רשלנות בגן ילדים

רשלנות בגן ילדים קלה להוכחה אם הגננת לא נקטה באמצעים סבירים למניעה של נזק צפוי. השאלה “עד כמה” היה עליה לצפות את התאונה. התשובה היא עניין של סבירות.

תאונה בגן ילדים

תאונה בפעוטון

ככל שהגיל נמוך יותר סיכויי התביעה להתקבל גבוהים יותר. תעלה השאלה של מס' המטפלות ביחס למס' הזאטוטים. נרצה לדעת למשל, האם אחת המטפלות שהתה בחדר ההחתלה, בעוד האחרת השגיחה על כמות גדולה של ילדים.

תאונה בגן ילדים

בתאונה בגן ילדים, בשונה מבית ספר, הציפייה היא להשגחה רצופה. בדר"כ בגני ילדים מדובר בחצר קטנה לעומת בית ספר שכולל מבנים רבים ומספר חצרות. ככלל, ככל שגיל הילד קטן יותר חובת ההשגחה הנדרשת מהצוות גדולה יותר.

אופציה מקבילה לתבוע: פוליסת ביטוח תאונות אישיות תלמידים

כך או כך, תמיד תישאר האופציה לתבוע את חב׳ הביטוח שביטחה בפוליסת תאונות אישיות לתלמידים. פוליסת ביטוח תלמידים תהא בתוקף מגיל גן עירייה. הפוליסה לא דורשת הוכחה של רשלנות, היא מכסה רק תאונות ולא מחלות ומחריגה תאונות דרכים ונכות קטנה מ-5%.

כשפרטי התאונה לא ידועים

פרטי התאונה אינם תמיד ידועים. לא פעם הצוות מספר שכנראה הילד נחבל כאשר נתקל בילד אחר. זאת כדי להסיר מעצמם אחריות. לא תמיד הילד יידע לספר מה קרה ובמקרה כזה, ההורים צריכים לטעון להיפוך הנטל. כלומר, לכך שצוות הגן צריך להוכיח שלא הייתה רשלנות מצדו. בין היתר כי הפרו חובתם להפעיל מצלמות.

האם ילד כשיר להעיד?

על פי הדין גם קטין כשיר למתן עדות. לפי סעיף 54(1) לפק׳ הראיות עדות יחידה של קטין מחייבת את בית המשפט לכתוב נימוקים מדוע הוא הסתפק בעדות יחידה זו. סעיף 55 מטיל חובה על בית המשפט להזהיר את הקטין לומר אמת בדרך שתהא מובנת לו.    

רשלנות בגן ילדים

כיצד אפשר לעיין במצלמה המותקנת בגן ילדים?

גני ילדים מחויבים להתקין מצלמות לתיעוד הנעשה בגן החל מ2019, וידאו בלבד, ללא קול. החוק קובע כי הצילומים יישמרו ל-30 ימים ולכן קריטי לבקש העתק צו של בית משפט בחלון הזמנים הזה. הורים יכולים לפנות גם למשטרה בתנאי שאין בכך כדי לגרום לשיבוש הליכי חקירה ומשפט.

5/5
דילוג לתוכן