אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס הנה מחלה בה רירית הרחם – אותה רקמה המצפה את פנים הרחם – נודדת אל מחוץ לרחם.

אבחון מאוחר של המחלה מוכר מתביעות רשלנות רפואית רבות.  

מדוע מוגשות תביעות רשלנות רפואית רבות בנושא אנדומטריוזיס?

תהליך הנדידה במקרים קשים מתפשט גם מעבר לאברי האגן. הרקמה מתעבה, מתפרקת ומדממת עם כל ווסת. עלולות להיווצר ציסטות, צלקות והידבקויות ובעיות פוריות עשויות להתפתח. טיפולים יעילים זמינים רק שצריך לאבחן. מכאן שנטען לטעון שבאבחון ראוי אפשר היה למנוע את הנזק. 

הסיכון העיקרי: פגיעה בפריון

הסיבוך העיקרי הוא פגיעה בפוריות. כי כאמור, בגלל הידבקויות, ביצית שמשתחררת מהשחלה לא עוברת דרך החצוצרה, כדי להיות מופרית על ידי תא זרע.  

כשהרופא מתעלם מכאבי בטן תחתונה

אחד התסמינים הוא כאב בבטן תחתונה בעיקר בקרב נשים צעירות. סימפטום מוכר שאל לא לרופא להתעלם ממנו הוא החמרה בכאבים בעת הווסת. הכאב כולל אפיזודות של כאב (דיסמנוריאה), כאב עם יחסי מין, כאב בטן (ולכן מבלבלים את המחלה עם תסמונת המעי הרגיז), או במתן שתן, דימום מוגזם, ובעיות פוריות. חומרת הכאב לא מסמנת את חומרת המחלה. יכול להיות אנדומטריוזיס קל עם כאב חמור, וההיפך.  

הקשר שבין סרטן השחלות ואנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס מגביר את הסיכון ללקות במחלת הסרטן. הסיכוי של אשה חולה בה לפתח ממאירות שחלתית במהלך חייה עומד על כ-2.5%, כלומר פי 1.5-2 מאשה בריאה. בהיבט המשפטי, ניתן לתבוע גם על הגברת סיכון גם אם טרם לקתה האשה בממאירות שחלתית. כך גם אנדוקרצינומה קשורה לאנדומטריוזיס.

5/5
דילוג לתוכן