שבר במפרק הירך

שבר במפרק הירך הינו שבר במפרק שמחבר את האגן לרגל. הטיפול בו יגרור בדר״כ ניתוח מתקן, אפילו החלפה של המפרק בתותב מלאכותי 

חשיבותו של מפרק הירך

מפרק הירך הינו מפרק דמוי מכתש ועלי (שקע ומעליו עצם) והמנגנון הזה מאפשר תנועתיות רחבה לירך. מכאן ניתן להבין את הפגיעה בתנועתיות במקרה של שבר. זהו גם המפרק הנושא בעומס משקל הגוף בעמידה והליכה. 

אחוזי נכות

שבר במפרק ירך אצל מבוגרים וקשישים

בגיל מבוגר השבר אולי “רנטגנית” מחלים, אבל כל אורטופד הגון יגיד שאנשים מבוגרים לא חוזרים לתפקוד טוב. האורטופדים מכנים זאת “חוק הבייגלה”. הם יסבירו כי האגן הוא טבעת, ואם הוא נשבר במקום אחר, הוא חייב להשבר בעוד מקום. גם אם השבר יציב והאגן לא התפרק, נזק בכל זאת קיים. הרי עם עם כל אלה התובע/ת תפקד/ה באופן עצמאי עד לתאונה.

תוחלת חיים בקרב לוקים בשבר במפרק הירך

ע״פ מחקר מחו״ל שבר בירך מהווה אפילו גורם סיכון לתמותה בחולים מעל גיל 65 תוך שישה חודשים מהפציעה. המחקר נערך בסה״כ בקרב 50 חולים אבל נקודה מעניינת היא שסיבת המוות העיקרית הייתה אלח דם. ייתכן בגלל ניהול כושל של הניתוח. נקודה נוספת היא ששיעורי התמותה הגבוהים ביותר נמצאו אצל אלה שמעל 90 שנה.

האם היחלשות העצם היא טענת הגנה?

אצל מבוגרים וקשישים, האם חב׳ הביטוח יכולה לטעון לאבדן של סידן הגורם להיחלשות העצם? התשובה נעוצה בעקרון “הגולגולת הדקה” שבמשפט הישראלי הקובע כי יש להתייחס רק לטראומה ולא למצב קודם.

שבר צוואר הירך

שבר צוואר הירך הוא שבר בחלק הצר הסמוך למפרק הירך, באזור שבו העצם מדולדלת וחלשה. סיבוך מוכר נילווה הוא פגיעה באספקת הדם לעצם, שתצריך את החלפת מפרק הירך. שבר בראש עצם הירך מערב את ראש העצם, ושבר מתחת לראש עצם הירך נקרא גם שבר סוב-קפיטלי.  

רשלנות רפואית

בהיבט רשלנות רפואית שבר במפרק ירך (ולמעשה גם שבר בצוואר הירך) מתוקן בדר”כ בניתוח תוך 48 שעות. טיפול מהיר הכרחי לאור מחקרים שהוכיחו עלייה בסיבוכים, בזיהומים ובתמותה בלא ניתוח מהיר. כלומר, אם הניתוח התעכב, יש לבחון קיומה של רשלנות רפואית. 

שבר במפרק הירך
5/5
דילוג לתוכן