שבר באולנה

שבר באולנה, העצם שבין המרפק לשורש כף היד, האמה, מופיע בדר״כ לאורך השליש הפרוקסימלי (פרוקסימלי מלשון ״קרוב״) כלומר קרוב למרפק.

לאורך האמה שתי עצמות: הרדיוס והאולנה. הרדיוס נמצא ב”צד של האגודל “של הזרוע, והאולנה נמצאת ב”צד הזרת”.

אחוזי נכות

כאשר השבר באולנה בשורש כף היד והחיבור סביר ולא נותר עיוות (דפורמציה) אחוזי הנכות ינועו סביב 10% נכות. פגיעה עצבית, אם קיימת, כמובן שתגדיל את הנכות. חוות דעת רפואית יש להשיג מאורטופד המתמחה בכף יד ולא די מרופא בעל הכשרה אורטופדית כללית. 

לשון תקנות הנכות כדלקמן:

  • אי-התאחות האולנה בחצי העליון או אי-התאחות הרדיוס בחצי התחתון בלי דפורמציה (עיוות) ניכרת: יד ימין – 20%, יד שמאל-15%.
  • אי-התאחות האולנה בשליש התחתון: ימין ושמאל- 10%.
  • חיבור גרוע של האולנה: ימין- 10%, שמאל- 5%

 

שבר באולנה אצל ילדים

שבר באולנה אצל ילדים ראוי לטיפול אצל אורטופד ילדים. כי גם לרדיוס וגם לאולנה יש צלחות צמיחה. צלחות גדילה הן אזורי סחוס בסמוך לקצוות העצמות הארוכות אצל ילדים ומתבגרים. צמיחה מתרחשת בכל קצה העצם סביב צלחת הגידול וכאשר קיימת פגיעה בלוחית צמיחה יש לכך משמעות משפטית. 

שבר בשורש כף היד

שבר באולנה יכול להתחבר בלא להותיר עיוות, מגבלה או נכות אבל כאשר השבר הוא בחיבור עם כף היד, קרי בשורש כף היד, מדובר כבר סיפור אחר. הרופאים מכנים שבר בשורש כף היד שבר דיסטלי (להבדיל מ״פרוקסימלי״) כי הוא רחוק יותר מהמרפק.

שורש בשורש כף היד הוא שבר בחלק מורכב של היד. כי שם, מלבד העצמות המגשרות בין האמה לבין כף היד, האולנא והסקפואיד, נוכחות גם רצועות. אלה שומרות על יציבותן ומיקומן של העצמות. גם הן יכולות להינזק, ובמקרה כזה תהיה לכך משמעות מבחינת הנכות. שבר בשורש כף היד הכולל תזוזה של העצם, יגרור ניתוח להחזרה מדויקת של חלקי השבר. סביר כמובן, שבמקרה כזה, תיוותר נכות גבוהה.

שבר באולנה
5/5
דילוג לתוכן