הסעת נוסעים מעל המותר

הסעת נוסעים מעל המותר היוותה בעבר תירוץ לחב’ הביטוח לפטור עצמן מתשלום פיצויים. הן טענו כי הסעת נוסעים מעל המותר מחמירה את הסיכון שהן עצמן הסכימו לבטח. ביהמ”ש העליון דחה את טענתן.

ראשית, בנימוק שהחוק שולל זכות רק ממי “שנהג ברכב כשאין לו רשיון לנהוג בו”, וללא ממי שהחמיר סיכון בביטוח.

שנית, נקבע, מי שהסיע נוסעים מעל המותר, לא החמיר סיכון בטיחות בנהיגה. מי שינהג בפסילה או נכה עם מגבלת הגה כח וודאי תשוב חברת הביטוח ותעלה טענה דומה אבל דיה לצרה בשעתה. בשורה התחתונה, נהג בתאונה, בהסעת נוסעים מעל המותר, אמנם יועמד למשפט תעבורה, אך עדיין יהיה זכאי לפיצויים מחב׳ הביטוח, הוא וכל יושבי הרכב עמו.

הסעת נוסעים במספר העולה על האמור ברישיון הרכב בניגוד לתקנה 84 (ב) לתקנות התעבורה היא עבירת הזמנה לדין. כאן חשוב להפנים שלמעשה הסעת נוסעים רבים מעל למותר יכולה להשתנות לנהיגה בקלות ראש בנסיבות מחמירות. זה כתב אישום שיגרור ענישה מחמירה. אפילו שרות לתועלת הציבור, ובמקרים של עבירה חוזרת גם למאסר בפועל. ככל שמדובר בעבירה ראשונה ניתן להסתפק גם בקנס. 

נהג חדש שמורשע צריך לעבור בחינה עיונית (תיאוריה) ומ-3 חודשי פסילה והלאה גם פסילה מעשית (טסט) מחדש. בהקשר של הסעת נוסעים מעל המותר, נהג חדש מתחת לגיל 21 אינו מורשה להסיע ברכב מעבר ל-2 נוסעים, אלא אם לצדו נהג מלווה.

הסעת נוסעים מעל המותר
דילוג לתוכן