רשלנות במרשם גלולות

תרופות

רשלנות במרשם גלולות ״קלאסית״ היא זו של אשה מעשנת, עם תורשה של קרישיות יתר במשפחה, שהחלה בנטילת גלולות למניעת הריון. מס׳ חודשים אח״כ, היא עם כאבי ראש, פונה למיון ובסי טי מתגלים קרישי דם ודימום מוחי. אם לא הייתה מגיעה מיד לבית החולים, כנראה שכבר לא הייתה מספיקה להגיע. אח״כ היא תתאושש אבל תיזדקק לטיפול במדללי דם כולל זריקות קלקסן. היא תישאר עם קרישי דם מוחיים. הם קטנים אמנם, אבל כל כאב ראש יחזיר את הטראומה שמא הדימום חזר. זה תיאור של מקרה טוב. המקרה הרע הוא של אשה שלא מספיקה להגיע לביה״ח ומתה בעקבות הדימום.

גלולות למניעת הריון מסוכנות כי הן יוצרות קרישי דם (פקקת) בוורידים או בעורקים, שייסחפו בזרם הדם ויחסמו כלי דם מרכזי: הם עלולים להגיע לריאות ולגרום לתסחיף ריאתי, או להגיע למוח כמו בדוגמא הקודמת. שני המצבים מסכני חיים.

רשלנות רפואית בנק׳ הזמן של מתן המרשם

קיים איסור מוחלט לספק תחליף הורמונלי לאשה באלה: קרישיות יתר, טרומבופיליה בבדיקות מעבדה, סיפור עבר, מחלת כבד משמעותית, דימום נרתיקי מסיבה לא ידועה, סרטן השד או הרחם במצב פעיל ורגישות או אלרגיה. האיסור מלמד שהפרה של הוראה מסגירה רשלנות במרשם גלולות. קיימות הוראות נגד יחסיות, שאותן צריך הרופא רק לשקול במקרים של: סרטן השד בעבר, השמנת יתר, סרטן רחם בשלב מתקדם בעבר, סכרת לא מאוזנת, מחלת לב איסכמית, רחם שרירני גדול. התייחסות קלינית בלבד נדרשת לאלה: רחם שרירני, שד פיברוציסטי, והכי חשוב סיפור משפחתי של סרטן השד או סרטן השד ואנדומטריוזיס בעבר, כריתת שחלות, ונשאיות של גן BRCA.

מה אם רופא אינו מתחשב בפרמטרים שצוינו בנייר העמדה? אם הרופא פעל בניגוד לאיסור מוחלט הוא וודאי רשלן. נכון שיש הבדל בין ״איסור מוחלט״ לבין ״הוראה לשקול״ ובין ״הוראה לשקול״ לבין ״התייחסות קלינית״ ולכך משמעות גם בפן המשפטי, אולם אין זה אומר חסינות מוחלטת.

האיגוד הישראלי למיילדות ולגינקולוגיה מורה לערוך ביצוע בדיקות סקר לנשים עם גורמי סיכון מוכחים לקרישיות יתר או סיפור אישי או משפחתי ברור של פקקת ורידיםייתכן והגינקולוג לא יכול להחליט בעצמו להפנות האשה לבדיקות קרישיות יתר, והוא חייב לקבל אישור מהמטולוג. אם אלו הנחיות קופת החולים בה הוא עובד, זה לא אמור להרשים את ביהמ״ש. ייתכן ומדובר ברשלנות מוסדית גם של קופת החולים. ומלבד זאת, וודאי עליו ליידע אותה כי עומדת בפניה האופציה לבצע את הבדיקה באופן פרטי.

תסחיף ריאתי לאחר לידה

רשלנות רפואית באבחון תסחיף ריאתי לאחר לידה מתייחסת לנק׳ הזמן של הופעת הסימפטומים. זאת להבדיל, כפי שראינו, מרשלנות רפואית בנק׳ הזמן של מרשם התרופה. הכוונה לכך היא שאם אשה שנוטלת את הגלולה מתלוננת על סימפטום מוכר כתופעת לוואי של הגלולה, חייבת להידלק נורה אדומה אצל הרופא: למשל, כאב או התנפחות חמורה באחת הרגליים. גם תופעות כמו קוצר נשימה ושיעול פתאומי מרמזים במיוחד לתסחיף ריאתי. מצבים של שכיבה וישיבה ממושכת,  ניתוח או טיסה, עלולים להעלות את הסיכון. לכן גם נפוץ תסחיף ריאתי לאחר לידה. גם התייבשות. כמובן שגם סימנים לאירוע מוחי כמו חולשה בצד אחד של הגוף, בעיות בדיבור ובלבול.

פקטור 5 ליידן

התורשה בהקשר הזה קשורה במוטציה "פקטור 5 ליידן". אצל אנשים הנושאים את המוטציה הזו נפגע איזונו של מנגנון הקרישה. אצל נשים הנושאות את המוטציה ״פקטור 5 ליידן״, הסיכון גבוה פי 5 ומתקרב ל-1 ל-400. 

תביעות נגד יצרניות התרופות

הקשר בין גלולות למניעת היריון לקרישיותיתר מהותי בזכותי הפופולריות עצומה. מאז השימוש המונהג בטיפול הורמונלי, 29% סובלות ממחלות לב 26% יותר מסרטן השד ו-41% משבץ מוחי. גם בלי תורשה, אשה שלוקחת גלולות במשך 20 שנה, הסיכון גדל עם הזמן ובגיל זה הוא כמעט שווה לסיכון אצל אשה עם תורשה. מקרים הביא לכך שחברות התרופות המייצרות את הגלולות חויבו לעדכן את עלוני המידע של הגלולות למניעת היריון. זאת בעקבות מחקר שגילה כי הסיכון של נשים הנוטלות את הגלולות לפתח קרישי דם גבוה פי 2.5 עד פי 6 מזה של נשים שאינן נוטלות אותן.

בארה"ב הוגשו תביעות כנגד יצרניות התרופה. חלקן התקבלו וחלקן נדחו. חברת התרופות WYETH חויבה לשלם 58 מיליון דולר פיצויים ופיצויים עונשיים בשל העובדה כי תרופות Prempro ו- Premarin שייצרו גרמו לאשה לחלות בסרטן השד. תביעה דומה נתקבלה אף היא. במינסוטה תביעה דומה נדחתה. גם במיניאפוליס נדחתה תביעתה של Patricia Zandi על שלא הוכיחה מדעית את הקשר הסיבתי בין סרטן השד לשימוש בגלולה. אגב, לנשים הנוטלות גלולות למניעת הריון סיכון של פי 3 לפתח תסחיף ריאתי. זאת יחסית לאוכלוסיה שלא נוטלת גלולות. וכן קיימים דיווחים על כך של נוטלות הגלולות מן הדור השלישי הסיכון גדל פי שניים מהסיכון של נוטלות הגלולות של הדור השני. גם כנגד חב׳ באייר הוגשה תביעה ייצוגית בארץ ונטען לגביה כי היא העלימה מידע לגבי סיכוןהיתר הטמון בגלולה.

 


 

No votes yet.
Please wait...