הרפס גניטלי שעבר לתינוק

הרפס גניטלי שעבר לתינוק עשוי להיות תוצאה של מחדל מצד הצוות הרפואי. באלו מקרים תוגש תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית?

הרפס הוא וירוס שעלול לעבור מאם לתינוק, ועלול לגרום לזיהום חמור ביילוד. תפוצת ההרפס גדולה משחושבים ולמעשה, חלק מסיבי מאוכלוסיית העולם חיה עם הזיהום. שתי צורות ההרפס הקיימות הן על רקע וירוס:

א. הסוג האחד, הרפס אוראלי, מופיע בקרבת הפה והעור שמסביב ונראה כפצעים קרים. 
ב. הסוג השני הוא הרפס גניטלי, באברי המין, העובר בדרך כלל מינית ונראה כנגעים. 

הסיכון לתינוק גדול, כי בלידה נרתיקית, כאשר האם חווה התפרצות פעילה של הנגיף, התינוק יתחכך ברקמות הנגועות. במקום לצאת ללא פגע בניתוח קיסרי.
הזיהום קשה עבור תינוק שנדבק בהרפס, משום שעבורו זו הדבקה ראשונה ואין לו נוגדנים כנגד הוירוס. רק בבגרות, כשקיימים נוגדנים, הזיהום קל. 

ההדבקה לא מתרחשת בהריון כי שער הכניסה של הנגיף לתינוק הוא דרך העיניים או האף. אלה לא באים במגע עם הרקמות הנגועות, אלא רק במעבר בתעלת הלידה. מאותו טעם התינוק לא יכול להידבק בניתוח קיסרי. קיסרי הוא הפתרון כדי למנוע הדבקה.   
מאותה סיבה הסיכון לזיהום קטן בהרבה אם לאישה כבר היה הרפס גניטלי לפני, או בתחילת ההריון. כי למערכת החיסון הייתה הזדמנות לייצר נוגדנים לנגיף ולהעביר את הנוגדנים הללו לעובר דרך השליה. בכך השליה כמו תמיד תעניק לו מידה מסוימת של הגנה.

התסמינים

התסמינים הם שלפוחיות בכל הגוף, חום, בעיית נשימה, אובדן תיאבון, פריחה, הכחלה וצהבת. האבחון הוא באמצעות תבחין עור, בדיקת דם ושתן, ואם התוצאה היא חיובית הטיפול יהיה מיידי.

מה עלול לקרות?

המערכת החיסונית של התינוק עלולה להגיב בצורה קשה לזיהום. ההשלכות של הרפס ביילוד יכולות לנוע בין דלקות עור ועיניים קלות לנזק נוירולוגי חמור ובמקרים מסוימים, מוות.

מה הסיכוי שהנגיף יעבור לתינוק?

ע״פ הספרות הרפואית, הסיכוי להעביר לתינוק את הנגיף קיים בכ-13 מתוך 100 לידות נרתיקיות כשסיכון משלש את עצמו בהדבקה בשליש האחרון של ההריון. 

הורים עם הרפס צריכים להיות זהירים במיוחד גם ב-8 השבועות הראשונים לחייו של התינוק. כולל לא לנשק את התינוק ולשטוף ידיים באופן קבוע.  

תינוק עם הרפס

מדוע הצוות המיילד אחראי בעת העברת הנגיף לתינוק?

הצוות המיילד אחראי בעת העברת הנגיף לתינוק, אם לא שאל את האם לנוכחות הנגיף אצלה בנרתיק. או שהצוות הסתמך על דבריה ולא בדק או שכח לבדוק נרתיקית. אם היו בודקים, היו מגלים נוכחות של הנגיף ומפנים את האם לניתוח קיסרי. כלומר מסתפקים בלשאול אותה אם הנגיף נוכח, מבלי לבצע בדיקה גניקולוגית. אפשרות אחרת היא אם הרופא הבודק ישפוט לא נכון את חומרת ההתפרצות.

מדוע גם רופא הנשים בקופת החולים עשוי להיות בבעיה?

סימנים להתפרצות זמן קצר לפני הלידה הם נורת אזהרה. נשים בהריון עם הרפס גניטלי בשליש האחרון יעדכנו את רופא הנשים שלהן בקופת החולים והוא יכין את הקרקע לניתוח קיסרי. אם הלידה (הנרתיקית) הקדימה אותו, והתינוק נדבק, הוא עשוי להיות בבעיה. 

רשלנות רופא ילדים באבחון תינוק עם הרפס לאחר הלידה

רשלנות רפואית באבחון תינוק עם הרפס יכולה לבוא גם מצד רופא לאחר הלידה. לאחר הלידה, חיוני לעקוב גם אחר האם וגם של היילוד עבור כל סימן של זיהום הרפס. הביטוי ראשוני של המחלה (בין השבוע ה-1 לשבוע ה-3 לחיים, עד חודש חודשיים) הוא של ספסיס (אלח דם) כמו שלפוחיות וחום המהווים תמרור אזהרה מהבהב. אגב, מחקרים לא מצאו ראיות לכך שאציקלוביר פוגע בתינוק.

הטיפול בהרפס בילדים

להרפס טיפול אנטי ויראלי בשם אציקלוביר (או זובירקס). אם התסמינים חמורים במיוחד, ניתן לתת את התרופה לווריד. מנגנון הפעולה שלה זיכה את רושם סימן המסחר בפרס נובל. אם לא הייתה קיימת תרופה לא ניתן היה להוכיח סיכויי החלמה. למעשה אז, התביעה לא הייתה יכולה להתקבל. 

״אם המשימה הזו של הצוות הרפואי, למנוע את מעבר נגיף ההרפס לתינוק כשלה, יש לבדוק אם היא באה בגדר רשלנות רפואית״.

5/5