רשלנות בגן ילדיםתאונה בגן ילדים

רשלנות בגן ילדים קלה להוכחה אם הגננת לא נקטה באמצעים סבירים למניעה של נזק צפוי. השאלה "עד כמה" היה עליה לעשות זאת והתשובה היא עניין של סבירות.

רשלנות בגן ילדים חוזרת ועולה בתיקי תאונות ילדים. הגננות מחד טוענות, כי הפגיעה יכולה הייתה להתרחש גם בבית. מנגד, ההורים יטענו שגננת סבירה יכולה הייתה לצפות את התאונה ולמנוע אותה. בגן פרטי קיים ביטוח. בגן עירוני התביעה כנגד העירייה. 

בתאונה בגן ילדים, בשונה מבית ספר, הציפייה היא להשגחה רצופה. בדר"כ בגני ילדים מדובר בחצר קטנה לעומת בית ספר שכולל מבנים רבים ומספר חצרות.

האם ילד כשיר להעיד?

על פי הדין גם קטין כשיר למתן עדות. לפי סעיף 54(1) לפק׳ הראיות עדות יחידה של קטין מחייבת את בית המשפט לכתוב נימוקים מדוע הסתפק בעדות יחידה זו. סעיף 55 מטיל חובה על בית המשפט להזהיר את הקטין לומר אמת בדרך שתהא מובנת לו.    

תאונה בפעוטון

ככלל, ככל שגיל הילד קטן יותר חובת ההשגחה הנדרשת מהצוות גדולה יותר. אלא שפרטי תאונה בפעוטון אינם תמיד ידועים. לא פעם הצוות שבגן מספר שכנראה הילד נחבל כאשר נתקל בילד אחר. תעלה השאלה של מס' המטפלות ביחס למס' הזאטוטים. נרצה לדעת למשל, האם אחת המטפלות שהתה בחדר ההחתלה, בעוד האחרת משגיחה על כמות גדולה של ילדים.

לא תמיד הילד יידע לספר מה קרה ובמקרה כזה, ההורים צריכים לטעון להיפוך הנטל. כלומר, לכך שצוות הגן צריך להוכיח שלא הייתה רשלנות מצדו. החוק מאפשר זאת.

פוליסת ביטוח תאונות אישיות תלמידים

כך או כך, תמיד תישאר האופציה לתבוע את חב׳ הביטוח שביטחה בפוליסת תאונות אישיות לתלמידים. פוליסת ביטוח תלמידים תהא בתוקף מגיל גן עירייה. הפוליסה לא דורשת הוכחה של רשלנות, היא מכסה רק תאונות ולא מחלות ומחריגה תאונות דרכים ונכות קטנה מ5%.

רשלנות בגן ילדים

רשלנות בגן ילדים

אורן בושרי, עו"ד
דילוג לתוכן