פיצוי בגין צלקת בפנים

אחוזי נכות

גם בנזק פלסטי מהותי ייקבעו אחוזי נכות. או ע״י פלסטיקאי שימונה מטעם ביהמ״ש, או ע״י ועדה של ביטוח לאומי אם מדובר בתאונת עבודה. למרות שהצלקת היא בעיני המתבונן, בתקנות הביטוח לאומי קווים מנחים לקביעת הנכות:

(-)    מכערות או הגורמות לשינוי צורת העפעפיים, האף, השפתיים, האוזניים   10%
(-)    רחבות עם כיעור ניכר                                                                          20%
(-)    רחבות או הגורמות לשינויים בולטים בצורת הפנים                                 30%
(-)    הגורמות לשינויים בצורת הפנים המעוררים דחיה                                   50% 

הנוסחה לחישוב ״כאב וסבל״

חלק מהסכום שייפסק מחושב לפי נוסחה קבועה לשם אומדן של ״כאב וסבל״. בתאונות דרכים הסכום המתקבל תלוי בנכות, בגיל, ובמס’ ימי האשפוז. הנוסחה היא זו: [מס׳ לילות האשפוז כפול 0.002 כפול 180,000 ש״ח] + [אחוזי נכות פלסטית כפול 180,000 ש״ח] בניכוי אחוז לכל שנה מעבר לגיל 30. זאת, בצירוף ריבית והצמדה. ולא בתאונות דרכים: פי 2-5. 

אצל ילדים

בגיל צעיר, יש לטעון כי עקב הצלקת המכערת, נגרמה פגיעה ממשית בתדמית כנער/ה ובבטחון העצמי. יש גם לבדוק פגיעה נפשית נילווית. שהרי בגלל הצלקת ימעיט התובע לצאת לבילויים עם חברים וליהנות עם בני גילו, אולי השתבש מהלך חייו התקין, והוא, או היא אולי איבדו סיכוי להינשא, או קטן הסיכוי להינשא בשל מראה הצלקת.

חישוב הפסדי שכר לעתיד בגלל צלקת בפנים

במקרים של דוגמנים ודוגמניות שהחלו בקריירה או היו קרובים לכך, אפשר לטעון שלא יוכלו להשתכר כפי שהיו משתכרים בעבודות הדורשות יופי חיצוני. וגם בלי להיות כזה נקבע בענין ת.א. (הרצליה) 1432/86 ענת אליאב נ’ נגה אלקטרוניקה בע”מ: 

“חזותו החיצונית של אדם על כל מרכיביה הוא כרטיס הביקור שלו, וכאשר הוא מתמודד על מקום עבודה יחד עם מועמדים נוספים יפסלו באופן סביר במיון הראשוני אלה שעושים רושם שלילי על המראיין הן בחזותם והן באישיותם”.

משום שיהיו דלתות שתסגרנה בפני נפגע עם צלקת בפנים בטרם יועמדו כישוריו למבחן תפקיד ספציפי יש לדרוש פיצוי על הפסדי השתכרות. בגלל הצמצום שבמספר מקומות העבודה כמו העובדה שיידרש זמן רב יותר על-מנת למצוא עבודה. אדם עם פנים נקיות מכל פגם יזכה לנקודות זכות על זה שבפניו צלקות או פנים מכוערות. 

הפיצוי הוא תוצאה המתקבלת ממכפלת אחוזי הנכות הפלסטית בגובה ההכנסה החודשית (ואצל קטינים, לפי השכר הממוצע במשק) ובמספר השנים עד הפנסיה. מי שנפגע בהיותו סטודנט לפי שכר של המקצוע המיועד. לתוצאה מוסיפים 12.5% בגין הפסדי פנסיה. 

האם אפשר לקבל החזר על מייקאפ לכל החיים?

ככל שקיימת עלות וסבירות לניתוח מתקן לצלקת בפנים יש לדרוש זאת. ועוד יש לדרוש החזר הוצאות מייקאפ ומסירי איפור. אין מדובר בסכום זעום כי את ההוצאה החודשית הקבועה מכפילים בחודשים ובשנים שנותרו לחיות והסכום מרקיע. ניתן לדרוש גם הוצאות ביגוד ארוך יותר, הוצאות איפור ולימוד איפור. 

בפס”ד בישיץ נפסקו עבור כאב וסבל בגין צלקת קטנה בסנטר 40,000 ש”ח; וסך דומה בתיק 13-03-32954 לדני נ’ קופת חולים כללית, בגין ניתוח אסתטי להרחקת נגע עורי באזור הכתף, שהשאיר אחריו צלקת גדולה מהנגע המקורי. לעומת ומעל לשני אלה נפסקו סך של 170,000 ש”ח בתיק 22500/11-08 (פלונית נ’ בית חולים וולפסון) בגין צלקת בעכוז שנגרמה בעקבות כוויה במהלך פרוצדורה רפואית.

פיצוי צלקת בפנים

עוד בנושא:

תחשיב נזק – צלקת

תחשיב נזק – צלקת 1.    בהתאם להחלטה קמא של כבוד בית המשפט, מתכבד התובע באמצעות בא כוחו להגיש תחשיב נזקיו. תחשיב זה מוגש אך ורק

קרא עוד »

צלקת קלואידית וצלקת היפרטרופית

צלקת קלואידית וצלקת היפרטרופית שונות מצלקות רגילות בהיבט העובי הצלקתי. בדר״כ בגלל זיהום. 

עקצוץ שגורר גרד, קיים תמיד בצלקות היפרטרופיות וקלואידיות ועל כן כדאי  לדרוש פיצוי מוגדל בגלל הפרעה בתפקוד גם כשהצלקת לא בפנים.

יש צלקות הגורמות הפרעה תפקודית או עיוות צורני ולכן יש לשים לב לנכות בתחומים אחרים. יש גם לנסות לדרוש החזר של עלות מתקן כי בצלקות היפרטרופיות מזריקים סטרואידים.

5/5
דילוג לתוכן