• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

שבר סקפואידשבר בסקפואיד (עצם הסירה) הנפוץ ביותר בעצמות שורש כף היד, והגורם לכאב בצד החיצוני של בסיס האגודל, מכונה ע״י אורטופדים “שבר שקט”, משום היותו קשה לאבחון. 

מדוע מקובל לקבע את היד אפילו בחשד לשבר בעצם הסירה?

שבר זה מתנהג שונה, במובן זה, שבדיקת רנטגן מיידית לא תגלה את השבר. לכן, בשל משנה זהירות, מקובל לקבע את היד בכל חשד לשבר, ולהזמין לביקורת כעבור שבועיים. רק אז יתגלה קו השבר. אחרת, השבר הקשה לאבחון יכול להתפתח לנמק ולהוביל לשינויים ניווניים קשים. אם זיהוי השבר מתפספס מבחינת האבחנה הוא לא יתחבר במקרים רבים.

נמק

במקרה של שבר, אספקת הדם למקום עלולה להיפגע ולכן מוכרים מקרים של נמק. גם אם מתפתח נמק וגם אם קיימים שנויים ארתריטים (שחיקה בין המיפרקים) אפשר לנתח אבל ניתוחים גורמים לאבדן של טווחי תנועה ולנכות.

נכות

סטטיסטית, אחוזי הנכות נעים סביב 10% נכות ובמקרים של שינויים ארתריטים נכות גבוהה יותר של 15%. 

רשלנות רפואית

נפיחות בכף היד באזור שורש האגודל בלא קיבוע מצד הרופא את עצם הסירה היא תמרור אזהרה לקיומה של רשלנות רפואית. כי על הרופא היה לחשוב על אפשרות של שבר בסקפואיד ולנקוט לפי הפרקטיקה המוכרת.

 זו אינה רפואה יוצאת דופן אלא עניין רפואי טריביאלי. למעשה זו אי ידיעה שהיא בגדר רשלנות רפואית פר אקסלנס. ההמלצה היא בכל מקרה כזה, וודאי של נזק מוחמר, לפתוח בבירור מדיקו-לגאלי לאפשרות קיומה של רשלנות רפואית.

שבר בעצם הסירה
דילוג לתוכן