איחור באבחון סרטן השחלות

 איחור באבחון סרטן השחלות הזין מס' לא מבוטל של תביעות רשלנות רפואית.

התסמינים
התסמינים אמנם מעט עמומים אבל חלקם מחייבים את הרופא לחשוב בכיוון של האבחנה. בהם: אבדן תיאבון, עלייה לא מוסברת במשקל ובעיות גסטרו אחרות, כמו גם כאבים בעת קיום יחסי מין.

ידוע שכל הריון מפחית סיכון בעשרה אחוזים. גלולות מפחיתות במחצית את הסיכון לסרטן השחלה. מנגד, עישון, גיל מבוגר וגנטיקה מעלים סיכון. אם בהיסטוריה המשפחתית קיימת נשאות לגן Brca ואין מחשבה בכיוון סרטן שחלות, הרשלנות כבר זועקת לשמיים. מי שלא תאובחן מוקדם, עלולה לחצות את נק' האל חזור ולסבול מגרורות במקומות מרוחקים. 

הנזק
איחור באבחון סרטן השחלות עלול להוביל להסרה של השחלות, ואף לכריתה של הרחם ועקרות בגיל צעיר. באבחון מאוחר במיוחד, סרטן שחלות גם יכול להיות קטלני.

תביעה

איחור לבדו אינו מקנה זכאות אוטומטית לפיצויים. על עורכי הדין להוכיח גם סיכויי החלמה גבוהים לו הייתה אבחנה נכונה של המחלה מלכתחילה. אחרת, אין משמעות להיעדר האבחון. גובה הנזק יהא תלוי בנכות הרפואית הנפשית הנלווית, ובהשפעה על חזרה למעגל העבודה. גם בשאלה אלו נזקים רפואים נגרמו מהאיחור, וכיצד תופעות הלוואי של הטיפול השפיעו.

מה התובעת תטען?

שבהיעדר אבחנה ראויה, הגידול המשיך וגדל, שלא ניתן היה להקרינו או להסירו, ובמקום לקבל טיפול מהיר ומציל חיים, היא מצאה עצמה עם נזק מתווסף.

מה קופת החולים תטען?

שיש להוכיח גם סיכויי החלמה גבוהים לו הייתה אבחנה נכונה של המחלה מלכתחילה. אחרת, לא ניתן היה להשיג ריפוי ואין משמעות להיעדר האבחון.
פסק דין
התאבדות

איחור באבחון סרטן השחלות

אורן בושרי, עו"ד

אנדומטריוזיס

אבחון מאוחר של מחלת אנדומטריוזיס (בה חלקי הרחם נודדים החוצה מהרחם)  מגביר את הסיכון ללקות במחלת הסרטן. ישנם מקרים בהם יכולה להתפתח ממאירות שחלתית הקשורה באנדומטריוזיס. הסיכוי של אשה עם אנדומטריוזיס ממושך לפתח ממאירות שחלתית במהלך חייה עומד על כ-2.5%, כלומר פי 1.5-2 מאשה בריאה. בהיבט המשפטי, יש לכך משמעות כספית גם אם טרם לקתה האשה בממאירות שחלתית.

No votes yet.
Please wait...