פגיעה בחוט השדרה

פגיעה בחוט השדרה בדר״כ בתזוזת החוליה וגלישתה אל החוליה שלידה, יוצרת לחץ מכאני על חוט השדרה וכיפוף יתר. הנזק הנוצר הוא הרסני. 

חישוב פיצויים בפגיעות חוט שדרה

חישוב גובה הפיצוי תלוי גם בצרכי הנכה בשארית חייו. כל נפגע ע”פ תוחלת החיים הצפויה לו. שאלת היקף הצרכים ותוחלת החיים היא בדר״כ במחלוקת. ולשם כך מעידים מומחה שיקומי. חברת הביטוח תנסה תמיד להוכיח כי תוחלת החיים קצרה יותר כדי שהחישוב ייצא נמוך יותר.

גובה הפגיעה לאורך חוט השדרה

חוט השדרה יושב ומוגן בתוך נוזל עטוף בתוך עמוד השדרה. ראשיתו בנקודה שבה המוח מסתיים. החלק הקדמי של חוט השדרה אחראי למוטוריקה ולתנועה. האחורי, לתחושות והעצבים העליונים אחראים על תחושות באזור הצוואר והפנים. כאשר העצבים העליונים נפגעים, קיים חשש שהנפגע לא ינשום בכוחות עצמו. העצבים בחלק המותני, אחראיים על שרירי הרגליים, ואלה בחלקים האגנים אחראיים על התפקוד האוטונומי של מערכת השתן והעיכול.

קוודריפלגיה - שיתוק בארבע גפיים

קוודריפלגיה מתארת שיתוק בארבעת הגפיים. פגיעה באזור הצוואר גורמת לאבדן תפקוד של הידיים, הגו, הרגליים ואברי האגן. הנפגעים בחוליות הגבוהות יהיו תלויים מכונת הנשמה 24 שעות ביממה. דיבורם מוגבל. הם זקוקים למכונה שתאפשר כניסת אוויר ותיתן להם פתח צר להוציא קול. כך הומצא שימוש במקל פה, או דרך קנולת דיבור ומחשב שמעבד קול, כגון המחשב של סטיבן הוקינג.

לגבי ניידות, הדרישה היא לכסא גלגלים ממונע מופעל דרך הפה או הראש, עם יכולת השכבה, עם כרית למניעת פצעי לחץ. הכיסא חייב להיות מתוחכם עם כיסא למנשם, מתקן שייאפשר דיבור ושדה תנוחה לידיים. עוד יידרש סיוע בן 24 שעות ביממה, שכן הנפגע יכול להיקלע לפקק, מכונת ההנשמה תחדל מלעבוד, ובאין סיוע, לא יימצא מי שיחליף סוללות וכו’. סיוע משך 24 שעות ביממה למשך כל תוחלת החיים של הנפגע משמעו מליוני שקלים.

יהיה צורך ב-2 מכונות הנשמה. אחת ניידת ואחת קבועה, או ציוד להפרשות, עם גיבוי של גנרטור ובטריות, להרים את המיטה, מזרונים מיוחדים, כסא שירותים, מזרוני אוויר מתוחכמים להוריד לחץ על ידי סיבוב והטיה מהגב לצדדים כל שעתיים עד 3 שעות. מזרוני אוויר מתוחכמים. 99% מהנפגעים עם גובה פגיעה שכזה זקוקים למנוף למעבר. חלק מסתפקים בקרש החלקה או סיוע של אדם נוסף. אצל נפגעים שאינם תלויי מכונת הנשמה, העזרה הדרושה היא בין 12 ל-24 שעות לפי שיקול דעת בית המשפט. מבחינת דיור, ברור שהבית צריך להיות מותאם לכסא גלגלים ורכב מותאם כנ”ל.

פרפלגיה - שיתוק גפיים תחתונות

פרפלגיה מתארת שיתוק בגפיים תחתונות. היא תותיר ידיים מתפקדות, אך לצד זה יכולה להתלוות בעיית שיווי משקל. נפגעי חוליה C6 יצליחו לבצע חלק מההגיינה האישית ולנייד כסא גלגלים והעזרה שתידרש היא בין 12 ל-24 שעות ביממה. אצל נפגעי C8 העצמאים בלבוש וברחצה, העזרה שתידרש היא למשך מס’ שעות.

נפגעי חוט שדרה בחוליות L1-L-5 יכולים להגיע להליכה עם סדים ארוכים או קצרים בהתאם לגובה הפגיעה. ככל שהיא יותר נמוכה ההליכה קלה יותר. חלק מהנפגעים עצמאים בתפקודי היומיום כולל נהיגה והכנסת כסא גלגלים לרכב. הם רק זקוקים לעזרה במשק הבית. כי גם אם הנפגע מתקלח בישיבה, יש להכין לו את תנאי הרחצה, להשגיח עליו שמא ימעד ויפול.  

צרכי הנכה

ככלל, צרכים שיקומיים של נכה נובעים מרמת תפקוד מערכת התנועה ורמת התפקוד הקוגניטיבי. כלומר: נזקים גופניים ונזקים קוגנטיביים.   

ההבדל הגדול בפיצוי קשור בשאלה האם הנפגע עצמאי בפעולות מסוימות או מרותק לכסא גלגלים ומתקשה לקום.

הנכה זקוק למעקב ובקורת, דיאטנית, פיזיותרפיה, הידרותרפיה, ריפוי בעיסוק, שיקום מיני, מרפאת כאב, נהיגה והתאמת מעלון לאחסון כסא גלגלים. 

דיור הוא מרכבי מהותי. אם המומחה השיקומי ימליץ על מגורים בדירה צמודת קרקע וללא מדרגות או מעלית יש לכך משמעות כספיה אדירה. כשיש מחלוקת ניתן לטעון שלכך חשיבות מטעמי בטיחות. במצב סכנה, כגון, שריפה, יוכל יהיה התובע להתפנות מדירתו במהירות המירבית. התקנת מאחזים בחדר רחצה ושירותים לעזרה וביטחון גם רלבנטים, כמו גם שינויים בתוך אמות הבית כמו התאמות דלתות למעבר כסא גלגלים והליכון מושב רחצה מתקפל, מקובע לקיר במקלחת, שביל גישה נוח מהחניה לבית.

 

 

5/5
דילוג לתוכן