ניתוח שלאחר המוות כמסייע לתביעת רשלנות רפואית

ניתוח שלאחר המוות (post-mortem) יכול לסייע בהוכחת רשלנות במקרה של מוות בבית החולים. 

מדוע בית החולים יעדיף שלא לבצע ניתוח שלאחר המוות?

משפחת נפטר עסוקה ביגון ובצער. אי אפשר שלא להבין אותה. מאידך, ניתוח שלאחר המוות יקל על מלאכת הוכחת התביעה כנגד בית החולים. בתי חולים דוחקים במשפחות שלא לבצע ניתוח שלאחר המוות פן תתגלה הסיבה האמיתית למוות שמקורה אולי ברשלנות בית החולים. 

כיצד ניתוח שלאחר המוות יסייע לתביעה?

בבוא העת, בבית המשפט, בית החולים כנראה יטען כי אין קשר סיבתי בין הרשלנות לבין המוות. גם אם בית החולים יודה ברשלנות, בית החולים יתכחש לכך שהמוות נבע מרשלנות. ניתוח שלאחר המוות יכול למנוע הכחשות מעין אלה. 

לדוגמא: 

זיהום נרכש בבית חולים

אם בית החולים יתכחש לכך שמדובר בזיהום ויטען שהחולה נפטר ממחלת הרקע - ניתוח לאחר המוות יסיר את הגולל סביב השאלה הזו. כיצד? בניתוח שלאחר המוות שולחים את הדגימות לבדיקה מיקרוביולוגית כמו בקופ"ח. הרפואה משפטית למעשה משתמשת באותן מעבדות של הרפואה הקלינית.

מינון שגוי

אם בית החולים יכחיש מתן תרופה במינון גבוה - ניתוח שלאחר המוות יוכיח אחרת. כי ברגע שאדם מת, הקיבה מפסיקה לעבוד. כל מזון שהיה בקיבה נותר בה. מנטילת דגימות מהקיבה ניתן לדעת אפילו אילו תרופות נטל המנוח ומתי.

המשמעות המשפטית של אי ביצוע ניתוח שלאחר המוות

אם המטופל נפטר בבית החולים, יהיו מצבים בהם המוסד הרפואי יהא חייב לבצע נתיחה לאחר המוות, או לפחות להציע לבצע נתיחה של הגופה. בפועל, המערכת דוחקת במשפחה לוותר על נתיחה כדי למנוע תביעה עתידית. אם בית החולים חייב היה ולא ביצע נתיחה או לא הציע, הוא גרם נזק ראייתי למשפחה ולכך משמעות משפטית. 

ניתוח שלאחר המוות

ניתוח שלאחר המוות

אורן בושרי, עו"ד

פרוצדורה ועלויות

המשפחה יכולה לפנות למשטרה ולבקש ממנה שתדרוש היא מהמכון הפתולוגי ניתוח שלאחר המוות.

המשטרה תסכים. היא בין כה וכה משלמת למכון הפתולוגי בצורה גלובאלית, ולא פר גופה. רק שאם הנתיחה תתנהל בדרך זו, השגת דו"ח הניתוח שלאחר המוות יהיה מעט פרובלמטי, משום שהמכון יפנה את המשפחה למשטרה. לכן, כדאי אולי לשלם 5,000 ש"ח ולבקש ניתוח שלאחר המוות ישירות מהמכון.

נוכחות נציג מטעם המשפחה בניתוח שלאחר המוות

החוק שותק ביחס לשאלה מי יכול להיות נוכח בניתוח לאחר המוות. המכון מאפשר נוכחות של נציג המשפחה ובלבד שהוא רופא. כדאי לתת את הדעת גם לאפשרות זאת כדי להשיג בקרה על נתיחת הגופה.

אגב, למשפחה גם זכות לסרב לנתיחה. בדר״כ היא עושה זאת מטעמי דת. אם סבורה המשטרה כי יש לה סיבה לחקור (לאו דווקא בקשר עם רשלנות רפואית) היא תפנה לביהמ״ש ותנהל מערכה מול המשפחה בשאלה זו.

No votes yet.
Please wait...