תסמונת טרנר

תסמונת טרנר מחזירה אותנו לדיון רפואי משפטי על מה שנעשה בהיריון. תחילה לבדיקות האולטרה סאונד שנועדו לגלות מומים אפשריים או אינדיקציות לתסמונות גנטיות מסוימות. 

רמזים באולטרסאונד לקיומה של תסמות טרנר

הראשונה שבהם היא בדיקת שקיפות עורפית. אם בה נמצאה אנומליה בחלק שמעל עמ”ש צווארי יעלה חשד לבעיה הקשורה סטטיסטית להפרעות מולדות, כמו תסמונת דאון ותסמונת טרנר.

וודאות לקיומה של תסמונת טרנר תתקבל רק בבדיקת מי שפיר אבל רמזים כאמור ניתן לקבל בשקיפות עורפית. מדוע? משום שאת הכרומוזומים ניתן לבחון רק בבדיקות אלה והתסמונת מתאפיינת בחוסר של כרומוזומים.

מהות התביעה

40% מהלוקות בתסמונת טרנר נולדות עם שחלות לא פעילות והן עקרות. הן אינן יכולות להיכנס להריון אלא מתרומת ביצית. תביעת רשלנות אמורה לכסות גם את העלויות הכרוכות גם בכך. יתר התסמינים כוללים: קומה נמוכה, שינויי שלד, היצרות של אבי העורקים, יתר לחץ דם, צניחה של המסתם המיטרלי בלב, זיהומים כרוניים, סיבוכים אורולוגים ותת פעילות של בלוטת התריס. מכל אלה ברור שהנזק לא קל והתביעה תחל דרכה בבית המשפט המחוזי. 

כשהרופא לא מיידע על צ׳יפ גנטי או Nipt

מספיק אפילו לטעון שהרופא במעקב ההיריון צריך היה ליידע על קיומה של בדיקה משלימה ולא עשה כן. גם אם האם ביצעה מי שפיר היה עליו להסביר לה על צ’יפ גנטי. אלטרנטיבה אחרת היא לטעון שהיה על הרופא להפנות לבדיקת Nipt – שהיא בדיקת דם לא חודרנית של האם. מדוע? כי קופות החולים טוענות שהאם הייתה מסרבת לבדיקת מי שפיר גם אם היתה מוצעת לה. לגבי NIPT שהיא אינה חודרנית כבר קשה יותר לטעון טענה כזו.

5/5
דילוג לתוכן
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110