קורפוס קלוסום

קורפוס קלוסום (בעברית: כפיס המח) הנו הגשר המחבר בין שני חצאי המוח וניתן להבחין בו בסרטון שכאן החל בדקה 8.

קורפוס קלוסום חסר בסקירת מערכות

קורפוס קלוסום, מכל מקום, עולה לדיון בהקשר של רשלנות רפואית. זאת כי חסר שלו בעת סקירת מערכות מורחבת מהווה תמרור אזהרה לבעיה מהותית אצל היילוד.

בעת הלידה גודלו כ-2.5 ס״מ בממוצע. סקירת מערכות סבירה אמורה לזהות את המום החל מהשבוע ה-22 להריון. זאת דרך השוואה של אורכו ועוביו לממוצע המוכר. חסרונו של קורפוס קלוסום בסקירת מערכות מנבא בעיות עתידיות לעובר, חלקן קוגנטיביות. לכן הרופא היה צריך להתייחס לחסרונו בחומרה רבה. ההבנה המדכאת שהממצא התפספס בהריון מגיעה בדר”כ לאחר הלידה, כאשר בבדיקת CT או MRI של המוח מתגלה המום.

מה היה הרופא שביצע את הסקירת מערכות אמור לעשות?

בהימצא הליקוי, היה הרופא חייב להפנות לבדיקות הריון נוספות, צ’יפ גנטי/ מי שפיר/ ייעוץ גנטי. מדוע? כי בדר”כ מדובר בממצא שהוא חלק מתסמונת רחבה יותר. למשל תסמונת Mowat–Wilson syndrome עם פיגור שכלי. ההנחייה אז היא לבצע בדיקת מי שפיר לאיתור בעיות כרומוזומליות כולל צ’יפ גנטי. 

האם היתה מאושרת הפסקת הריון?

אחד מקשיי תביעה שכזו היא ההוכחה הנדרשת שהיתה מאושרת הפסקת הריון. ברב תביעות רשלנות רפואית בהריון, על ההורים להוכיח שהייתה מאושרת הפסקת הריון. בקורפוס קלוסום חסר די פשוט להשיג הסכמת הוועדה להפסקת הריון עד שבוע 23. למעשה, מומים חמורים כגון זה יובילו להפסקה של ההריון גם בטרימסטר האחרון. מומים בהתפתחות קורת המוח (קורפוס קלוסום), בקליפת המוח (קורטקס) ובמוח הקטן (צרבלום) מובילים להפסקה של ההריון גם בטרימסטר האחרון.

קורפוס קלוסום
5/5
דילוג לתוכן