עונש

עונש המינימום של שנתיים פסילה בנהיגה בשכרות עודו עומד בחוק. מיעוט מהנאשמים ״זוכה״ לו. למעשה, התביעה מגיעה להסדרים שלא מגיעים למחצית מהעונש המינימלי.

נשאלת השאלה ״אם קיים עונש מינימלי, הכיצד זה שלא אוכפים אותו״? כי עורכי הדין יודעים לחפש כשלים בראיות. חלק הם:

כשלים בראיות

נפח נשיפה חסר

נשיפה לא מספקת, בגלל סיבה מוצדקת, כמו אסטמה, שבר בצלעות, להבדיל מנפח נשיפה לא מספיק במטרה להכשיל את הבדיקה.

רישום לוקה

אם פרטי הנהג לא נרשמו בתדפיס שמכשיר הינשוף פלט. או אם הפלטים אינם בסדר עוקב, גם אם השוטר לא המתין 15 דקות לאפשר לאדי האלכוהול להתנדף.

בדיקת מאפיינים

אם השוטר ביצע את בדיקת המאפיינים לאחר שביצע בדיקה בינשוף הרי תוצאות בדיקת הינשוף עלולות היו לשנות התרשמותו הסובייקטיבית מהנהג.

תהליך הספיגה

אם הפאב סמוך, אולי הכמות בעת הנהיגה היתה הגיונית ורק בגלל תהליך הספיגה המתמשך התוצאה בבדיקה חריגה. גם גיהוק, אנמיה וצרבת יעלו את תוכן הקיבה מעלה. בכל שעה מפרק בגוף 15 מ״ג של אלכוהול.

מאסר על תנאי

המשטרה תבקש גם להטיל מאסר על תנאי – לא עניין של מה בכך לאנשים נורמטיביים שלא מעוניינים ב"תיק במשטרה". מאסר על תנאי יכתים את עברם. ניתן להסכים עם המשטרה על התחייבות להימנע מעבירה כנגד סכום כסף.

פעם שנייה

נהיגה בשכרות בפעם השנייה מחייבת זהירות יתירה. מומלץ להתייעץ באופן דחוף עם עורך דין ולהבין ההשלכות, לרבות הסיכוי למאסר בפועל, מאסר על תנאי, הפעלה של מאסר על תנאי, מהו מאסר על תנאי בר הפעלה ומתי הוא חב הפעלה.

נהג חדש

נהג חדש מוגדר בשנתיים הראשונות להוצאת רישיון הנהיגה. נהג צעיר מוגדר נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים. שניהם יוגדרו שיכורים כבר בריכוז של 50 מיקרוגרם בליטר אויר (או 10 מ״ג ב– 100 מיליליטר של דם).

תאונת דרכים עקב נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

אורן בושרי, עו"ד

תאונת דרכים עקב נהיגה בשכרות 

תאונה עקב נהיגה בשכרות גוררת ענישה שבין בינונית ומחמירה.

ענישה מקלה תהא זו בה הרכיב המהותי ביותר יהיה פסילה.

ענישה בינונית תפנה לשירות המבחן לצורך קבלת תסקיר מבחן, באופן שתסקיר חיובי יגרום למשטרה לעתור לענישה צופה פני עתיד. 

ענישה מחמירה כבר תכלול מאסר בפועל. בדר״כ בהתמכרות קשה לסמים ואלכוהול, בהרשעות תעבורה קודמות מרובות, וכשמסיק שירות המבחן כי ללא טיפול מקיף וארוך טווח, או בהיעדר מוטיבציה יתקשה בהמלצה טיפולית חלף מאסר.

No votes yet.
Please wait...