לידה שקטה בחודש תשיעי

לידה שקטה: ללדת תינוק מת

המונח לידה שקטה מתאר לידת תינוק ללא רוח חיים. זאת על שום השקט המבדיל לידה שכזו מלידת תינוק חי שבוכה. בהקשר שלנו, לידה שקטה היא גם תולדה של רשלנות רפואית. ודאי לידה שקטה בחודש תשיעי. 

לידה שקטה בעטיה של רשלנות רפואית

לידה שקטה בעטיה של רשלנות היא למשל אם הייתה מצוקה עוברית והצוות נקט באפס מעשה, באדישות, או היה עסוק בחדר לידה אחר. או אם הרופא רשם מרשם לתרופה אסורה והתרופה הזיקה וגרמה לאובדן העובר.

לידה שקטה בחודש תשיעי

אימתי ניעזר בפתולוג?

נשקול להיעזר בפתולוג כאשר בית החולים מכחיש שהאובדן קשור לרשלנות. כיצד עוד נוכיח את הרשלנות? כל תיק לגופו אבל במצוקה עוברית, פלט המוניטור הוא ראיית הזהב. אם למשל חבל הטבור נכרך מסביב לצוואר העובר, והוא מת בעודו ברחם, המוניטור יוכיח זאת. כי המוניטור משקף את מצב לב העובר. 

פסק הדין המוביל בנושא: לבנה לוי נ׳ שערי צדק

בפסק דין לבנה לוי נפסק פיצוי של 300,000 ש”ח לאם ולאב 250,000. סה”כ 550,000 ₪. הנשיאה חיות הייתה אז בדעת מיעוט בכך שביקשה לפסוק גבוה יותר, ונראה כי אולי הדין ישתנה שוב. היא רצתה להרחיב את מעגל הניזוקים הראשוניים באופן שתעמוד להורים עילת תביעה עצמאית. כניזוקים ישירים. היא גם הדגישה את המעורבות הרגשית והנפשית של האב. היום בניגוד לעבר. הצער והיגון משותפים לשני ההורים באובדן פרי בטן, היא קבעה. 

זכויות

המצב הכאוב הזה מאפשר להורים זכויות (ראה כאן גם ללא קשר לרשלנות רפואית. רשלנות רפואית תזכה בפיצוי נוסף גדול יותר (להבדיל מזכויות) במסגרת תביעה משפטית.  

פוסט טראומה אחרי לידה שקטה

פוסט טראומה אחרי לידה שקטה, כשהסימפטומים הנפשיים פוסט טראומטיים, יוביל לפיצוי בסכומים גבוהים. אם האם סובלת מדיכאון מג'ורי אז הסכום יהיה יחסי לנכות שתיקבע לה.

לידה שקטה אחרי טיפולי פוריות

לידה שקטה אחרי טיפולי פוריות תוביל לסכומים גבוהים יותר. כי הרשלנות החזירה את מצב ההורים לעקרות משנית שספק אם ניתן יהיה לצאת ממנה שוב.   

לידה שקטה

ההבדל המוזר בפסיקה בסכומי הפיצוי שבין תינוק שנולד מת לחי

מתקיים הבדל מוזר בפסיקה בין סכומי הפיצוי כשתינוק נולד מת לבין מי שנולד חי ומיד מת. כי אם העובר נולד ברשלנות ללא רוח חיים הפיצוי הכספי יהיה בדר”כ בין 600,000 ש”ח ל- 800,000 ש”ח. וודאי בלידה שקטה בחודש תשיעי.

מאידך, אם התינוק הספיק לחיות דקה הפיצוי יהא באזור 1,500,000 ש”ח.

מדוע? כי התינוק שחי יוכל לתבוע את כל הפסדי החיסכון שלו משך 67 שנים, אבל כאמור לא העובר. אגב, דופק למשך זמן קצר לאחר הלידה אינו נחשב לידת ילד חי.  

5/5
דילוג לתוכן