• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

פגיעה בחוט השדרהפגיעה בחוט השדרה, בדר״כ תזוזת החוליה קדימה וגלישתה אל החוליה שלפניה יוצרת לחץ מכאני על העצבים וחלילה שיתוק. הפגיעה הקלאסית של חוט השדרה היא של כיפוף יתר. בתאונות דרכים פגיעות צליפת שוט, הן בדר”כ פגיעות בחוליות C5-C6 החשופות בין המשענת והכיסא.

חישוב גובה הפיצוי תלוי גם בצרכי הנכה בשארית חייו. כל נפגע ע”פ תוחלת החיים הצפויה לו. שאלת היקף הצרכים ותוחלת החיים נתונה לקביעת מומחה שיקום. חברת הביטוח תנסה תמיד להוכיח כי תוחלת החיים קצרה יותר כדי שהחישוב יהא נמוך יותר.

אנטומיה של חוט השדרה

חוט השדרה יושב ומוגן בתוך נוזל עטוף בתוך עמוד השדרה. ראשיתו בנקודה שבה המוח מסתיים. החלק הקדמי של חוט השדרה אחראי למוטוריקה ולתנועה. האחורי, לתחושות והעצבים העליונים אחראים על תחושות באזור הצוואר והפנים. כאשר העצבים העליונים נפגעים, קיים חשש שהנפגע לא ינשום בכוחות עצמו. העצבים בחלק המותני, אחראיים על שרירי הרגליים, ואלה בחלקים האגנים אחראיים על התפקוד האוטונומי של מערכת השתן והעיכול.

https://live.amcharts.com/2NDYz/

קוודרו-פלגיה

פגיעה משמעותית בחוט השדרה באזור הצוואר משמעה אבדן תפקוד של הידיים, הגו, הרגליים ואברי האגן, והיא תיקרא קוודרו-פלגיה. נפגעי חוליות C-1-C2 או C-2-C-3 יהיו תלויי מכונת הנשמה 24 שעות ביממה. דיבורם מוגבל. הם זקוקים למכונה שתאפשר כניסת אוויר ותיתן להם פתח צר להוציא קול. כך הומצא שימוש במקל פה, או דרך קנולת דיבור ומחשב שמעבד קול, כגון המחשב של סטיבן הוקינג.

לגבי ניידות, הדרישה היא לכסא גלגלים ממונע מופעל דרך הפה או הראש, עם יכולת השכבה, עם כרית למניעת פצעי לחץ. הכיסא חייב להיות מתוחכם עם כיסא למנשם, מתקן שייאפשר דיבור ושדה תנוחה לידיים. עוד יידרש סיוע בן 24 שעות ביממה, שכן הנפגע יכול להיקלע לפקק, מכונת ההנשמה תחדל מלעבוד, ובאין סיוע, לא יימצא מי שיחליף סוללות וכו’. צריך להבין כי סיוע משך 24 שעות ביממה למשך כל תוחלת החיים של הנפגע משמעו נטל כספי כבד על חברת הביטוח ולכן, היא תעמוד על רגליה האחוריות לטעון אחרת.

היא לא תוכל למשל להתנגד לצורך ב-2 מכונות הנשמה. אחת ניידת ואחת קבועה, או ציוד להפרשות, עם גיבוי של גנרטור ובטריות, להרים את המיטה, מזרונים מיוחדים, כסא שירותים, מזרוני אוויר מתוחכמים להוריד לחץ על ידי סיבוב והטיה מהגב לצדדים כל שעתיים עד 3 שעות. מזרוני אוויר מתוחכמים. 99% מהנפגעים עם גובה פגיעה שכזה זקוקים למנוף למעבר. חלק מסתפקים בקרש החלקה או סיוע של אדם נוסף. אצל נפגעים שאינם תלויי מכונת הנשמה, העזרה הדרושה היא בין 12 ל-24 שעות לפי שיקול דעת בית המשפט. מבחינת דיור, ברור שהבית צריך להיות מותאם לכסא גלגלים ורכב מותאם כנ”ל.

פרפלגיה

פגיעה קשה מתחת לצוואר בחוליות C8-C1  תותיר ידיים מתפקדות, אך לצד זה יכולה להתלוות בעיית שיווי משקל ופגיעה אפשרית של תפקוד מוטורי של הגו הרגליים ואברי האגן. פגיעה שכזו נקראת פרפלגיה.

פגיעת חוט שדרה בגובה C6

פגיעה בעמוד שדרה צווארי בגובה C6 תאפשר הזזת הראש, הצוואר, הכתפיים, המרפקים ושורש כף היד. בעזרת ציוד ספציפי יכולים נפגעים אלו בקלות רבה יותר לאכול אוכל חתוך, לצחצח שיניים, לשטוף פנים, ולבצע חלק מההגיינה האישית. הם מניידים כסא גלגלים רגיל עם זיזים או ממונע למרחקים גדולים יותר. העזרה הדרושה היא בין 12 ל-24 שעות ביממה.

פגיעות בחוט שדרה – חוליה C8

נפגעים אלה עצמאים בלבוש וברחצה, הגיינת הפה וטיפול בסוגרים: הם אף מסוגלים לצנתר עצמם או גם להכניס נר לישבן. חלק מהם משתמש בכסא גלגלים רגיל. משך השעות שבהן נדרש הליווי תלוי בשיקול דעת בית המשפט על פי המשקל בדר”כ, ונסיבות אישיות אחרות. בדר”כ למשך מס’ שעות.

תפקוד מיני בנפגעי החוליות הגבוהות בחוט שדרה

התפקוד מיני של נפגעי הפגיעות הגבוהות עלול להיפגע. המדובר בבעיות תחושה ואין אורגזמה. באשר לפגועים הרפים, לחלקם התרופות החדשות של הויאגרה והסיאליס כן יכולות לעזור.

נפגעי חוט שדרה בגב התחתון, חוליות L1-L-5

נפגעי חוט שדרה בחוליות L1-L-5 יכולים להגיע להליכה עם סדים ארוכים או קצרים בהתאם לגובה הפגיעה, ככל שהיא יותר נמוכה ההליכה קלה יותר. קיימות אצלם בנוסף תנועות בפרקי הירכיים והברכיים. חלק מהנפגעים עצמאים בתפקודי היומיום כולל נהיגה והכנסת כסא גלגלים לרכב והם רק זקוקים לעזרה במשק הבית

הציוד הנדרש להם:
•    בית מותאם לכסא גלגלים, רכב עם מקום לכסא גלגלים
•    כסא גלגלים קל משקל מתקפל, כרית למניעת פצעי לחץ
•    מקלחון יד, אסלה מרופדת ומוגבהת
•    סדי הליכה (ארוכים או קצרים) הליכון או קביים
•    נהיגה עם שליטה ידנית
•    מזרון למניעת פצעי לחץ

נפגעי חוליות בגובה S1-S5

כתלות בגובה הפגיעה תקבע מידת השליטה על הסוגרים, ובתלות בגובה הפגיעה תקבע מידת ההליכה ללא עזרה באביזרים. עזרה במשק בית מוגבלת לכח עזר גס בלבד


*** מצב רפואי קודם, פגיעות נלוות, כאב, ספסטיות, יצירת עצם סביב המפרקים, פגיעה קוגניטיבית קודמת או בזמן הפציעה, גיל מבוגר, מבנה גוף, משתנים פסיכולוגיים וסוציאליים, מקורות כספיים ומשתנים תרבותיים יכולים לפגוע במצב התפקוד המיטבי, ולכן האמור לעיל אינו בהכרח נכון. לגבי נשים לפני הריון, יש צורך לעגן בתביעה דרישה להתאמת כסא גלגלים בהריון.

דילוג לתוכן