חבלה של ממש

מה זה?

גרימת חבלה של ממש המופיעה בכתב אישום תעבורתי מעמידה את המשטרה על הרגלים האחוריות. המונח חבלה של ממש מתאר מידת נזק גופני (ולא רכוש) שגרם הנהג, איתה המדינה לא יכולה לחיות. 

תאונת דרכים קשה

הכוונה לנזק גופני לעצמו או לאחר. מידת הנזק תשפיע על חומרת העונש בהליך התעבורתי. לא כמה קשה היתה התאונה.

מהי חבלה של ממש?

שבר מוגדר כ״חבלה של ממש”. וכל מה שחמור ממנו. גם קרע בגיד, ואפילו חתך. אבל אין דין גרימה לפגיעה מוחית כדין שבר שהותיר נכות. חומרת החבלה מאוד רלבנטית לעונש

פגיעה בהולך רגל

קורה שהנזק של הולך הרגל מתברר בשלב מאוחר לתאונה. לא תמיד המשטרה ממשיכה להתעדכן במצבו הרפואי. לא מעבר לגליון חדר מיון שלו. פריצת דיסק למשל, תתגלה רק לאחר כמה חודשים כי במיון לא ממהרים להפנות לסי טי. כך קורה שהתובע המשטרתי עומד מול השופט עם תיק רפואי לא מעודכן. ​

פגיעה במעבר חציה

בפגיעה במעבר חציה עם נזק חמור התביעה וודאי תדרוש פסילה של שנה ויותר. ניתן להסתפק בעונש של עבודות לתועלת הציבור (של"צ) על חשבון הפסילה. אם בשנתיים לפני כבר היתה לנהג הרשעה בעבירה דומה, העונש הוא פסילת מינימום שנה אחת. רק בנסיבות מיוחדות פסילה לתקופה קצרה יותר.

תאונת דרכים עצמית

תאונת דרכים עצמית ללא פגיעה באחר, מהווה טיעון מקל לעונש. היא לא תשנה את צורתו של כתב האישום. אבל הטיעון "עונשו של הנאשם התקבל משם שמיים" מתקבל בדרך כלל.

ענישה

מנעד הענישה רחב. החל בללא פסילה כלל, ועד מאסר בפועל. הודאה באישום תוביל מיידית לפסילה מינימלית של 3 חודשים עם אפשרות מאוד מוגבלת מצד השופט להקל. לכן, כלל אצבע הוא לנהל מו״מ להסדר טיעון. 

מדוע כדאי לפעמים מיד להודות ומוקדם?

גם קרע בגיד ופריצת דיסק נחשבות לחבלות של ממש אבל פחות נראה אותן בכתב האישום. הסיבה לכך היא שהגילוי נעשה בקופת החולים (באולטראסאונד או בסי טי) אחרי זמן. לא מיד בבית החולים לאחר התאונה. לכן, יהיו מצבים בהם יהיה כדאי להודות באישום מהר ומוקדם. לפני שהמשטרה התעדכנה במצב הרפואי או לפני שהתבצעו בדיקות רפואיות מעמיקות. אחרת המשטרה תבקש לתקן את כתב האישום.

עם מי לנהל מו״מ?​

לשופט אפשרות מוגבלת להקל בענישה ורק מסיבה טובה במיוחד. הוא יכול לזכות מהעבירה, אבל רק אחרי ניהול דיון ארוך ומתיש. באופן אבסורדי, לפרקליטות או לתביעה המשטרתית סמכות רחבה יותר מלשופט להקל בעונש. גם בשלבים מוקדמים מאוד של ההתידנות ואפילו לפני הגשת כתב אישום. זאת בלבד אם יוצגו לה כשלים ראייתים. לכן איתה צריך לנהל מו״מ.

חבלה של ממש ועבירה נוספת - האם ענישה מצטברת?

נהיגה בקלות ראש

הגדרה נהיגה בקלות ראש הנה עבירת תעבורה לפי סעיף 62 (2) לפק׳ התעבורה. היא עבירה חמורה המייחסת לנהג/ת גרימת תאונה

דילוג לתוכן