תינוק שנולד עם CMV

תינוק שנולד עם CMV מעורר דיון בהקשר של רשלנות רפואית ביחס למה שאירע בהריון. זאת כי נגיף ה-CMV הנוכח בהריון הוא גורם שכיח להימצאות מומים. הביטוי הקליני של הידבקות ב-CMV דומה למחלת חום. 

האם הרופא חייב היה להציע עוד בהריון בדיקה מתאימה לאיתור הנגיף?

השאלה היא האם חובה על הרופא להפנות כל אשה בהריון עם קצת שפעת לבדיקה המגלה את קיומו של הנגיף. נייר העמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה לא מחייב ביצוע סקר ל-CMV בהריון; 

האבחנה

בדיקת torch שהיא בדיקת דם וכוללת בירור סרולוגי של עוד כמה נגיפים תענה על שאלה זו. במידה וקיים חשד לזיהום הבירור מתבצע בדיקור מי שפיר. כשהתשובה חיובית, על הרופא לדון עם האישה/בני הזוג בדבר הסיכון לבריאות העובר. 

ליקוי שמיעה מולד

מרבית התינוקות שנדבקו ב-CMV בהריון יימצאו בריאים לאחר הלידה. חלקם יגלה בעיות בריאות. בדר״כ ליקוי שמיעה מולד ולעיתים רחוקות יותר אבדן ראייה. CMV מולד מהווה סיבה ראשונה לחירשות מולדת ופיגור שכלי

מה קופת החולים עלולה לטעון?

תביעה

גם בלי רשלנות יכול ביהמ”ש לקבוע כי חובת היידוע להציע את הבדיקה לא מולאה. ביהמ״ש העליון ענה בעבר על שאלה זו בשלילה אבל כל תיק ונסיבותיו. חובת היידוע קיימת גם במסגרת רפואה שגרתית בהריון. הנגיף הוא הגורם העיקרי למומים נרכשים בעובר במהלך ההריון ומשכך מהווה הוא סיכון מרכזי ועיקרי, המחייב יידוע.  
5/5
דילוג לתוכן