נהיגה בשכרות

כתב אישום בנהיגה בשכרות כולל פרמטר עיקרי וחשוב והוא כמות האלכוהול באוויר נשוף. כעיקרון, ככל שהכמות קטנה יותר יהא העונש קל יותר. כמות האלכוהול המותרת היא 240 מיקרוגרם לכל ליטר אוויר נשוף.

האם חשש מקורונה הוא טענת הגנה?

סירוב להיבדק כמוהו כנהיגה בשכרות. נהג שניסה להעלות טענת הגנה המסבירה כי חשש מקורונה ולכן סירב נדחה על די ביהמ״ש במרץ 2020 (ראה כאן).

העונש כנגד נהיגה שכרות בפעם הראשונה

עונש המינימום של שנתיים פסילה לכאורה עומד בעינו. יחד עם זאת, רב הנאשמים יוצאים בפחות. הכיצד? כי התביעה מגיעה להסדרים שלא מגיעים למחצית מהעונש המינימלי.

נקודות וקורס נהיגה מונעת

הרשעה שווה 10 נקודות. כזכור, נהג שצבר 12 נקודות מחויב בקורס נהיגה מונעת. 36 נקודות מחייבות בפסילת רישיון ל–3 חודשים ובמבחן תיאוריה. נהג חדש ייאלץ גם לעבור טסט ותיאוריה מחדש. גם בחינות של המכון הרפואי כדי לקבל רישיון נהיגה שוב.

מאסר על תנאי

המשטרה תבקש גם להטיל מאסר על תנאי. זה לא עניין של מה בכך לאנשים נורמטיביים שלא מעוניינים ב"תיק במשטרה". מאסר על תנאי יכתים את גליון ההרשעות. ניתן להסכים עם המשטרה על התחייבות להימנע מעבירה כנגד סכום כסף.

נהיגה בשכרות
נהיגה בשכרות

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

אם קיים עונש מינימלי, הכיצד זה שלא אוכפים אותו? כי עורכי הדין יודעים למצוא כשלים בראיות. כשלים מעמידים בספק את ההרשעה עצמה. כך הם פועלים מול המשטרה להמיר את האישום לעבירה קלה יותר. למשל נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים שלא מחייבת ענישת מינימום אלא שלילה של מס׳ חודשים בודדים.

נהיגה בשכרות בפעם השנייה

שכרות בפעם השנייה מחייבת זהירות יתירה. מומלץ להתייעץ באופן דחוף עם עורך דין ולהבין ההשלכות. לרבות הסיכוי למאסר בפועל, מאסר על תנאי, הפעלה של מאסר על תנאי, מהו מאסר על תנאי בר הפעלה ומתי הוא חב הפעלה.

נהג צעיר ונהיגה בשכרות

נהג חדש מוגדר בשנתיים הראשונות להוצאת רישיון הנהיגה. ״צעיר״ מוגדר נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים. שניהם יוגדרו שיכורים כבר בריכוז של 50 מיקרוגרם בליטר אויר (או 10 מ״ג ב– 100 מיליליטר של דם).

תאונה תוך נהיגה בשכרות

תאונה תוך נהיגה בשכרות תעמיד את המשטרה על רגליה האחוריות. מנגד יש לבדוק אם התאונה נבעה מהשכרות. אם למשל מדובר בתאונה בחוסר תשומת לב רגעי. אז ניתן לשכנע את התביעות לענישה מקלה יותר. בייחוד אם קיימים כשלים בנוגע לבדיקה. 

תאונה קטלנית + שכרות: המתה בקלות דעת והמתה בנסיבות של אחריות מופחתת

אם התאונה ארעה כשהנהג שיכור או תחת השפעה של סם הפרקליטות תמהר להאשים בעבירת ההמתה החדשה. עבירת ההריגה למעשה פוצלה לשתיים. להמתה בנסיבות של אחריות מופחתת (20 שנה במקסימום) והמתה בקלות דעת. זו העבירה החמורה ביותר שניתן לייחס בתעבורה לנהיגה בשכרות בתאונת דרכים קטלנית.

עלינו מנגד לבדוק אם התאונה לא קשורה לשכרות. אולי מדובר בחוסר תשומת לב רגעי. אז ניתן לשכנע את הפרקליטות להמיר האישום לגרימת מוות ברשלנות אישום שמחייב ענישה מקלה יותר.