סרטן בגב

סרטן בגב יכול להיות ראשוני, והוא גם יכול להיות משני ולהופיע כגרורה מסרטן מרוחק. 

מדוע ״קל לפספס״ גידול בגב?

סרטן גרורתי בגב אצל נשים וגברים וההבדל ביניהם

סרטן גרורתי בגב מתאר גידול גרורתי, כלומר התפשטות של סרטן מחלק אחד של הגוף לאיבר מרוחק ממנו.
גידולי השדרה הגרורתיים הנפוצים ביותר אצל נשים הם מהשד והריאה. מהערמונית והריאה אצל גברים.

מתי נתבע?

סיכויי הישרדות נמוכים מאוד, יובילו לתביעת רשלנות רפואית. כי אז יהא אפשר לטעון שהאבחון פוספס זמן ממושך ואם היה אבחון מוקדם, הגידול היה בר ריפוי (בהקרנות בדר״כ). היה ניתן להמשיך ולחיות חיים רגילים, לעבוד ולהשתכר. השאלה היא האם היו תלונות שחייבו את הרופא לבדיקה או הדמיה. 

״נגע ליטי״: התכתבות בין הרופא המפנה לבודק בשפה שהיא ״מעל הרדאר״ של המטופל

רבים מהחולים חוזרים מסי טי עם אבחנה של ״נגע ליטי״ בחוליה בלי הסבר במילים פשוטות. אלא עם התכתבות שבין הרופא המפנה למפענח, מעל רדאר ההבנה של המטופל.הוא לא יבין את חומרת הבעיה. הוא יגרום לעיכוב נוסף ובסרטן בעמוד שדרה זמן שווה בריאות. 

מה נטען?

מה אם הרופא יטען שכולם סובלים מכאבי גב ושלא היתה סיבה לחשוד דווקא הפעם בגידול?

רשלנותו של הרופא היא שלא הפנה את התובע לבדיקה נוירולוגית באף לא מאחת הפעמים שבהם התייצב המטופל עצמו והתלונן על כאב בגב. משום שכאב גב אינו אופייני רק לגידול צריך שתהיה סדרה של התייצבויות. רשומות רפואיות שלא מתעדות את אופי התלונות, כמו תדירות, ארעיות וזמן לא מותירות אפשרות לרופא להתגונן.

תוחלת חיים לנפגעי חוט שדרה

תוחלת החיים הנותרה תקבע את גובה הפיצוי. מומחי שיקום שכותבים על תוחלת החיים הצפויה נחקרים בביהמ״ש שעות על עניין זה. כי ״שם הכסף״. מדוע? כי אובדן ההכנסה הוא של יותר שנים, יותר שנים עם מטפל סיעודי ויותר שנים על חיים בסבל.  

חב׳ הביטוח נשענות על טבלאות חיים לנפגעי חוט שדרה שפורסמו לפני עשרות שנים ומנגד, אנו, מייצגי התובעים טוענים שאיכות הטיפול הרפואי בינתיים השתפרה וגם הסטטיסטיקה תתיישר. 

בנוסף, ידוע כי גם אצל אנשים בריאים גורמי סיכון אחרים המשפיעים על תוחלת החיים, כמו גיל ומשקל גוף.

הגידולים השכיחים ביותר בגב

הגידולים השכיחים ביותר הם אסטרוציטומה (astrocytoma) ואפנדימומה (ependymoma). גידולים אלה נוצרים בתוך החומר של חוט השדרה. סרטן אחר כמו סרקומה מתפתח מהעצמות עצמן. מכאן שסרטן יכול להופיע מאחורי חוליות עמוד השדרה, בתוך עצבי חוט השדרה או במעטפת חוט השדרה. מבין הגידולים האלימים בעמוד השדרה מוכרים כורדומה, וסרקומת יואינג.

5/5
דילוג לתוכן