התקף לב כתאונת עבודה

אם התקף הלב אירע בזמן עבודה ניתן לטעון שמדובר בתאונת עבודה בתנאים מסוימים.
לא די בלהוכיח שהתאונה אירעה בזמן העבודה. יש להוכיח עוד שבגלל העבודה – בדר״כ ויכוח לוהט וחריג או התלהמות יצרים – אירע ההתקף. 

התרגזות בעבודה

דחק, סטרס והתלהמות יצרים הם גורמי סיכון לאוטם שריר הלב (התקף לב). אלה גורמים לפגיעה באספקת דם וחמצן לשריר הלב ונזק צמיתי מסוג נמק לחלק משריר הלב. נכון שעישון, השמנה ויתר לחץ דם אף הם פקטורים מרכזיים, אך מבחינת בית הדין מספיק טריגר של התרגזות

התקף לב תאונת עבודה

חוקרים של ביטוח לאומי

לאחר מילוי הטופס מגיע בדר"כ חוקר של ביטוח לאומי. צריך להיות מוכנים להסביר גם לו מה היה חריג באותו יום. מה היה שונה מהותית מתנאי העבודה שבדר״כ, שגרם להתקף לב במהלך העבודה.

משמעות ההכרה

התקף לב כתאונת עבודה יוביל לאחוזי נכות גבוהים לעובד וקצבה חודשית קבועה של של אלפי שקלים מהביטוח הלאומי למשך כל ימי חייו ללא תלות ביתר הכנסותיו.

הטעות החוזרת ונשנית

הטעות שעושים עובדים שפונים לביטוח לאומי לבד הרת אסון. היא בעת מילוי הטופס המתאר את קרות התאונה. שם הם מספרים כי העבודה היא ביום יום בלחץ רב. זו טעות. לא כדאי סתם להעצים את התנאים בעבודה כפי שהם בכל יום. נהפוך הוא: יש לבדל את אותו יום ולהעצים את הלחץ שהיה בו מיתר הימים. כי הדרישה היא ללחץ חריג בזמן ההתקף

התקף לב כתאונת עבודה גם כשהתקף הלב אירע בבית

התקף לב יוכר כתאונת עבודה גם כשהתקף הלב אירע בבית לאחר שעות העבודה. ייתכן למשל מצב של משמרת עמוסה במיוחד במהלכה התפתח אצל העובד לחץ עבודה חריג. הוא חש ברע אבל סיים את עבודתו, שב לביתו ורק בלילה, לאחר שהמשיך לחוש ברע, סבל מהתקף לב. כל עוד חלף פרק זמן סביר, לא מן הנמנע שהתקף הלב יוכר כתאונת עבודה.

אחוזי נכות

אחוזי נכות בעקבות התקף לב נקבעים לפי הדמייה שבוצעה. הנכות תלויה בתיעוד שיציג התובע. של אקג, של מיפוי לב, של בדיקת מאמץ, ושל דו״ח הנתיחה/צנתור. הגבלה בפעילות גופנית, עייפות, פלפיטציות (מצב שבו מרגישים פעימות הלב במנוחה שלא לאחר מאמץ), קוצר נשימה או תעוקת לב כל אלה ייתחשבו בהם בעת קביעת הנכות.

בדיקת מאמץ

אם הליכה של עד 100 מטרים גורמת לעייפות תיקבע נכות אבל רק אם בדיקת מאמץ תתמוך בכך. במקרים שבהם לא ניתן לבצע בדיקת מאמץ ייסתמך הבודק על בדיקות אקו-דובוטמין, מיפוי לב פרמקולוגי או בדיקה מקבילה אחרת. 

חסימה בעורק הכלילי

חסימה בעורק הכלילי אף היא פקטור בקביעת הפיצוי. גם אי ספיקה והיצרויות. היצרות קוטר שורש האאורטה בשילוב חומרת הליקוי המסתמי יכולה למשל להעלות את דרגת הנכות. כזכור, מענק או קצבת נכות מעבודה תלוי בראש ובראשונה באחוזי נכות. 

טרשת עורקים כמצב קודם

טרשת עורקים כמצב רקע קודם כעקרון לא תנוכה. בפס״ד הררי נקבע שניכוי מצב קודם אפשרי אך ורק אם תועדה בתיק הרפואי פגיעה קודמת בתפקוד הלב. כזו שמוכחת במיפוי לב או אקו לב. טרשת קודמת לבדה לא תקטין את הנכות.

קוצב לב

בתקנות הבטוח הלאומי לא מותאמת שום דרגת נכות לקוצב לב, למרות שבחוק הנכים הרלבנטי לאנשי צבא קבע השתלת קוצב דפיברילטור מזכה ב-100% נכות!!. מצב הלב לאחר ההשתלה הוא זה שיכריע.

5/5
דילוג לתוכן
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110