שבר ליספרנקייחודו של השבר

שבר ליספרנק בכף הרגל בא לתאר פגיעה בה אחת או יותר מעצמות כף הרגל נעקרות מעצם הבסיס של כף הרגל. ייחודו של השבר בכך שהוא כולל קריעה של רצועות בכף הרגל.  

הפציעה נקראת על שם ז'אק ליספרנק שהיה ראשון להבחין בדפוס השבר.

האבחנה לא תמיד ברורה ברנטגן והדמיה מתקדמת כמו MRI או CT תסייע. פציעות חמורות של שבר ליספרנק יטופלו בניתוח בקיבוע פנימי (ORIF). ויתור על ניתוח עלול להוביל לתפקוד לקוי לצמיתות, כאבים עזים, וארתרוזיס.

נכות לאחר שבר ליספרנק

כדי לקבוע את אחוזי הנכות עורך הדין יפנה למומחה אורטופד שהוא מומחה לכף רגל. בתאונת דרכים ימונה כזה על ידי ביהמ״ש. הנכות תיקבע על בסיס מידת ההגבלה שנותרה. בדר״כ תיקבענה נכויות גבוהות לאחר ניתוח. בשל תהליך החלמה ארוך תיקבע גם נכות זמנית ארוכה

שבר קלקנאוס

שבר קלקנאוס (עצם העקב) נחשב לקל יותר. אם העצמות נותרו ישרות יסתפק הרופא בטיפול בגבס מבלי ניתוח. הבעיות מתחילות כאשר קיימת מעורבות של רקמות רכות סמוכות – נמק או דלקת שיגרמו לפגיעה קבועה בשריר או בעצם. אם תיוותר ירידה בטווח תנועת כף הרגל הנכות תהא משמעותית. 

מכיוון ששברים בקלנקנאוס קשורים לנפילות מגובה, רופאים שוכחים לבדוק שברים בדחיסת חוליות שמופיעים אצל 10% מהחולים. בהיבט אחוזי נכות ראוי להתעקש על אחוז נכות זמנית גבוה משום תהליך ההחלמה הארוך. אף ברור שלאור מורכבות השבר הקביעה של נכות צמיתה תהא על הצד הגבוה.

חישוב הפיצויים בנזקי גוף

נזקי גוף נאמדים בעין משפטית בראש ובראשונה לפי פרמטר אחוזי נכות. אלה פקטור מכריע בפסיקת פיצויים. בתאונת דרכים, ביהמ"ש ממנה מומחה ובדר"כ חב' הביטוח משלמת את שכרו. קרא עוד..

המשמעות של אחוזי הנכות בכסף

כאשר לא נקבעת נכות, יוערך סכום הפיצוי סביב 25,000 ש"ח-50,000 ש"ח. זהו סכום נמוך משמעותית מנכות של 10% שם הפיצוי כבר יגיע למאות אלפי שקלים. הסכום כמובן תלוי בשכר, בגיל עד הפרישה ובנתונים משתנים רבים.
קרא עוד
דילוג לתוכן