• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

הסעת נוסעים מעל המותרהסעת נוסעים מעל המותר ברכב פרטי

הסעת נוסעים מעל המותר היוותה בעבר תירוץ לחב’ הביטוח לפטור עצמן מתשלום פיצויים. הן טענו כי הסעת נוסעים מעל המותר מחמירה את הסיכון שהן עצמן הסכימו לבטח. ביהמ”ש העליון דחה את טענתן.

ראשית, בנימוק שהחוק שולל זכות רק ממי “שנהג ברכב כשאין לו רשיון לנהוג בו”, וללא ממי שהחמיר סיכון בביטוח.

שנית, נקבע, מי שהסיע נוסעים מעל המותר, לא החמיר סיכון בטיחות בנהיגה. מי שינהג בפסילה או נכה עם מגבלת הגה כח וודאי תשוב חברת הביטוח ותעלה טענה דומה אבל דיה לצרה בשעתה.

שורה תחתונה:
בשורה התחתונה, נהג בתאונה, בהסעת נוסעים מעל המותר, אמנם יועמד למשפט תעבורה, אך עדיין יהיה זכאי לפיצויים מחב׳ הביטוח, הוא וכל יושבי הרכב עמו.

דיני תעבורה / העונש כנגד הסעת נוסעים מעל המותר

הסעת נוסעים במספר העולה על האמור ברישיון הרכב בניגוד לתקנה 84 (ב) לתקנות התעבורה היא עבירת הזמנת לדין. כאן חשוב להפנים שלמעשה הסעת נוסעים הרבה מעל למותר יכולה להשתנות על ידי תביעות התעבורה של משטרת ישראל לנהיגה בקלות ראש בנסיבות מחמירות. זה כבר כתב אישום שיגרור ענישה מחמירה בדמות שרות לתועלת הציבור, ובמקרים של עבירה חוזרת גם למאסר בפועל. ככל שמדובר בעבירה ראשונה ניתן להסתפק גם בקנס. 

הסעת נוסעים מעל המותר

הסעת נוסעים מעל המותר

אורן בושרי, עו"ד

נהג חדש

נהג חדש שיורשע בעבירה משמעותית, עלול לקבל עונש כבד, להיפסל מלהחזיק רשיון למשך שלושה חודשים או יותר, ובמידה וכך, יהא עליו לעבור בחינה עיונית (תיאוריה) ומעשית (טסט) מחדש. בהקשר של הסעת נוסעים מעל המותר, נהג חדש מתחת לגיל 21 אינו מורשה להסיע ברכב מעבר ל-2 נוסעים, אלא אם לצדו נהג מלווה.

דילוג לתוכן