פגיעה מוחית

פגיעה מוחית גוררת סיכויי שיקום קטנים יותר, שכן ההתחדשות של הרקמות העצביות עדיין לא בגדר רפואה מפותחת. בתיקים אלה, ימונה נוירולוג להעריך את הנכות ולאחריו מומחה שיקומי.

מומחה שיקומי בפגיעה מוחית

לאחרי המומחים הרפואיים ימונה מומחה שיקום. בדר”כ בנכויות גבוהות מ-30%. המומחה השיקומי יצטרך לקבוע את תדירות הטיפולים בעתיד. הוא יצטרך להעיד גם ביחס להיקף התרופות והתכשירים הנלווים, אצל רתוקים למיטה, וחשופים ללחות יתר. הוא יצטרך להעיד בדבר צרכים רפואיים עתידיים ובייחוד ריפוי בעיסוק, וטיפול קוגנטיבי. הכוונה יותר לתרגול עצמאות בפעולות יומיומיות חיוניות – גם פעולות חוץ ביתיות, וכן, לשיפור מיומנויות מוטוריות ידניות – שימוש בעט, בפטיש במספריים, בפתיחה וסגירה של ברזים קשים, הרכבת גופים שונים, לצד מוטוריקה עדינה: כפתור, רכיסה ואחיזת חפצים קטנים. המומחה השיקומי ייתן הדעת גם לטיפול פסיכולוגי – חשוב מאוד לסייע לתובע להתמודד עם נכותו גם בעזרת יועצים נכונים. מערכת שיקום תומכת חייבת לכלול פסיכולוג ונוירו-פסיכולוג.

תשלום תכוף בפגיעה מוחית

סביר לדרוש ו/או לבקש מבית המשפט שיורה לחברת הביטוח על תשלום תכוף לטובת הנפגע, חלף משכורות ותמורת הוצאות שהוציא.

החלמה מחבלה שכזו יכולה להמשך זמן רב, עד מס’ שנים,  והיא לעתים קרובות מלוה בשיקום ארוך פיזי ופסיכולוגי. כדאי לרכז מאמצים בניסיון ללחוץ על חברת הביטוח להסכים לאשפוז במחלקת שיקום ראויה. בתי חולים שיקומיים ראויים הם כמובן בית חולים לוינשטיין ובית  החולים השיקומי “רעות” ביד אליהו. מחלקת שיקום טובה ניתן למצוא בבתי חולים רגילים כמו ב”שיבא” וב”הדסה” בני ציון. בפגיעות רב מערכתיות, אולי תהא עדיפות למחלקות שיקום בבתי חולים, שכן אז, במקרה הצורך אפשר יהיה להתייעץ עם מומחים בתחומים אחרים.

בפגיעה מוחית אצל נפגעים שהם קשישים, אין טעם לוותר על בתי החולים הגריאטרים השיקומיים כמו “שוהם” בפרד חנה. הם יודעים את מלאכת הטיפול בהם בצורה טובה.

דילוג לתוכן