ניתוח שלאחר המוות

קביעת סיבת המוות

ניתוח שלאחר המוות (post-mortem באנגלית) יכול לסייע בהוכחת תביעת רשלנות רפואית. במקרה של מוות בבית החולים, נתיחת הגופה מסייעת בקביעת סיבת המוות, מקום המוות ואת זמן המוות. זאת כפי שניתן לראות בהרצאה (ללא תמונות) שכאן

האם לבית החולים אינטרס שלא לנתח?

נתיחת הגופה תגלה אולי שהסיבה למוות היא רשלנות מצד בית החולים. לכן, בפועל, בתי חולים דוחקים במשפחות שלא לנתח, פן תתגלה רשלנותם. בבוא העת, בבית המשפט, גם אם בית החולים יודה ברשלנות, הוא יכחיש שהמוות קשור ברשלנות. ניתוח שלאחר המוות יכול למנוע הכחשות מעין אלה. קיימות עדויות רבות של בני משפחה לפיהם הרופא כתב כי הם סירבו לחתום על טופס הסירוב לנתיחה למרות שהם כלל לא נשאלו בנושא.

כיצד ניתוח לאחר המוות יוכל לסייע בהוכחת תביעת רשלנות רפואית?

אם בית החולים יתכחש לזיהום ויטען שהמוות מהמחלה​

הרי שבניתוח שלאחר המוות שולחים את הדגימות לבדיקה מיקרוביולוגית שתגלה אם היה זיהום או לא. ​

אם תוכחש מתן תרופה במינון שגוי

ניתוח שלאחר המוות כולל בדיקה של תכולת הקיבה. כשאדם מת, הקיבה מפסיקה לעבוד וכל מזון שהיה בקיבה נותר בה. ניתן לדעת אפילו אילו תרופות נטל המנוח ומתי.

מתי בית החולים חייב לבצע נתיחה שלאחר המוות?

מדוע בכלל המשטרה מבקשת לנתח?

אם סבורה המשטרה כי יש לה סיבה לחקור (לאו דווקא בקשר עם רשלנות רפואית) היא תפנה לביהמ״ש. מדוע המשטרה מבקשת לנתח? כדי שהנאשם בפוטנציה לא יעלה טענות של מחדלי חקירה אם לא תבוצע נתיחה. לכן גם בתי המשפט מורים על נתיחה בקלות יתירה. בבג”צ 11528/05 בני משפחת אלזם נקבע כי הנתיחה תיעשה בשלבים “כך שבתום כל שלב ניתוחי ישקול השופט אם לצורך בירור סיבת המוות יש הכרח להמשיך בנתיחה כך שהנתיחה לא תורחב מעבר לצורך אשר לשמו הותרה”.

האם ניתן להורות על נתיחה גם כשהמשפחה מתנגדת?

כשהמשפחה מסרבת לנתיחה, ביהמ״ש יצטרך להכריע. הוא יכריע באיזון שבין ערך כבוד המת לבין חשש סביר לביצוע עבירה והאינטרס הציבורי להעמיד לדין. למשל על רקע חשד להרעלה, או בשל שימוש בסמים מורעלים. יהיו מצבים שבהם יש צורך בנתיחה מלאה כי עם נוזלי גופה בלבד לא אפשרי לקבוע את סיבת המוות ויש צורך בבדיקת איברים פנימיים. רק בנתיחה מלאה גם יהא ניתן להבין למשל את המועד שבו ניטלו סמים.

האם המשפחה יכולה לבקש נתיחה דרך המשטרה?

המשפחה יכולה לפנות למשטרה ולבקש ממנה שתדרוש היא מהמכון הפתולוגי ניתוח שלאחר המוות. המשטרה תסכים. היא בין כה וכה משלמת למכון הפתולוגי גלובאלית, ולא פר גופה. אז אולי השגת דו”ח הניתוח לא תהיה קלה ולכן עדיף אולי לשלם 5,000 ש”ח ולבקש נתיחה ישירות מהמכון. מי יכול להיות נוכח בניתוח לאחר המוות? המכון מאפשר נוכחות של נציג המשפחה ובלבד שהוא רופא. זו אפשרות טובה כדי להשיג בקרה.

ניתוח לאחר המוות ביהדות

5/5
דילוג לתוכן