שבר סקפואיד

שבר בסקפואיד (שבר בעצם הסירה) הוא השבר הנפוץ ביותר בעצמות שורש כף היד. הוא גורם לכאב בצד החיצוני של בסיס האגודל, והוא מכונה ע״י אורטופדים “שבר שקט”, משום היותו קשה לאבחון. 

מדוע מקובל לקבע את היד גם כשלא רואים פס שבר ברנטגן?

שבר בעצם הסירה מתנהג שונה, במובן זה, שבדיקת רנטגן מיידית לא תגלה את פס השבר. לכן, בשל משנה זהירות, מקובל לקבע את היד בכל חשד לשבר, ולהזמין לביקורת כעבור שבועיים. רק אז יתגלה קו השבר. אחרת, השבר הקשה לאבחון יכול להתפתח לנמק ולהוביל לשינויים ניווניים קשים. אם זיהוי השבר מתפספס לא יהא חיבור טוב של השבר במקרים רבים.

נמק

במקרה של שבר, אספקת הדם למקום עלולה להיפגע ולכן מוכרים מקרים של נמק. גם אם מתפתח נמק וגם אם קיימים שנויים ארתריטים (שחיקה בין המיפרקים) אפשר לנתח אבל ניתוחים עלולים לגרום לאבדן של טווחי תנועה ולנכות.

נכות בעקבות שבר בעצם הסירה

סטטיסטית, אחוזי הנכות נעים סביב 10% נכות ובמקרים של שינויים ארתריטים נכות גבוהה יותר של 15%. 

רשלנות רפואית גם כשלא נראה פס שבר בעצם הסירה

נפיחות בכף היד באזור שורש האגודל בלא קיבוע היא תמרור אזהרה לקיומה של רשלנות רפואית. כי על הרופא היה לחשוב על אפשרות של שבר בסקפואיד ולנקוט לפי הפרקטיקה המוכרת.

 זו אינה רפואה יוצאת דופן אלא עניין רפואי טריביאלי. למעשה זו אי ידיעה שהיא בגדר רשלנות רפואית פר אקסלנס. ההמלצה היא בכל מקרה כזה, וודאי של נזק מוחמר, לפתוח בבירור מדיקו-לגאלי לאפשרות קיומה של רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית גם כשלא מופיע פס של שבר
שבר בסקפואיד
5/5
דילוג לתוכן