תביעה אפשרית

תינוק שנולד עם CMV מעורר דיון באשר לשאלת הסיכון למומים נרכשים בלידה. הנגיף הוא הגורם השכיח ביותר למומים ויראליים, אך לא לכלל המומים, והשאלה הגדולה היא האם חלה חובה להפנות אשה בהריון לבדיקה המגלה את קיומו של הנגיף.

נייר העמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה לא קובע המלצה גורפת (לכלל אוכלוסיה) או חלקית (קבוצת סיכון) לביצוע סקר ל-CMV בהריון; מנגד, נייר העמדה מונה מקרים שבהם מומלץ לבצע את הבדיקה, כגון בחשד קליני לגבי האשה או כאשר בדיקת אולטה סאונד מעלה חשדות מסוימים ביחס לעובר.

בית המשפט העליון דחה בעבר תביעת הורים, שטענו להפרה של חובת היידוע ואולם אל להחלטה ההיא להרתיע הורים מלתבוע. כל תיק ונסיבותיו הוא. הרי אם 3 הריונות ראשונים הסתיימו בהפלות אולי קיימת סיבה אחרת מלבד cmv להפלות ואם זה הריון ראשון הסיפור אחר.

האם הרופא היה חייב להציע בדיקת cmv בהריון?

גם אם אין רשלנות באי הפניה לבדיקה, עדיין יכול ביהמ"ש לקבוע כי חובת היידוע להציע את הבדיקה לא מולאה. חובת היידוע קיימת גם במסגרת רפואה שגרתית בהריון. הנגיף הוא הגורם העיקרי למומים נרכשים בעובר במהלך ההריון ומשכך מהווה הוא סיכון מרכזי ועיקרי, המחייב יידוע. ואכן חלק ניכר ביותר מהרופאים בישראל אכן מיידעים את מטופלותיהן בדבר הנגיף.

הרופאים מנגד יטענו, כי בניגוד לבדיקות הטיי זקס ותסמונת הדאון לגביהן יש חובת יידוע, סרולוגיה של CMV שונה במובן זה שתוצאות הבדיקות ההן מדויקות לחלוטין וניתן לקבוע בהן בוודאות מה מצב העובר. 

למה גורם cmv? חירשות ובעיות שמיעה אצל תינוקות

הסיכון להעברת הזיהום ב-CMV מהאם לעובר עולה בהדבקה ראשונית, מרבית התינוקות שנדבקו ב-CMV בהריון נראים בריאים לאחר הלידה וחלקם יגלה בעיות בריאות, שהנפוץ בהן הוא לקות שמיעה ואבדן ראייה.

קופות החולים ינסו להוכיח מנגד כי הפגמים מהם סבל העובר בהריון לא היו כאלה הקשורים לנגיף, שהאם לא הייתה מסווגת כחלק מ"קבוצת סיכון" ושקיימת סיבה אולי אחרת לנזק, למשל פגות. זיהום שיוצר נגיף ה-cmv ישפיע על התפתחות האוזן ויגרום לליקוי שמיעה, אבל ליקוי שמיעה יכול להיות גם על בסיס גנטי.

 

תינוק שנולד עם cmv

תינוק שנולד עם CMV

אורן בושרי, עו"ד
No votes yet.
Please wait...