ניתוח לאחר המוות

רשלנות רפואית שגרמה למוות מחייבת בראש ובראשונה ייעוץ משפטי ראשוני על ניתוח שלאחר המוות. עם כל הקושי, התרבותי והדתי, היגון והצער, על המשפחה להבין כי אולי בית החולים יטען בבוא היום בבית המשפט כי אין קשר סיבתי בין הרשלנות לבין המוות. ניתוח לאחר המוות יכול למנוע הכחשות מעין אלה כי הניתוח שופך אור על סיבת המוות. בפועל, ״בשטח״, המערכת דוחקת במשפחה לוותר על נתיחה שמצטרפת גם ככה לקושי הנפשי של המשפחה בעיסוק בנושא סמוך למוות.

כיצד ניתוח לאחר המוות יוכל לסייע להוכיח רשלנות רפואית? למשל: אם בית החולים יתכחש לכך שמדובר בזיהום ויטען שהחולה נפטר ממחלת הסרטן בגללה הגיע לבית החולים – ניתוח לאחר המוות יסייע בפתרון המחלוקת כי בניתוח שלאחר המוות שולחים את הדגימות לבדיקה מיקרוביולוגית. או אם בית החולים יכחיש מתן תרופה במינון גבוה ושגוי – ניתוח שלאחר המוות יוכיח אחרת. כי ברגע שאדם מת, הקיבה מפסיקה לעבודכל מזון שהיה בקיבה נותר בהניתן לדעת אפילו אילו תרופות נטל המנוח ומתי

סיבת המוות

כאשר המוות נגרם בבית החולים, קיימת חובת דיווח למשרד הבריאות. המשרד חוקר ולחקירתו ערך ראייתי. הסטטיסטיקה מלמדת שכנראה בפרוטוקול הועדה לא יהיו מסקנות על רשלנות רפואית מלבד ״רענון נהלים״, ועדיין חשוב למשפחה לקבל בכל זאת את הפרוטוקולים של הועדה.

מדוע? כי הפרוטוקולים הם בעלי ערך ראייתי. כי לפעמים רופאים מוסרים גרסאות שונות בבתי משפט מלוועדה וגם כי בוועדה הלשון פחות קשורה. הפרוטוקולים פשוט יכולים לסייע בהוכחת התביעה בבית המשפט.

פיצויים

בהנחה שהרשלנות והקשר הסיבתי מאחורינו, חישוב הפיצויים תלוי בראש ובראשונה במצב משפחתי. משפחת רווק לא תפוצה כמשפחת נשוי, שהותיר אחריו משפחה שלמה שתלויה בפרנסתו ומקור הכנסתה נגדע.  החישוב עבור כאב וסבל מגיע לכדי מאות אלפי ₪ ועד מיליון שקלים. צעיר יפוצה יותר ממבוגר כי צעיר אמור היה לחיות יותר שנים אלמלא המוות. החלק הארי הוא הפסד השכר לעתיד, לפחות החיסכון ממנו.  

רשלנות-רפואית-שגרמה-למוות-2

רשלנות רפואית שגרמה למוות

אורן בושרי, עו"ד

עורך דין נזיקין בחדרה

המשרד

המוטו
המשרד נוסד לפני 18 שנים והוא מונה עו"ד בכיר אחד כך שהמלאכה המשפטית מתבצעת על ידי עורך הדין עמו הלקוח נפגש. באופן זה, התיק לא "מתגלגל" לעו"ד זוטר או מתמחה.
כרטיס ביקור עורך דין נזיקין

כרטיס ביקור

פרסטיז'
עו"ד אורן בושרי שימש כפרשן משפטי של YNET ועיתון הארץ באירועי נזיקין מתוקשרים, בפרשת דודו טופז, דליפת הגז ובפרשת המוקש ברמה"ג. ברדיו שימש פרשן בתחנת 103FM.
אורן בושרי

אודות עורך הדין

נסיון ומוניטין
עו"ד אורן בושרי מתמחה בנזיקין ורשלנות רפואית עם מוניטין בכל הערכאות, לרבות נצחונות משפטיים בבית המשפט העליון ובבית הדין הארצי לעבודה.
No votes yet.
Please wait...