נהיגה תחת השפעת סמים

קנאביס

נהיגה תחת השפעת סמים מוצאת עצמה פעמים מתחילה בקול תרועה רמה ומסתיימת בקול ענות חלושה. מדוע? כי המשטרה מסתפקת בלהצביע על דגימת שתן או דם עם שרידי סם (בדר״כ קנאביס). מנגד לנאשם אפשרות להוכיח כי יכולת הנהיגה לא קשורה לשרידי הסם.

נהיגה בהשפעת סם מובילה לירידה משמעותית במיומנות מוטורית ויכולת תפיסת המציאות ואם אלה לא באים לידי ביטוי בראיות, ייטה ביהמ״ש לטובת הנהג. 

תאונת דרכים בהשפעת סמים

המשטרה לא מוכנה לקבל את הנוסחה של ״לא פעיל לא משפיע״. אבל בית המשפט כבר זיכה במשפט תעבורה נהג קטנוע שהודה שצרך קנאביס ערב התאונה. הסיבה לכך היתה כי ״מחקרים שוללים השפעה מעבר ל-8 שעות מרגע השימוש״. הוא זוכה גם כי היו קיימות ראיות מהן ניתן ללמוד על צלילותו. העובדה שלא איבד שליטה על הקטנוע סייעה בהוכחה. 

סירוב לבדיקת שתן במשטרה

סירוב לבדיקת שתן אינו עניין גמור. הפסיקה קבעה כי המשטרה צריכה להוכיח חשד סביר לפני דרישה לדגימה. נקבע שבמידע מודיעיני לא די אלא נדרש מידע מודיעיני מפורט. גם אם הנהג ידוע כמי שצרך סמים בעבר. נקבע שחשד סביר מקובל כשקיימים רמזים (עיניים אדומות, ומבחני קואורדינציה).

על חיפוש ופסילת ראיות

בתי המשפט מגלים יצירתיות מרחיקת לכת לטובת הנאשמים, עד כדי פסילת ראיות. בתי המשפט קבעו כי כשאין חשד סביר לא ניתן לערוך חיפוש אלא וניתנה הסכמה. גם כדי להוכיח “עבירת סירוב” על המשטרה להוכיח שהיה חשד סביר, ושמשמעות הסירוב הוסברה.

נהיגה תחת השפעת סם

העונש

העונש כנגד נהיגה תחת השפעת סמים תלוי בעיקר בסוג הסם ומבחני קואורדינציה. כשאין ראיות זהב התביעה מגיעה להסדרים קלים הדומים לעונש שבנהיגה בשכרות. כלומר עבירה של פסילה משך שנתיים אבל בדרכ מסתיימת הרבה פחות

גראס רפואי

החל בשנת 2018 התיר משרד הבריאות נהיגה לנוטלים קנאביס רפואי. מותרת נהיגה רק אם חלפו 3 שעות ממועד נטילת הקנאביס בשאיפה או אידוי ו-6  שעות בצורת שימוש אחרת.   

ביטוח: האם נהיגה תחת השפעת סם שוללת כיסוי ביטוחי?

האם נהיגה תחת השפעת סם שוללת כיסוי ביטוחי? האם יש הצדקה לפטור את חב׳ הביטוח באופן מלא או חלקי, בגללאשם תורםמצד הנהג? בשנת 2018 הכריע ביהמ״ש העליון (השופטת וילנר) בסוגיה לאחר פסיקות סותרות רבות וקבע כי אין מקום לביטול או הפחתת תגמולי ביטוח בשל רשלנות מבוטח אלא ונכללת הוראה מפורשת בעניין זה בפוליסה.

גם לעניין נזקי גוף אין לסמים כלל רלבנטיות ואין השפעה על הזכאות לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו בתאונה.

גרימת מוות בנהיגה תחת השפעת סם

בעבירות המתה, נהיגה תחת השפעת סם, יכולה לגרור אישום חמור. בשנת 2019 עבירת ההריגה למעשה בוטלה ופוצלה וגרימת מוות ברשלנות נותרה על כנה. את ״הריגה״ החליפו ״המתה בנסיבות של אחריות מופחתת״ ו״המתה בקלות דעת (12 שנים מקסימום)״. יש להניח שהעבירה האחרונה תחליף את רב תיקי ההריגה לשעבר. אבל אין זה מחויב המציאות. שכן ע״פ הנחיות פנימיות בפרקליטות, (שיצאו אמנם טרם התיקון לחוק) ניתן לשקול להאשים בעבירה מופחתת גם אם הנהג צרך סמים קלים (!). 

דילוג לתוכן