שבר ליספרנק

שבר ליספרנק (Lisfranc) בכף הרגל מתאר פגיעה בה אחת או יותר מעצמות כף הרגל נעקרת מעצם הבסיס. השבר נקרא על שמו של ז׳אק ליספרנק, רופא צרפתי בצבאו של נפוליאון. הוא היה הראשון שהבחין בדפוס השבר.   

על הרופאים לחשוד בשבר בחולים המדווחים על כאב באמצע כף הרגל. לעתים קרובות מתקשר השבר עם נזק לרקמות הרכות וכלי דם סמוכים. 

ייחודו של שבר ליספרנק

ייחודו של שבר ליספרנק הוא בכך שהוא כולל קריעה של רצועות בכף הרגל. בדר״כ כי כף הרגל נתפסת בארכובה של סוס או בפדל של אופניים. זאת באופן שהנפגע טרם ניתק את כף רגלו טרם הנפילה. 

האם נדרשת הדמיית CT או MRI?

האבחנה לא תמיד ברורה ברנטגן אלא רק בהדמיה מתקדמת כמו MRI או CT. אלה מאפשרים הערכה מדויקת יותר של המפרק ואבחון של שברים עדינים יותר.

איחור באבחון שבר ליספרנק

כאשר בתי החולים חוסכים לעצמם Mri הסיכון לאבחון שגוי עולה ועומד על 20%. לכן אמ אר איי פרטי הוא אופציה. מכל מקום, כתוצאה מכך – מהחמצת האבחנה הנכונה –  יהיו סיבוכים ארוכי טווח לרבות כאבים כרוניים, דלקת פרקים, עיוות בכף הרגל ומגבלות תנועה חמורות. 

כשל מלאבחן יגרור דחייה של טיפול ולמגבלות עתידיות ביכולת התפקודית. וזה קורה הרבה: כי יש לבצע ניתוח מעמיק של מנגנוני פציעה, הערכה קריטית של הסימפטומים הקליניים והשוואה מדוקדקת של צילומי רנטגן. רק טיפול נכון ומתוזמן יידע להחזיר את התפקוד הקבוע של כף הרגל.

החלמה

משך הזמן עם גבס הוא בדר״כ 6-12 שבועות כתלות בטיפול. החלמה מלאה אורכת כשנה. לעתים נדרש ניתוח ליציבות המפרקים ואפילו הליך כירורגי שבו מסירים את הסחוס סביב המפרקים לפני הוספת הברגים. המטרה היא להתיך את העצמות באמצע כף הרגל ליצירת עצם אחת. 

אחוזי נכות

שבר ליספרנק פוגע במידת מה ביציבות. כך או כך אחוזי הנכות לא יפחתו מ-10%. הנכות תיקבע על בסיס מידת ההגבלה שנותרה. בדר״כ תיקבענה נכויות גבוהות לאחר ניתוח. בשל תהליך החלמה ארוך תיקבע גם נכות זמנית ארוכה

שבר ליספרנק
5/5
דילוג לתוכן