רשלנות רפואית

כיצד מוכיחים?

רשלנות רפואית יש להוכיח, בראש ובראשונה, באמצעות חוות דעת מומחה. מומחה רפואי בתחום הספציפי יכתוב ועדיף כזה שצבר נסיון. לשם כך מזמינים את התיק הרפואי ומפנים אותו למומחה בצירוף מכתב. המכתב ינחה אותו ״משפטית״ מה צריך לכתוב. 

מה המומחה צריך לכתוב?

כעיקרון, המומחה יכתוב מה הסטנדרט הרפואי המקובל, ושהיתה סטייה מהותית ממנו שגרמה נזק למטופל. המומחה גם ידבר על הנזק שנותר ועל סיכויי ההחלמה אלמלא הרשלנות.     

מה אם המומחה ישיב ש-:

רשלנות רפואית
רשלנות רפואית

קשה לו לנקוב במילה רשלנות

נשאל אם הוא יכול לכתוב "חריגה מהסטנדרט הרפואי המוכר" במקום רשלנות. זה אותו דבר ומספיק טוב.

שזו היתה הפרקטיקה בכל הארץ

נספר לו שהוא צריך לבדוק מה הפרקטיקה במוסד הספציפי. נספר לו על שיבא שאימץ סטנדרט מחמיר: רועי נ' שטרן ע"א 3056/99

שחסר לו בתיק נתון מסוים

נציע לו תצהירים (עדויות) של מי שהיה ליד מיטתו של המטופל שיצהיר על התסמין החסר. נציע למומחה לכתוב חוו״ד על תנאי שהעדות הזו תתקבל.

שהרופאים נהגו לפי אסכולה אחת מתוך שתיים

נספר לו שעל הרופאים לגלות למטופל את דבר קיומן של שתי האסכולות (ע"א 6936/09 עליון, טל יוחאי זריקות סטרואידים בשנות 94).

שחסר לו רישום של תסמין מסוים

נציע לו תצהירים (עדויות) של מי שהיה ליד מיטתו של המנוח שיצהיר על התסמין החסר. נציע למומחה לכתוב חוו״ד על תנאי שהעדות הזו תתקבל.

שהרופאים לא רשמו בתיק וקשה להסיק מסקנה מכך

נסביר לו דוקטרינות משפטיות על היפוך הנטל ברשומות רפואיות חסרות. בנגר נ’ וילנסקי נקבע שכשהרישום חסר הדבר פועל לרעת המוסד הרפואי.

רשלנות רפואית גם בלי טעות קריטית?

יהיו מקרים חריגים שבהם גם בלי טעות קריטית, כלומר בלי סטייה מהפרקטיקה, התביעה תתקבל. כך היה במקרה של ד”ר קליפורד, רופא שיניים שהזריק לילדה זריקת הרדמה מקומית במזרק שלא שואב. הזריקה גרמה לחסימת קריש דם בעורק ושיתוק. זה היה למעשה הנוהג של כל רופאי השיניים. אבל ביהמ״ש קבע כי אם המזרק השואב, זה שבטוח יותר, עולה שקל אחד יותר, התביעה צריכה להתקבל. קל וחומר כי עלון יצרן חומר ההרדמה ממליץ להשתמש במזרק שואב.

האם ניתן לזכות בתביעה רק כי לא הועבר מידע?

אם מדובר ברשלנות רפואית בניתוחאפשר לזכות בתביעה גם בלי להוכיח רשלנות. למשל, אם הכניסה לניתוח היתה על בסיס הטעיה. כל עוד לא מדובר בניתוח חירום, מציל חיים. יותר מכך: ביהמ״ש פסק כי כאשר יש יותר מאסכולה אחת, על הרופאים לגלות למטופל את דבר קיומן של שתיהן (פס”ד טל יוחאי). גם אם בחו”ל הטיפול מתנהל אחרת, ואפילו אם בישיבת צוות רופאים היו רופאים שחשבו שלא צריך לנתח.

כאשר הרופא היה צריך ליידע אודות בדיקה אפשרית ולא עשה זאת

רשלנות רפואית היא גם כאשר הרופא היה צריך ליידע על בדיקה אפשרית ולא עשה זאת. גם אם היא מחוץ לסל הבריאות. למשל, בדיקת הצ’יפ הגנטי (CMA), ובמיוחד כאשר קיים חשד לבעיה גנטית (ואז היא גם בסל הבריאות).   

כשבית החולים מאמץ סטנדרט טיפולי גבוה יותר אבל באופן חד פעמי נכשל מלפעול לפיו

בשטרן נ’ שיבא הגיעה למיון אשה הרה עם ירידת מים, בלי צירים, ועובר במצב עכוז. הצוות חילץ את התינוק בלידה נרתיקית עם פגיעה עצבית בשתי הגפיים ונכות של 35%. האם טענה שהלידה היתה צריכה להיות בניתוח קיסרי.

באותה עת, “שיבא”, להבדיל מיתר בתי החולים, אימץ מודל חדשני ומחמיר של ביצוע ניתוח קיסרי במצב עכוז. רק שבמקרה הספציפי בית החולים לא עמד במודל המחמיר שאימץ לעצמו. ביהמ״ש פסק כי אין להקל עם בית החולים. אפילו שספרי הרפואה שהיו מקובלים אז עדיין לא דיברו על המודל המחמיר.

סכומים

פיצויים בתיקי רשלנות רפואית דומים לכל תביעת נזיקין, עם שוני מסוים. בדומה, הפיצוי תלוי בנכות הרפואית ובכושר לעבוד. אך באבחון מאוחר למשל, אם סיכויי ההחלמה נמוכים מ-50%, הפיצוי הוא ע״פ שיעור סיכויי ההחלמה.

שוני אחר קשור ברשלנות רפואית בניתוח. כשלא כל המידע ההכרחי מועבר לחולה. מדובר במה שאנחנו המשפטנים מכנים ״פגיעה באוטונומיה״. זהו ״ראש נזק״ נוסף שיכול להוסיף לתביעה מאות אלפי שקלים.

שכר טרחה

שכר הטרחה הנגבה הוא באחוזים, 20% ומע״מ בדר״כ. נוציא הוצאה כספית ראשונית של השגת תיקים רפואיים, אגרת בימ”ש וחוות דעת של רופא/ה מקצועי/ת. אם הצדדים ייפנו למגשר בהמשך או שביהמ״ש ימנה מומחה מטעמו, שכר טרחתו ייפול על כל הצדדים ביחד. 

מאמרים

רשלנות באיבחון סרטן

מה מעניין את ביהמ״ש?
רשלנות באבחון סרטן הזינה מס׳ לא מבוטל של תביעות רשלנות רפואית. שתי שאלות קריטיות להליך:

א. האם האיחור באבחון החמיר את הנזק, או תרם להידרדרות?
ב. האם האיחור גרם לקיצור תוחלת חיים או לנכות או שינה את אופי הטיפול שהיה מתוכנן אלמלא האיחור, או את מס’ ההקרנות?

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות בלידה מציבה שאלה ראשונה מהותית: האם הנזק לנולד (מוחי או אחר) אינו תלוי בבית החולים כמו מום מולד או סיבוכי פגות או שהוא נזק אופייני לרשלנות כמו איחור בכניסה לניתוח קיסרי בהיפרדות שליה. נפנה תחילה לנוירולוג ילדים שאם ישיב כי מדובר בנזק אופייני למצוקה עוברית בלידה נמשיך לגניקולוג שיתייחס לאיחור בכניסה לניתוח קיסרי וזהו המקרה הקלאסי.