• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

קורפוס קלוסוםקורפוס קלוסום חסר

קורפוס קלוסום (בעברית: כפיס המח) הוא איבר המחבר בין שני חצאי המוח והוא עולה לדיון בהקשר של רשלנות רפואית בעת בדיקת אולראסאונד בסקירת מערכות כי חוסר שלו מנבא בעיות עתידיות חלקן קוגנטיביות. ההבנה המדכאת שהממצא התפספס בהריון מגיעה בדר”כ לאחר הלידה כאשר בבדיקת CT או אמ אר איי של המוח מתגלה המום.

קורפוס קלוסום קצר

קורפוס קלוסום קצר היה מושא מחקר קבוצתי שכלל נשים בהריון שהופנו עם הממצא והושוו לקבוצת ביקורת של 59 מקרים תקינים. במחקר לא נמצא הבדל סטטיסטי מובהק בין קבוצת המחקר לקבוצת הביקורת. בין עוברים שסווגו מלכתחילה בעלי קורפוס קלוסום קצר בהשוואה לקבוצת הביקורת.

חוסר קורפוס קלוסום בסקירת מערכות

בדיקת אולטרסאונד בהריון הייתה אמורה לזהות את המום החל בשבוע ה-22 להריון בעת סקירת מערכות מורחבת ודרך השוואה של אורכו ועוביו לממוצע.

בהימצא הליקוי היה הרופא חייב להמשיך לבדיקות הריון נוספות, צ’יפ גנטי/ מי שפיר/ ייעוץ גנטי. מדוע? כי בדר”כ מדובר בממצא שהוא חלק מתסמונת רחבה יותר, במערכת העצבים המרכזית חלילה. 

האם הייתה מאושרת הפסקת הריון?

קל יותר להשיג הפסקת הריון עד שבוע 23. גם אחרי, אם קיים סיכוי גבוה מ-30% להולדת ילד בעל מום יינתן אישור. מומים חמורים כמו קורפוס קלוסום יובילו להפסקה של ההריון גם בטרימסטר האחרון.

הגשת תביעה

תביעה בגין היעדר אבחון של אי תקינות עוברית מובאת על ידי ההורה (ים) ולא הילד. משמעות הדבר היא ש״מירוץ ההתיישנות” (מגבלת הזמן להגיש תביעה)  מתחיל 7 שנים ממועד הרשלנות ולא מרגע הגיע הילד לגיל 18.

מעבר לרשלנות בביצוע בדיקת האולטאסאונד, יש עוד לטעון שנמנעה מההורים הדיון באפשרות אם להמשיך בהריון או לא וכי להורים לא ניתנה זכות הבחירה הזו.

 

קורפוס קלוסום סקירת מערכות

שתף:

דילוג לתוכן