בזמן.

נכות רפואית לפי תחומים

אורטופדיה


שבר בעצם הבריח או בעצם השכם איננו מקנה נכות אוטומטית. אי–התאחות (Non union) בחלק האמצעי או הפנימי של עצם הבריח תקנה 10%. נקע ללא הגבלה בתנועות יקנה 5%. דיסלוקציה של הכתף ( פריקת כתף clavicular dislocation) תקנה 5% או 20% לפי מהותה.

חיבור גרוע של עצם הזרוע, הומרוס (Humerus) כשקיים קיצור ניכר או זווית ניכרת עם הגבלה בתנועות המרפק או בכתף בצורה קלה או בינונית יקנה 10% בימין ו-20% בשמאל.

חיבור גרוע של עצם הזרוע הגבלת התנועות במפרק המרפק או פרק הכתף בצורה קשה תקנה 20% כמו גם אי–התאחדות עצם הזרוע. אי–התאחות עצם הזרוע עם התהוות פרק נד מדומה (False flail joint) תכפיל את אחוזי הנכות. אי – התאחות שתי עצמות האמה, רדיוס ואולנה (Radius Ulna) עם התהוות פרק נד מדומה שווה 35% נכות.
אי–התאחות העצם האולנרי, או האולנה בחצי העליון או אי–התאחות הרדיוס בחצי התחתון בלי דפורמציה ניכרת מקנה 15-20 אחוזי נכות. וכשקיימת דפורמציה (עיוות) ניכרת 20-30% תלוי באיזו רגל.

אי–התאחות האולנה בשליש התחתון 10%, ו-15% ניתן עבור אי–התאחות הרדיוס בשליש העליון. חיבור גרוע של האולנה או הרדיוס מקנה לרב 10% נכות.  אבדן גף עליון בפרק הכתף מקנה נכויות גבוהות של 60-70 אחוזים. כך, אם כי מעט פחות “מקנה” אבדן האמה. אובדן  היד בשורש או  אבדן כף היד בהישמר פרק שורש היד מקנה 50-60%.

בקיעות שכיחות והכרח להיזהר מתנועות מעל גובה השכם מקנות 20% נכות. שכיחות וכאלה הניתנות להחזרה רק בעזרה רפואית – 30% או 40% בהתאמה.

מצב אחרי שבר במרפק שהתרפא, עם שינוי בזוויות כגון Cubitus varus Cubitus valgus; או הוצאת ראש הרדיוס, ללא הגבלת התנועות יקנה 10% נכות. קשיון במרפק “שווה” 30-40 אחוזי נכות.

הגבלות בכיפוף וביישור המרפק מכתיבות את קביעת אחוזי הנכות. ברב הפגיעות הנכות היא עד 15%. במקרים עם הגבלות ביישור ובכיפוף גם יחד, כשכל הגבלה כשלעצמה אינה מצדיקה קביעה של יותר מ–0% נכות, ייקבעו 10% נכות.

שבר בכף היד: מצב אחרי חבלה בפרק כף היד עם קשיון “שווה” 15-40% נכות.

קטיעה – קטיעת אצבעות:
קטיעת אגודל עם עצם המסרק או חלק ממנה מקנה 25% נכות. קטיעת שני גלילים או גליל וחצי מקנה 20% נכות ביד ימין ו-15% נכות ביד שמאל. קטיעת הגליל הסופי מפחיתה 5%. חצי גליל מקנה 8% בשתי הידיים. קטיעת אצבע אחרת לא מקנה יותר מ-15% נכות ואף מטה מזה.
קטיעת אצבעות הרגל מקנה 15-25% נכות.  אצבע בודדת מקנה נכות של עד 10% ובקטיעה של המטארטזוס תיקבע נכות גבוה יותר מעט. נזק במיניסקוס מותיר נכות של עד 20%.

אונקולוגיה

בגידולים, אחוזי הנכות ייקבעו בהתאם לפגימות באברים ובמערכות–הגוף השונים.

עקרות

עקרות כשגורמיה אינם ברורים מקנה 30% נכות. כשגורמיה ברורים – אחוזי הנכות ייקבעו לפי אחוזי הנכות הגבוהים ביותר שנקבעו בשביל הפגימות שגרמו לעקרות ולא פחות מ–30% אבל לא יינתנו אחוזי–נכות נפרדים בעד העקרות בנוסף לאחוזי הנכות לפי הפגימות שגרמו לעקרות.

כריתת רחם מקנה 40% נכות.

כריתת שד אחד עד לגיל 30 שנה מהיום בו נוצרה הפגימה מקנה 30% נכות, בגילאים שבין 30 ל-45 25% נכות ומעל גיל 45 15% נכות.  כריתת השדיים עד לגיל 30 שנה מהיום בו נוצרה הפגימה מקנה 50% נכות, בגילאים שבין 30 ל-45 40% נכות, ומעל גיל 45, 30% נכות.

נוירולוגיה

תסמונות מוחיות והפרעות בעצבים הקרניאליים מקנות אחוזי נכות גבוהים. המיפלגיה מקנה בין 30 ל-60 אחוזי נכות. פרפלגיה בצורה קלה – 20% נכות. ובצורה בינונית – 50%.
קוואדרופלגיה בצורה קלה או בינונית מקנה 60% ו- 80% נכות בהתאמה. 100% בצורה קשה. במונופלגיה  – אחוזי הנכות ייקבעו בהתאם לסעיפים המתאימים לפגימות בעצבים הפריפריים.

בהתקפים פרכוסיים המלווים איבוד ההכרה, הנכות תיקבע לפי מס’ ההתקפים שבפרק זמן מסוים. התקף אחד לחודשיים מקנה 50% נכות. התקף אחד בחודש מקנה 80-100 אחוזי נכות.

התקפים קצרים של קיפוח מצב ההכרה (Absence) עד לאבדן מוחלט של ההכרה, העלולים להיות מלווים ע”י פעולות אוטומטיות או הפרעות פסיכו–מנטליות כגון הזיות, הפרעות בחשיבה, במצב–הרוח, בזכירה וכדומה תיקבע אף היא לפי מספרם בפרק זמן מוגדר מראש. מספר התקפים ממושכים מדי שבוע בשבוע מקנים 60% נכות. מצבים חוזרים עוד יותר – 100%.

שיתוק חלקי של עצבי הגפיים העליונים מקנה 10-50% נכות. שיתוק מלא של כל קבוצת השורשים מקנה 60-70%. שיתוק עצב רדיאלי מקנה נכות של 10-30%.

שיתוק עצב מדיאנוס בצורה קלה מקנה נכות של 5%. בצורות בינוניות וקשות הוא מקנה עד 40% נכות.  שיתוק חלקי של העצב האולנארי יכול גם שלא להקנות נכות. שיתוק חלקי של העצב האולנארי בצורה קשה או בינונית מקנה 30 עד 20 אחוזי נכות ברגל ימין ו30 עד 20 אחוזי נכות בהתאמה ברגל שמאל. שיתוק מלא מקנה 40-50 נכות תלוי בצד השיתוק.

שיתוק עצב Thoracalis longus מקנה אחוזי נכות נמוכים יותר של 10% לרב ובשיתוק מלא ברגל ימין בלבד הנכות יכולה להאמיר עד 20%.

שיתוק חלקי של העצב הסכיאטי בצורה קלה יקנה 10% נכות. בצורה בינונית 20% ובצורה קשה 40%. שיתוק מלא שלו יקנה 60% נכות. שיתוק של העצב הפרונאלי יקנה 10%-20% נכות. ובשיתוק מלא  30%

שבר בצוואר שלאחריו סובל נפגע מסחרחורת, מצביע על בעיה באספקת הדם למוחון, משום שנוצר לחץ על עורק המוליך דם למוח (עורק ורטברלי).

עיניים

לוח קביעת אחוזי הנכות לגבי ליקויים כושר הראייה מכתיב קביעת הנכות.
בלוח מספרים בשורות המאוזנות והמסומנות במספרים (1) עד (10) המציינים חדות ראייה של עין אחת, ומספרים בטורים המאונכים ומסומנים באותיות א’ עד י’ – את חדות הראייה של העין השניה. המספרים שבמשבצות בהצטלבות כל אחת מהשורות עם כל אחד מהטורים הם אחוזי הנכות.
נכות שהיא תוצאה של הגבלה בשדה הראייה תלויה בקוטר הממוצע של שדה הראייה פחות מ-200 יעניק 30% בעין אחת ו-100% נכות אם בשתי העיניים. נכות גבוהה יותר תוענק על פי אבדן של חלקים אנטומיים בעין, או עקירת עין.   מצב אחרי הוצאת גוף זר או פציעה חודרת בדר”כ מזכה ב-5% נכות.  צניחת העין Ptosis מקנה 20% נכות.

היצרות סגירה או חוסר דמעות מזכה בעד 15% נכות.פזילה מקנה אף היא נכות של עד 25%, כתלות של דיפלופיה אקומודציה. מחלת גלאוקומה מזכה בעד 15% נכות לכל עין. דלקת הלחמית והעפעפיים תזכה בעוד 5%.נכות.

כתמי קרנית יזכו ב-5% נכות. חוסר עדשה (Aphakia Dislocated Lens) “שווה” 10-15%. כל מצב של השתלת עדשה תוך עינית יזכה בדר”כ ב-5% – 10%. קולובמה וגם הרחבת אישון חבלתית מזכים בעוד 5% נכות.  קטרקט ירוד או היפרדות רשתית יכולים לזכות ב-5% נכות נוספת לפי זו שתיקבע בהתאם לחדות הראייה.

אף אוזן גרון – [א.א.ג]

שינויים בצורת האף החיצוני תלויים בקיומן של הפרעות בנשימה בין אם בצורה קלה בין אם בצורה ניכרת ויכולות לזכות עד 30% נכות. אבדן חוש הריח והטעם יכול לזכות ב-5% נכות.

צרידות של מיתרי קול והפרעות בדיבור כתוצאה ממחלה, פציעה או ניתוח של לארינקס תזכה בעד 10 אחוז נכות. מקרים קשים של איבוד קול יכולים לזכות ב-50%.

אחוזי הנכות בליקוי שמיעה ייקבעו לפי לוח המשקלל את הפגיעה בשתי האזניים. לפי הפחתת כושר השמיעה בדציבלים באוזן אחת ובאוזן השניה. חוסר אפרכסת מזכה ב-10%. פגיעה וסטיבולרית הגורמת לסחרחורות תזכה ב-10%. הפגיעה תזכה ב-20% אם היא בצורה בינונית כשישנם סימנים אובייקטיביים, כגון ניסטגמוס או רפלקסים פתלוגיים.

פגיעה בצורה קשה עם סימנים וסטיבולריים אובייקטיביים ספונטניים תזכה ב-40% נכות, ובצורה חמורה – הדורשת ריתוק למיטה 100% נכות.
חבלה אקוסטית (עם עקומת שמיעה אופיינית) כשקיימת הפחתת שמיעה בתדירויות הדיבור תיקבע אוטומטית נכות של 10%, אך יש להוסיף את אחוזי הנכות שנקבעו לליקויי השמיעה

שבר הלסת העליונה עם העתקה (Displacement) בצורה בינונית עם הפרעה קלה במנשך -10% בצורה קשה עם הפרעות ניכרות במנשך 20%. 30% עם הפרעות קשות במנשך.

בהגבלות תנועה בצורה קלה כשפתיחת הפה אפשרית רק בין ½1 ועד 1 ס”מ
תקנה 10%.  20% בצורה בינונית, כשפתיחת הפה אפשרית פחות מ–1 ועד ½ ס”מ ו-40%
כשההגבלה היא בצורה קשה וכשפתיחת הפה אפשרית פחות מ–½ ס”מ.

איבוד כל השיניים יקנו 40%. איבוד כל השיניים בלסת תחתונה או עליונה מקנים מחצית אחוזי הנכות.  אבדן שן בודדת שן טבעית שיש לה כותרת שלמה או חלקית, לרבות שן סתומה או שן מכוסה בכתר, או שן בנויה על שורש -0.5%. באבדן מספר שיניים – אחוזי הנכות ייקבעו ע”י צירוף אריתמטי של אחוזי הנכות. אבדן שן מלאכותית שווה מחצית שן טבעית.

פלסטיקה

צלקות שאינן מפריעות ואינן מכערות אינן מקנות אחוזי נכות.
צלקות מכאיבות או מכערות, או צלקות נרחבות באזורים מרובים יכולות להקנות 20% נכות.
רק צלקות רחבות עם כיעור ניכר או צלקות הגורמות לשינויים בולטים בצורת הפנים או צלקות שמוגדרות כגורמות לשינויים בצורת הפנים המעוררים דחיה יכולים להקנות נכות של 30%-50%.

פסיכיאטריה

הפרעה פסיכונוירוטית קלה תקנה 10% נכות לפי סעיף 34. ירידה משמעותית יותר במצב הרוח, הפרעות בשינה, התקפי חרדה, הפרעות כפייתיות כבר יעניקו 20% נכות. נכות נפשית הנובעת מהפרעות פסיכוטיות: סכיזופרניה, פסיכוזות אפקטיביות, תסמונות מוחיות עם תגובות פסיכוטיות. אלה דורשים אי התאמה סוציאלית ויקנו נכויות גבוהוה יותר. פיגור שכלי גבולי או פיגור קל יקנה 20% או 40% בהתאמה. פיגור שכלי בינוני קשה או חמור יכול לזכות מ-65% ועד 100%.

מחלות אופיניות למקצוע

נכויות בגין הרעלות למיניהן כגון הרעלת זרניך, ניקל, ניקל קרבוניל, קדמיום ותרכבותיו, כרום, עופרת, פלואור, מנגן, כספית, זרחן, בריליאום, תלום, תחמוצת הפחמן, בנצול, פחמן דו–גפריתי, תכשירי ניטרו ואמינו של בנצול, הרעלה על ידי תכשירים הלוגנים של הפחמנים המימניים יוערכו בהתאם לפגימות במערכות הגוף השונות כתוצאה מההרעלה.


 

5/5
דילוג לתוכן