איחור באבחון סרטןאיחור באבחון

איחור באבחון סרטן הביא למס׳ לא מבוטל של תביעות רשלנות רפואית. אם ביהמ״ש יענה בחיוב על מס׳ שאלות הדרך לקבלת התביעה סלולה:

  • האם האיחור באבחון ברשלנות?
  • האם האיחור החמיר את המצב וגרם לקיצור תוחלת חיים?
  • אם לא, האם האיחור באבחון החמיר את הנזק, הכביד על הטיפול או תרם להידרדרות?​

התעלמות מתלונות

איחור באבחון סרטן קשור בהתעלמות מתלונות. הגידול ימשיך ויגדל, ישלח גרורות, לא יוסר, ונק' האל תחזור תוחמץ. טעות באבחון גידול, במקרה המעט יותר טוב, תגרור שינוי בטיפול, אבל גם שינוי לרעה בטיפול יגרור כאב וסבל מתמשך.

מה קופת החולים תטען?

שאין תקציב להפנות את כולם לביופסיה וסי טי. ובסוגי סרטן אחדים הקופה תטען שממילא הסרטן אינו ניתן לריפוי. אכן סיכויי הצלחת התביעה גבוהים בסוגי הסרטן הידועים כניתנים לריפוי. בעבר, סרטן הריאות לא היה ניתן לריפוי, אבל כיום, תרופה כמו קיטרודה עשויה להיות מצילת חיים.

גרורות

סרטן שמתגלה רק בשלב מתקדם שהספיק בינתיים לשלוח גרורות דרך מחזור הדם הוא נורת אזהרה ראשונה. ההמלצה המשפטית היא לזנוח את המחשבה כי הנזק כולו הוא רק פרי הגידול.

רשלנות בטיפול - תביעות מזן חדש

הטיפולים כיום כוללים מזעור בכירורגיית השד וקיצור משך הטיפול הקרינתי. מכאן שרשלנות יכולה להיות נניח אם הרופא לא תכנן נכון את ממדי השדה בקרינה והזיק לאיבר בריא סמוך. 

סרטן שחזר

רשלנות תתכן גם בשלב שאחרי הריפוי, עם חזרה של הגידול. רופא רשלן הוא זה למשל שלא בודק את מצב בלוטות הלימפה בבית השחי אחרי סרטן שחזר.

דילוג לתוכן