שבר בצלעות

בגוף האדם 24 צלעות מעוקלות המקיפות את אזור החזה. תפקידן להגן על הריאות, הלב ויתר האיברים פנימיים. שבר בצלעות ילווה בכאב חזק אבל לרב הוא אינו מסוכן. ועדיין, קיים טעם בצילום רנטגן. זאת כדי להביט ביחס שבין השבר לבין איברים חיונים אחרים.

פיצויים

שבר בצלעות

אחוזי נכות

ספק רב אם השבר מותיר נכות אך יתכן, בסבירות נמוכה, שהשבר הותיר עיוות חריג. אז יש להתייעץ עם כירורג בית חזה.

מיפוי עצמות

חלק מחברות הביטוח מתכחשות למצב בו השבר נצפה רק בבדיקת מיפוי עצמות ולא ברנטגן. כדאי לדעת שביהמ״ש דחה טענה כזו בת"ק 34568-08-17 [שלום, הרצליה]. הוא קבע שזו ״דרישה מכבידה, בלתי סבירה ומרוקנת את הפוליסה מתוכן״.

ביטוח תאונות אישיות

בביטוח תאונות אישיות יש לעיין בפוליסה הרלבנטית כי עמוק בתוך הפוליסה חבויה טבלה. הטבלה קובעת מדרג של פיצוי לפי האיבר. שם וודאי תגלו כי שברים בצלעות בתחתית הרשימה.

שבר חמור בצלעות

שבר כפול בצלעות כבר יכול לגרום לקוצר נשימה, או שגורם לאבחנה של flail chest, מצריך טיפול של ניקוז והקלת כאב והוא יזכה בפיצויים גבוהים. אם מקומו בצלעות תחתונות 12-7, יכול להזיק לטחול, הכבד והכליות. לכן, יש לבצע בדיקת US בטן מהירה לוודא שאין נוזל בבטן (FAST) וכשלא כך, עולה לדיון רשלנות רפואית.

שברים בצלעות

שבר בסטרנום

כשהשבר בסטרנום (עצם בית החזה) אף הוא לא מותיר נכות אלא אם נותר עיוות. אז יש להתייעץ עם כירורג בית חזה ואז אולי תיקבע נכות של 10%. 

סיבוכים

סיבוכים נדירים אבל קיימים. שברים בצלעות 1 ו-2 העליונות להן קשת קטנה יגררו גם חבלה ריאתית, חזה דם, חזה אוויר ונזק למקלעת העצבים הברכיאלית הסמוכה לכתף. תיתכן חבלה ישירה ללב ולכן נדרשת השגחה. תמט ריאה שכיח ביותר בקרב זקנים. הוא עלול להוביל לפקקת, תסחיף ריאתי או דלקת ריאות, קרע בריאה ודליפת אוויר. חלק מהסיבוכים לא מאובחנים מיד ומכאן סיכון נוסף שבהם. 

קונטוזיה ריאתית

קונטוזיה ריאתית שהיא בעצם חבלה לריאה, (ומהווה גם סיכון למוות) מעוררת דיון משפטי נוסף. בייחוד אצל ילדים הנמצאים בסיכון גבוה במיוחד משום חוסר בשלות העצמות להגן על הריאה.

הקונטוזיה הריאתית עלולה לגרום לתסמונת מצוקה נשימתית קבועה או ליצור נזק נילווה אחר לריאות. תמט ריאה בשל הלחץ על הריאה עלול להביא להתמוטטותה. גם פנאומוטורקס – כניסת אוויר – בעקבות טראומה עלול להיות מסוכן. בכל המקרים הללו, יש להתייעץ עם רופא ריאות לשם בירור של השלכות רפואיות ותעסוקתיות בטרם מו״מ.

חזה-דם הנקרא המוטורקס יכול להיגרם עקב פציעה חודרת או קהה מדימום מעורק וקיימת לכן חשיבות רבה חבדיקה כשבצילום חזה נראית עכירות מתפשטת. 

5/5
דילוג לתוכן