פיצוי בגין צלקת בפנים

צלקת בפנים מעוררת חמלה מצד ביהמ״ש והפיצוי בגינה ניתן בדר״כ ברוחב לב. מהם סוגי הצלקות, אחוזי הנכות אותם פוסקים ויתר הפרמטרים המשפיעים על הפיצוי?

צלקת קלואידית היא גבוהה מעל פני העור ואינה סדירה. היא בדר״כ בצבע אדום כהה ועשויה להופיע גם כשנה לאחר הטראומה.

צלקת היפרטרופית תופסת שטח נרחב עם צמיחה מוגבלת בגבולות הפגם המקורי בעור אבל מגיבה יותר טוב לטיפול. הן גם עשויות להשתפר באופן טבעי. 

שני סוגי הצלקות שונות מצלקות רגילות בהיבט העובי הצלקתי. בדר״כ בגלל זיהום. צלקת היפופיגמנטרית בהירה יותר מהעור שסביבה. בצלקות היפרטרופיות וקלואידיות הגורמות לגרד כדאי לדרוש פיצוי מוגדל גם בגלל הפרעה בתפקוד. יש גם להביא בחישוב הוצאות טיפול בסטרואידים.

מתי נגיש תביעה עם נכות פלסטית?

תביעה עם נכות פלסטית נגיש אחרי תקופת המתנה. כי צלקות מגיעות לצורתן הסופית רק בחלוף שנהנצרף חוות דעת של פלסטיקאי ובמקרים מתאימים גם של פסיכיאטר, אם הצלקת יצרה גם קושי פסיכולוגי. צלקת בפנים עלולה להשפיע על הבריאות הנפשית והרגשית של אדם, ולגרום לפגיעה בדימוי העצמי, לדיכאון ולחרדה.

ההשפעה התעסוקתית של צלקת בפנים​

אנו עורכי הדין טוענים להשפעה תעסוקתית. שצלקות בפנים גורמות לכך שתסגרנה דלתות בטרם יועמדו כישורי העבודה למבחן תפקיד ספציפי. לכן, אנו טוענים גם לצמצום במספר מקומות העבודה האפשריים וזמן רב שייקח על-מנת למצוא עבודה. הפנים הם כרטיס הביקור, וכל סוג של צלקת היא פגיעה בחזות החיצונית, בייחוד בעולם מודרני של סלפי ומדיה חברתית. 

השפעה תעסוקתית של צלקת מבחינת אחוזי נכות

אחוזי נכות

פלסטיקאי מומחה יקבע אחוזי נכות. למרות שהצלקת היא בעיני המתבונן, בתקנות הביטוח לאומי קווים מנחים לקביעת הנכות:

(א)    מכערות או הגורמות לשינוי צורת העפעפיים, האף, השפתיים, האוזניים     10%
(ב)    רחבות עם כיעור ניכר                                                                        20%
(ג)    גורמות לשינויים בולטים בצורת הפנים                                                 30%
(ד)    הגורמות לשינויים בצורת הפנים המעוררים דחיה                                   50% 

פסקי דין

פסקי הדין הדנים בצלקות בפנים לא מאפשרים לאחוז בהם כי הצלקת היא שונה ממקרה למקרה. כל צלקת לגופה, ובכל זאת כדי לקבל אמת מידה: 

הנוסחה לחישוב ״כאב וסבל״ בגין צלקת בפנים

הנוסחה לחישוב של ״כאב וסבל״, חלק מהסכום הכולל, תלויה בסוג התאונה. בתאונות דרכים הסכום המתקבל תלוי בנכות, בגיל ובמס' ימי האשפוז. לפי נוסחה: [180,000 ש״ח כפול 0.002 כפול מס׳ לילות האשפוז] + [אחוז הנכות כפול 180,000 ש״ח] בניכוי אחוז לכל שנה מעל לגיל 30. בתאונות אחרות, בערך פי 2 עד 5 לפי שיקול דעת ביהמ״שׁ. מכל מקום, זהו כזכור רק רכיב אחד של פיצוי. 

צלקת בפנים אצל ילדים

צלקת בפנים אצל ילדים עלולה לגרום לפגיעה ממשית בתדמית כנער/ה ובבטחון העצמי. בגלל הצלקת הקטינ/ה ימעיט לצאת לבילויים עם חברים וליהנות עם בני גילו, אולי השתבש מהלך חייו התקין. כך, הוא, או היא אולי איבדו סיכוי להינשא. במצבים אלה, הפיצוי שווה מאות אלפי שקלים. 

חישוב הפיצוי בגין הפסדי שכר לעתיד בגלל צלקת בפנים

אנו עורכי הדין דורשים פיצוי בגין הפסדי שכר לעתיד בגלל צלקת בפנים. לדוגמנים ודוגמניות תיגדע הקריירה התעסוקתית. הנוסחה לחישוב היא מכפלת אחוזי הנכות הפלסטית בשכר החודשי (ואצל קטינים, השכר הממוצע במשק) x מספר השנים עד הפנסיה x מקדם היוון לפי טבלאות. לתוצאה מוסיפים 12.5% בגין הפסדי פנסיה. 

האם אפשר לקבל החזר על מייקאפ לכל החיים?

אפשר לקבל החזר על מייקאפ לכל החיים. גם על מסירי איפור. זהו אינו סכום זעום. כי את ההוצאה החודשית הקבועה מכפילים בחודשים ובשנים שנותרו לחיות. כך באשר להוצאות ביגוד ארוך יותר, הוצאות איפור ולימוד איפור. 

בראיונות עבודה יזכה אדם עם פנים נקיות מכל פגם לנקודות זכות על פני זה שבפניו צלקות או פנים מכוערות.

Author picture

עו״ד אורן בושרי

האם צריך להשיב את הפיצוי אם הצלקת הועלמה בניתוח?

לא יהיה צורך להשיב את הפיצוי. התיקון אמנם כרוך בהסרת הצלקת כולה אבל ייצור צלקת חדשה, אמנם פחות ברורה. תיקון צלקת בניתוח מבצעים בדרך כלל על צלקות רחבות ארוכות או יוצאות דופן. הוא לא יביא לשיפור של ממש ואפילו חברות הביטוח לא תולות תקוות בו להקטין את הנזק.  

האם עיסוי של החתך ישפר את מראה הצלקת?

כן. מחקרים הראו שעיסוי מקומי סמוך לטראומה ישפר במעט את המראה של הצלקת בעתיד. הכוונה למשחות כמו קלוט קוט וכו׳. אפילו עיסוי בוזלין ישפר את מראה הרקמה הצלקתית, אם כי לפי המחקר פחות.  

איזה תביעה

מהו האירוע הנזיקי שלי?

5/5