נהיגה בשכרות

כתב אישום בנהיגה בשכרות כולל פרמטר עיקרי וחשוב והוא כמות האלכוהול באוויר נשוף. כעיקרון, ככל שהכמות קטנה יותר יהא העונש קל יותר. כמות האלכוהול המותרת היא 240 מיקרוגרם לכל ליטר אוויר נשוף.

האם חשש מקורונה הוא טענת הגנה?

סירוב להיבדק כמוהו כנהיגה בשכרות. נהג שניסה להעלות טענת הגנה המסבירה כי חשש מקורונה ולכן סירב נדחה על די ביהמ״ש במרץ 2020 (ראה כאן).

העונש כנגד נהיגה שכרות בפעם הראשונה

עונש המינימום של שנתיים פסילה לכאורה עומד בעינו, ויחד עם זאת, ויחד עם זאת רב הנאשמים יוצאים בפחות. הכיצד? האבסורד הזה מתקיים למעשה, כי התביעה מגיעה להסדרים שלא מגיעים למחצית מהעונש המינימלי.

נקודות וקורס נהיגה מונעת

הרשעה בנהיגה בשכרות שווה 10 נקודות. כזכור, נהג שצבר 12 נקודות מחויב בקורס נהיגה מונעת. 36 נקודות מחייבות בפסילת רישיון ל – 3 חודשים ובמבחן תיאוריה. נהג חדש ייאלץ גם לעבור טסט ותיאוריה מחדש ובחינות של המכון הרפואי כדי לקבל רישיון נהיגה שוב.

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

נשאלת השאלה ״אם קיים עונש מינימלי, הכיצד זה שלא אוכפים אותו״? והתשובה היא שעורכי הדין יודעים למצוא כשלים בראיות המשטרה ולהעמיד בספק את ההרשעה עצמה וכך הם פועלים מול המשטרה להמיר את האישום לנהיגה תחת השפעת משקאות משכרים כדי להשיג הסדר טיעון מקל שכולל חודש שלילה או מס׳ חודשים בודדים.

התחייבות להימנע מביצוע עבירה במקום מאסר על תנאי כחלק מרכיבי הענישה של נהיגה בשכרות

המשטרה תבקש גם להטיל מאסר על תנאי – לא עניין של מה בכך לאנשים נורמטיביים שלא מעוניינים ב”תיק במשטרה”. מאסר על תנאי יכתים את גליון ההרשעות. ניתן להסכים עם המשטרה על התחייבות להימנע מעבירה כנגד סכום כסף.

נהיגה בשכרות בפעם השנייה

נהיגה בשכרות בפעם השנייה מחייבת זהירות יתירה. מומלץ להתייעץ באופן דחוף עם עורך דין ולהבין ההשלכות, לרבות הסיכוי למאסר בפועל, מאסר על תנאי, הפעלה של מאסר על תנאי, מהו מאסר על תנאי בר הפעלה ומתי הוא חב הפעלה.

נהג צעיר ונהיגה בשכרות

נהג חדש מוגדר בשנתיים הראשונות להוצאת רישיון הנהיגה. נהג צעיר מוגדר נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים. שניהם יוגדרו שיכורים כבר בריכוז של 50 מיקרוגרם בליטר אויר (או 10 מ״ג ב– 100 מיליליטר של דם).

תאונה תוך נהיגה בשכרות

אם התאונה ארעה כשהנהג שיכור המשטרה תבקש להחמיר, אבל מנגד יש לבדוק אם התאונה לא קשורה לשכרות אם למשל מדובר בתאונה בחוסר תשומת לב רגעי. אז ניתן לשכנע את התביעות לענישה מקלה יותר, בייחוד אם קיימים כשלים בנוגע לבדיקה. 

תאונה קטלנית בנהיגה שכרות: המתה בקלות דעת והמתה בנסיבות של אחריות מופחתת

אם התאונה ארעה כשהנהג שיכור או תחת השפעה של סם הפרקליטות תמהר להאשים בעבירת ההמתה החדשה שנכנסה לתוקף בשנת 2019. עבירת ההריגה למעשה בוטלה ופוצלה להמתה בנסיבות של אחריות מופחתת (20 שנה במקסימום) והמתה בקלות דעת. זו העבירה החמורה ביותר שניתן לייחס בתעבורה לנהיגה בשכרות בתאונת דרכים קטלנית.

עלינו מנגד לבדוק אם התאונה לא קשורה לשכרות. אולי מדובר בחוסר תשומת לב רגעי. אז ניתן לשכנע את הפרקליטות להמיר האישום לגרימת מוות ברשלנות אישום שמחייב ענישה מקלה יותר. 

נהיגה בשכרות
דילוג לתוכן