רשלנות בטיפול הורמונלי

גלולות ותסחיף ריאתי

רשלנות במרשם גלולות ״קלאסית״ היא זו של אשה מעשנת, עם תורשה של קרישיות יתר במשפחה, שהחלה בנטילת גלולות למניעת הריון. מס׳ חודשים אח״כ, היא עם כאבי ראש, פונה למיון ובסי טי מתגלים קרישי דם ודימום מוחי. במקרה הטוב יישארו כאבי ראש ובמקרה הגרוע היא לא תספיק להגיע לביה״ח.

גלולות למניעת הריון מסוכנות כי הן יוצרות קרישי דם (פקקת) בוורידים או בעורקים, שייסחפו בזרם הדם ויחסמו כלי דם מרכזי: הם עלולים להגיע לריאות ולגרום לתסחיף ריאתי, או להגיע למוח.

קיים איסור מוחלט לספק תחליף הורמונלי לאשה באלה:

קיימות הוראות נגד יחסיות, שאותן צריך הרופא רק לשקול במקרים של:

התייחסות קלינית בלבד נדרשת באלה:

אם הרופא פעל בניגוד לאיסור מוחלט הוא וודאי רשלן. וב״הוראה לשקול״ ו״התייחסות קלינית״ הוא צריך לנמק ואין נימוק אומר חסינות מוחלטת.

קרישיות יתר ופקקת ורידים

פקקת ורידית בעיקר ברגליים מתארת קצב זרימת דם ירוד הגורם לעימדון של הדם וקרישת הדם או שהיא התפתחה בגלל שינויים בהרכב הדם. האיגוד הישראלי למיילדות ולגינקולוגיה מורה לערוך ביצוע בדיקות סקר לנשים עם גורמי סיכון מוכחים לקרישיות יתר או סיפור אישי או משפחתי ברור של פקקת ורידים. 

תסחיף לידתי אחרי לידה

תסחיף ריאתי אחרי לידה מוכר אצל אשה שנוטלת גלולות בליווי כאב או התנפחות חמורה באחת הרגליים. גם תופעות כמו קוצר נשימה ושיעול פתאומי מרמזים במיוחד לתסחיף ריאתי. מצבים של שכיבה וישיבה ממושכת, ניתוח או טיסה, עלולים להעלות את הסיכון. לכן נפוץ תסחיף ריאתי לאחר לידה. 

פקטור 5 ליידן

התורשה בהקשר הזה קשורה במוטציה “פקטור 5 ליידן”. אצל אנשים הנושאים את המוטציה הזו נפגע איזונו של מנגנון הקרישה. אצל נשים הנושאות את המוטציה ״פקטור 5 ליידן״, הסיכון גבוה פי 5 ומתקרב ל-1 ל-400. 

תביעות נגד יצרניות התרופות

הקשר בין גלולות למניעת היריון לקרישיות-יתר ברור. 29% סובלות ממחלות לב 26% יותר מסרטן השד ו-41% משבץ מוחי. גם בלי תורשה, אשה שלוקחת גלולות במשך 20 שנה, הסיכון גדל עם הזמן ובגיל זה הוא כמעט שווה לסיכון אצל אשה עם תורשה. חברות התרופות המייצרות את הגלולות חויבו לעדכן את עלוני המידע של הגלולות למניעת היריון בעקבות מחקר שגילה כי הסיכון של נשים הנוטלות את הגלולות לפתח קרישי דם גבוה פי 2.5 עד פי 6 מזה של נשים שאינן נוטלות אותן.

בארה”ב הוגשו תביעות כנגד יצרניות התרופה.  WYETH חויבה לשלם 58 מיליון דולר פיצויים ופיצויים עונשיים בשל העובדה כי תרופות Prempro ו- Premarin שייצרו גרמו לאשה לחלות בסרטן השד. תביעה דומה נתקבלה אף היא. וכן קיימים דיווחים על כך של נוטלות הגלולות מן הדור השלישי הסיכון גדל פי שניים מהסיכון של נוטלות הגלולות של הדור השני. גם כנגד חב׳ באייר הוגשה תביעה ייצוגית בארץ ונטען לגביה כי היא העלימה מידע לגבי סיכון-היתר הטמון בגלולה.

5/5
דילוג לתוכן