רשלנות רפואית באבחון סרטן השד

סרטן השד הוא נושא חוזר בתביעות רשלנות רפואית לפיצויים, בגין אבחון מאוחר. בעיקר כי רופאים בחלקם מתעלמים מתסמינים, מעכבים את תהליך ההפניה, ומאבחנים, במקום סרטן, דלקת, מורסה, נמק וצלקת (פיברוזיס). 

עו״ד אורן בושרי

סרטן השד (Breast Cancer) הנו גידול לא מבוקר שמתחיל בדר״כ בצינוריות המובילות חלב לפטמה. זהו הסרטן השני בשכיחותו בארה״ב מבין ״הסרטנים״ המתאפיינים באבחנה שגויה. 

הגדרות המשנה, קרצינומה דוקטלית חודרנית (שחדרה את דופן הצינורית) וקרצינומה לובולרית פולשנית (Lobular Carcinoma), משמשות לתיאור מידת ההתפשטות. ה״לובולרות״ הן בלוטות המייצרות חלב.  

סרטן שד גרורתי מתאר שלב מתקדם של המחלה (שלב 3 או שלב 4). של גידול בשד ששלח גרורות (לכבד, לעצמות או לראש בדר״כ) דרך מחזור הדם. גילוי המחלה בשלב 4 למשל יהווה נורת אזהרה ראשונה לקיומה של רשלנות רפואית. שלבי המחלה קבועים ע״פ מידת התפשטות המחלה (Staging), מידת החדירה של הגידול וקיומן של גרורות מרוחקות. 

עילות לתביעה ברשלנות רפואית באבחון סרטן השד

העילות לתביעה לפיצויים ברשלנות רפואית באבחון סרטן השד הן בד”כ אלה:

אם סרטן השד קטלני מדוע בכלל אפשר לתבוע?

סרטן השד הוא מחלה קטלנית רק באבחון מאוחר. רק אז המחלה עלולה להוביל לכריתת שד, לטיפול קשה יותר (כימי / הקרנות), לגרורות של סרטן לחלקים אחרים בגוף ולהפחתת סיכויי ההישרדות.

מתי שווה לתבוע?

שווה לתבוע כאשר האיחור באבחון שינה באופן מהותי את הטיפול או פגע באופן ממשי בסיכויי ההחלמה. סיכויי ההחלמה בגילוי בשלב מוקדם מלאים. כמעט 100% (בשלב 2 הם 93%) לעומת 28% בלבד באבחון מאוחר בשלב 4. כלומר, קיים נזק ממשי בר תביעה. 

מתי אבחון מאוחר של סרטן השד הופך קריטי?

אבחון מאוחר של סרטן השד הופך לקריטי רק מנקודה מסוימת. קצב הגדילה משתנה ותלוי בכמה גורמים: ראשית, הגיל. בגיל צעיר הסרטן אגרסיבי יותר. גם סרטן על רקע גנטי (BRCA1 ו-BRCA2) אגרסיבי יותר. שלישיתהקצב תלוי גם במיקום, בצינורות החלב או אם הגידול כבר פרץ אל תוך רקמת השד. רביעית, הוא תלוי בסוג המשנה: 

סרטן שד הורמונלי

נוטה לגדול לאט יותר מאשר תת-סוגים אחרים של סרטן השד. הטיפול בו מוצלח יותר כי חלון הזמנים לטיפול גדול יותר.   

סרטן שד חיובי ל-HER2

בתת סוג זה הקולטן HER2 נוכח יותר והוא שגורם לסרטן לצמוח מהר יותר.  

סרטן שד טריפל נגטיב

קשה יותר לטיפול ונוטה לגדול בצורה אגרסיבית יותר. מלכתחילה הסיכוי הוא נמוך יותר. 

סרטן שד דלקתי

סוג נדיר שהופך את השד לאדום ונפוח; קצב גידולו גדול יותר.

אנגיוסרקומה של השד

סוג נדיר שמתחיל בכלי הדם או הלימפה. מתפשט במהירות.

מחלת פאג'ט של השד

קצב גידול משתנה.  

ועם זאת נגיד, שבממוצע, לפי הספרות, סרטן השד מכפיל את גודלו כל 6 חודשים. לנשים שהחלו טיפול באיחור של 3 עד 6 חודשים לאחר שהבחינו בתסמינים, שיעור הישרדות נמוך יותר. זאת בהשואה לנשים שהחלו טיפול תוך פחות מ-3 חודשים. אלא שכפי שראינו את השאלה כיצד האיחור השליך על הטיפול נשאיר לאונקולוג איתו נתייעץ.  

מה קופת החולים תטען ומה נשיב לה?

קופת החולים תטען, וזה אכן נכון, שלא כל הגושים מזוהים בקלות על ידי מגע. רק כאב חד צדדי בשד יכול להיות סימפטום לסרטן השד. גם כאשר אין גוש. רב סוגי הסרטן אינם כואבים ואינם נראים. הם גם יודעים להסתתר מתרופות ולא ״מפעילים״ תגובה דלקתית. זאת כפי שהגוף היה עושה במקרה של חדירת גורם זר. מה עוד ספציפית הם יטענו?

פיצויים

הפיצוי בתביעות סרטן השד תלוי בפער בין המצב לו היו מגלים את הגידול במועד, לבין המצב בנק׳ הזמן בה גילו בפועל. בית המשפט מחשב את התוצאה על פי ע״א 4975/05 לוי נ’ זאב מור. לפי היחס שבין סיכויי ההחלמה בלי רשלנות ובין עם. הפיצוי גם תלוי בשאלה אם העיכוב גרם למוות או לנכות, בגיל, ובגובה ההכנסה שאבדה. 

תרופות הפוגעות בתפקוד השחלתי

תרופות לסרטן השד חוסמות אסטרוגן, כמו טמוקסיפן או פסלודקס, עלולות לפגוע בתפקוד השחלתי ובמנגנון קרישיות הדם ובמצב כזה האשה יכולה לתבוע גם על הנזק התוצאתי הזה. 

הפיצוי

אחוזי הנכות

אחוזי הנכות בעת תהליך ההחלמה הם 100%. בסופו האחוזים נוחתים ותלויים בתוצאה הסופית. כריתת שדיים מעניקה נכות, לפי גיל, של 30%-50%. בית הדין קבע שביטוח לאומי אינו יכול להפחית את אחוזי הנכות במקרה של שחזור שדיים. לא שהוא לא ניסה. התקנות אינן מזכירות שחזור.

פסקי דין בנושא סרטן השד

שני פסקי דין בנושא סרטן השד רלבנטים לדיון:

כיום טכנולוגיות מזעור בכירורגיית השד מכשירות תכנון טוב יותר של שדה הקרינה. לכן נדיר היום לראות שד כרות במלואו. כריתת שד חלקית היא המקובלת.

תמונת מחבר

עו״ד אורן בושרי

כמה זמן אפשר לחיות עם סרטן השד ללא טיפול?

אפשר לחיות עם סרטן השד ללא אבחון או טיפול משך 2.7 שנים. כל חלוקה של תא אורכת חודש עד חודשיים, כך שעד שנשים חשות בגוש, חולפות שנתיים עד 5 שנים. 

מוות עקב סרטן השד

מוות עקב סרטן השד אינו סביר עוד. נכון ל-1 בינואר 2022, חיו בארצות הברית כ-4.1 מיליון נשים עם היסטוריה של סרטן השד. מתוכן רק 3% מתו מהמחלה. משפחתה, האלמן או ילדיה ייכנסו בנעלי התובעת במוות. הם יצטרכו גם להוכיח שהמוות הוא מהמחלה. זהו אינו דבר טריוויאלי, כי לפעמים קיימים גורמי סיכון אחרים למוות. 

בחן את עצמך

5/5