התקף לב כתאונת עבודה

דחק, סטרס והתלהמות יצרים הם גורמי סיכון לאוטם שריר הלב (התקף לב) ואם התקף הלב אירע בזמן עבודה ניתן לטעון שמדובר בתאונת עבודה. אלא שלא די בלהוכיח שהתאונה אירעה בזמן העבודה ויש להוכיח עוד שבגלל העבודה (בדר״כ ויכוח לוהט וחריג או התלהמות יצרים) אירע ההתקף. 

הטעות שעושים עובדים שעברו התקף לב הפונים לביטוח לאומי בלא ייעוץ משפטי

הטעות הגדולה שעושים עובדים שפונים לביטוח לאומי לבד היא בעת מילוי הטופס המתאר את קרות התאונה. שם הם מספרים כי העבודה היא ביום יום בלחץ רב. זו טעות. לא כדאי סתם להעצים את התנאים בעבודה כפי שהם בכל יום. נהפוך הוא: יש לבדל את אותו יום  ולהעצים את הלחץ שהיה בו מיתר הימים. כי הדרישה היא ללחץ חריג

חוקרים של ביטוח לאומי

לאחר מילוי הטופס מגיע בדר”כ חוקר של ביטוח לאומי. צריך להיות מוכנים להסביר גם לו מה היה חריג באותו יום, שונה מהותית מתנאי העבודה שבדר״כ, שגרם להתקף לב במהלך העבודה.

טרשת עורקים

טרשת עורקים כמצב רקע קודם כבר אינה קשורה לעבודה, והשאלה היא האם אדם שלקה בהתקף לב בעבודה יוכר כנפגע עבודה אם סבל קודם לכן מטרשת עורקים כללית. בפס״ד הררי נקבע שניכוי מצב קודם אפשרי אך ורק אם תועדה בתיק הרפואי פגיעה קודמת בתפקוד הלב. כזו שמוכחת במיפוי לב או אקו לב. טרשת קודמת לבדה לא תקטין את הנכות.

אחוזי נכות בביטוח לאומי

אחוזי נכות בעקבות התקף לב נקבעים לפי הדמייה שבוצעה. הנכות תלויה בתיעוד שיציג התובע. של אקג, של מיפוי לב, של בדיקת מאמץ, ושל דו״ח הנתיחה/צנתור. הגבלה בפעילות גופנית, עייפות, פלפיטציות (מצב שבו מרגישים פעימות הלב במנוחה שלא לאחר מאמץ), קוצר נשימה או תעוקת לב כל אלה ייתחשבו בהם בעת קביעת הנכות. אם הליכה של עד 100 מטרים גורמת לעייפות תיקבע נכות אבל רק אם בדיקת מאמץ תתמוך בכך. במקרים שבהם לא ניתן לבצע בדיקת מאמץ ייסתמך הבודק על בדיקות אקו-דובוטמין, מיפוי לב פרמקולוגי או בדיקה מקבילה אחרת. 

חסימה בעורק הכלילי אף היא פקטור בקביעת הפיצוי. גם אי ספיקה והיצרויות. היצרות קוטר שורש האאורטה בשילוב חומרת הליקוי המסתמי יכולה למשל להעלות את דרגת הנכות. כזכור, מענק או קצבת נכות מעבודה תלוי בראש ובראשונה באחוזי נכות. 

קוצב לב

בתקנות הבטוח הלאומי לא מותאמת שום דרגת נכות לקוצב לב, למרות ש בחוק הנכים הרלבנטי לאנשי צבא קבע השתלת קוצב דפיברילטור מזכה ב-100% נכות!!. מצב הלב לאחר ההשתלה הוא זה שיכריע.

התקף לב כתאונת עבודה
דילוג לתוכן