• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

נהיגה תחת השפעת סמיםנהיגה בהשפעת סמים

נהיגה בהשפעת סמים מוצאת עצמה יתר על המידה מתחילה בקול תרועה רמה ומסתיימת בקול ענות חלושה. 

מדוע יש פער בין כתב האישום לתוצאה הסופית? כי המשטרה מסתפקת בלהצביע על הדגימה, ומנגד לנאשם יכולת לסתור את החזקה שיצרה הדגימה על ידי הוכחה כי בנהיגתו לא נפל רבב. 

מבחינת ביהמ״ש, נהיגה בהשפעת סם מובילה לירידה משמעותית במיומנות מוטורית, כישורי חשיבה ויכולת תפיסת המציאות ואם כל אלה לא באים לידי ביטוי בראיות, ייטה ביהמ״ש לטובת הנהג. 

העונש כנגד נהיגה תחת השפעת סמים

העונש כנגד נהיגה תחת השפעת סמים תלוי בעיקר בסוג הסם ומבחני קואורדינציה. בנהיגה תחת השפעת סמים קלים, כמו חשיש, גילו בתי המשפט יצירתיות מרחיקת לכת, עד כדי פסילת ראיות וקבעו כי כשאין חשד סביר לא ניתן לערוך חיפוש אלא וניתנה הסכמה. 

גם כדי להוכיח “עבירת סירוב” על המשטרה להוכיח שהיה חשד סביר, ושמשמעות הסירוב הוסברה.

עובדות אלה גרמו לתביעה להגיע להסדרים קלים הדומים לעונש שבנהיגה בשכרות, עבירה שהפסילה המינימלית כנגדה היא 24 חודשים אבל בדר”כ מסתיימת הרבה פחות. 

בדיקות רוק החל משנת 2019

ועדת הכלכלה אישרה תיקון החוק בשנת 2018 שמסמיך את המשטרה, כנהוג בחו״ל, לבצע בדיקות רוק מדגמיות. באופן זה, וככל שתימצא אינדיקציה לשימוש בסם, יופנה הנהג לביצוע בדיקת דם או שתן לאיתור סמים בגופו. 

חשיש ונהיגה

קנאביס רפואי

החל בשנת 2018 התיר משרד הבריאות נהיגה לנוטלים קנאביס רפואי. אין פירושה של החלטה שמותר לנהוג תחת השפעה. בנוסף מותרת נהיגה רק אם חלפו 3 שעות ממועד נטילת הקנאביס בשאיפה או אידוי ו-6  שעות בצורת שימוש אחרת.  

צריכת סיגריה אחת של מריחואנה בכמות מקובלת גורמת לריכוז של THC בשיעור של 150 ננו-גרם למיליליטר וריכוז מעל 1000 ננו-גרם למיליליטר מעיד על שימוש כרוני, יום-יומי, של מספר פעמים ביום. אבל גם אם הנהג הודה במהלך המשפט כי צרך סמים קודם לעלייתו לכביש  עדיין, אין הכרח שהייתה לכך השפעה על אופן נהיגתו.

קנאביס רפואי

נהיגה תחת השפעת סמים

אורן בושרי, עו"ד

ביטוח - האם הביטוח חל בנהיגה תחת השפעת סם?

נזקי פח

תקנות הפיקוח על עסקי ביטוח מחריגות את תחולת הפוליסה במקרה של “אבדן או נזק אם נהג הרכב נתון להשפעת סמים״. הפוליסה כזכור היא חוזה בין הנהג לחברת הביטוח. 

על המבטחת להציג חוות – דעת לפיה הנהיגה תחת השפעת סם מפקיעה את חבותה לשלם למבוטח תגמולים על- פי פוליסת ביטוח מקיף. כמובן שיהא קל לביטוח אם הוגש כתב אישום ויש הרשעה. 

מדוע הסייג לא חל בשכרות? כי הדין אינו מתיר לחב׳ הביטוח חירות כזו. מה גם שבדיקות נהיגה תחת השפעת סמים אינן נפוצות

בדיקות סמים אינן נפוצות לפחות עד שבדיקות הרוק החדשות תיכנסנה לתוקף.    

נזקי גוף

בנזקי גוף אין לסמים כלל רלבנטיות ואין השפעה על הזכאות לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו בתאונה.  סקירה השוואתית של הזכאות לתגמולי ביטוח מעלה כי הדין הישראלי הוא דין חריג ויוצא דופן. באירופה מדינות הגישה אינה סלחנית כמו הגישה הישראלית.

 

בית המשפט המחוזי בחיפה למשל זיכה נאשם שצרך מריחואנה 8 ימים לפני התאונה. בתיק אחר, נדונה נהיגה בקטנוע תחת השפעת סם ערב לפני כן כי מחקרים שוללים השפעה מעבר ל-8 שעות מרגע השימוש. והוא זוכה כי היו קיימות ראיות מהן ניתן ללמוד על צלילותו של הנהג והעובדה שלא איבד שליטה על הקטנוע. 
המשטרה לא מוכנה לקבל את הנוסחה של ״לא פעיל לא משפיע״. זו בעיה כואבת שזקוקה לפתרון. במיוחד בתאונות דרכים קטלניות. 

דו״ח בדיקת מאפיניים בעבירות סמים

טופס “בדיקת מאפיינים לחשוד בנהיגה בשכרות”, העיד על צלילותו. הטופס כולל בין השאר, התרשמות מדיבורו של הנהג, ומכושרו לבצע שורה של פעולות מוטוריות בסיסיות כגון הנחה של האצבע על האף מבלי לפספס, יכולתו של הנהג להבין הוראות, מבחני קואורדינציה וכו’.

הימנעות מביצוע בדיקת מאפיינים בחשד לנהיגה תחת השפעת סם, עומדת לה לרועץ. המשטרה מסתפקת בטענה לפיה הימצאות הסם ברכב מוכיחה את נטילתו על ידי הנהג, אך כאמור לא די בכך. גם דגימת שתן חיובית לא מובילה בהכרח להרשעה בטוחה.

אם דו”ח המאפיינים תקין ולא הוכח סיכון לשלום הציבור, עשוי ביהמ”ש למצוא הצדקה לפסול ראיה קריטית כמו תוצאות בדיקת השתן. נאשם יכול להעלות דרישה לפסול ראייה כה חשובה כשאין “חשד סביר” לנהיגה תחת השפעת סם. וזה קורה הרבה, כי רב בדיקות הנהגים אקראיות. 

חשיש בגרימת מוות ברשלנות

בעבירות המתה, נהיגה תחת השפעת סם, יכולה לגרור אישום חמור יותר, של הריגה, להבדיל מגרימת מוות ברשלנות. המשמעות היא ענישה מחמירה יותר ומאסר בפועל. אין זה מחויב המציאות. ע״פ הנחיות פנימיות בפרקליטות, ניתן במקרים מסוימים לשקול להאשים בגרימת מוות ברשלנות בלבד גם אם הנהג צרך סמים קלים. ובסמים קשים? נהג שבדמו התגלה סם מסוכן מסוג אקסטזי (M.D.M.A) הורשע על ידי בית המשפט המחוזי בבאר שבע בהריגה ולא בגרימת מוות ברשלנות משום הלך נפש של פזיזות ומודעות שהרי אקסטזי גורם לאופוריה, איבוד שיקול דעת, והזיות.

דילוג לתוכן