חבלה של ממש

גרימת חבלה של ממש

חבלה של ממש המופיעה בכתב אישום תעבורתי, מתארת את מידת הנזק שגרם הנהג. לעצמו או לאחר. מידת הנזק תשפיע על חומרת העונש בהליך התעבורתי

מהי חבלה של ממש?

שבר מוגדר כ״חבלה של ממש”. וכל מה שחמור ממנו. גם קרע בגיד, ואפילו חתך. אבל אין דין גרימה לפגיעה מוחית כדין שבר שהותיר נכות. חומרת החבלה מאוד רלבנטית לעונש

ענישה

מנעד הענישה רחב. החל בללא פסילה כלל, ועד מאסר בפועל. הודאה באישום תוביל מיידית לפסילה מינימלית של 3 חודשים. לכן, כלל אצבע הוא לנהל מו״מ להסדר טיעון. 

פגיעה בהולך רגל

קורה שהנזק של הולך הרגל מתברר בשלב מאוחר לתאונה. לא תמיד המשטרה ממשיכה להתעדכן במצבו הרפואי. לא מעבר לגליון חדר מיון שלו. פריצת דיסק למשל, תתגלה רק לאחר כמה חודשים כי במיון לא ממהרים להפנות לסי טי. כך קורה שהתובע המשטרתי עומד מול השופט עם תיק רפואי לא מעודכן. 

פגיעה במעבר חציה

בפגיעה במעבר חציה עם נזק חמור התביעה וודאי תדרוש פסילה של שנה ויותר. אז יש לטעון כי ניתן להסתפק בעונש של עבודות לתועלת הציבור (של"צ) על חשבון הפסילה. אם בשנתיים שקדמו לאותה עבירה כבר היתה לנהג הרשעה בעבירה דומה, העונש הוא פסילת מינימום שנה אחת. רק בנסיבות מיוחדות פסילה לתקופה קצרה יותר.

תאונת דרכים עצמית

תאונת דרכים עצמית ללא פגיעה באחר, מהווה טיעון מקל לעונש. היא לא תשנה את צורתו של כתב האישום אבל הטיעון "עונשו התקבל משם שמיים" מתקבל בדרך כלל.

מדוע כדאי להודות באישום מהר ומוקדם?

גם קרע בגיד ופריצת דיסק נחשבות לחבלות של ממש אבל פחות נראה אותן בכתב האישום. הסיבה לכך היא שהגילוי נעשה בקופת החולים (באולטראסאונד או בסי טי) אחרי זמן. לא מיד בבית החולים לאחר התאונה. לכן, יהיו מצבים בהם יהיה כדאי להודות באישום מהר ומוקדם. לפני שהמשטרה התעדכנה במצב הרפואי. אחרת המשטרה תבקש לתקן את כתב האישום.

גרימת חבלה של ממש

עם מי לנהל מו״מ?

לשופט אפשרות מוגבלת להקל בענישה ורק מסיבה טובה במיוחד. הוא יכול לזכות מהעבירה, אבל רק אחרי ניהול ארוך ומתיש. באופן אבסורדי, לפרקליטות או לתביעה המשטרתית סמכות רחבה יותר מלשופט להקל בעונש. אם יוצגו לה כשלים ראייתים. איתה צריך לנהל מו״מ.

חבלה של ממש ועבירה נוספת - האם ענישה מצטברת?

אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חציה

נהג שלא אפשר להולך רגל לחצות בבטחה את הכביש במעבר חציה ופגע בו יואשם באי מתן זכות קדימה להולך רגל. זאת תוך סיכון הולך רגל (בנסיבות מחמירות) – עבירה לפי סעיף 67 א לתקנות התעבורה ונהיגה בקלות ראש. כבר ראינו בתי משפט שלא הטילו פסילה גם בחבלות של ממש. 

חבלה של ממש

נהיגה בקלות ראש

הגדרה נהיגה בקלות ראש הנה עבירת תעבורה לפי סעיף 62 (2) לפק׳ התעבורה. היא נחשבת לעבירה חמורה כי היא מייחסת

הסדרי טיעון בתעבורה

עבירות תנועה מופיעות בפקודת התעבורה בצורה מסורבלת. על כן לא תמיד כדאי להודות באישום המקורי שמגלה כתב האישום או הדו”ח.

דילוג לתוכן