• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

קרע ברחםקרע ברחם עלול להיות תוצאה של רשלנות רפואית, ולא רק עניין של גורל. אימתי?  פיטוצין במינון גבוה שנגמר במות העובר ו/או בקרע ברחם, למשל, הוא סמן לרשלנות רפואית. בעיקר אם הפעולה בוצעה שלא תוך ביקורת צמודה עם מוניטור רציף.

קרע ברחם לאחר לידה​

אם הלידה לא מתקדמת, הצירים חלשים, והעובר לא גדול במיוחד מוזרק חומר מאיץ לידה שנקרא פיטוצין. פיטוצין מחקה הפרשות שמקורן במוח, המזרזות לידה.

הבעיה עם פיטוצין היא שהוא יכול לגרום להתכווצות ממושכת של הרחם, המובילה לפעילות רחמית יתרה. אז יש להפסיק לגמרי את הזלפתו.  

מהתכווצויות אלו עלול הרחם להיקרע. צירים חלשים מדי אמנם יעכבו הלידה, אבל צירים חזקים מדי, עלולים לגרום לקרע. למעשה, גם העובר עלול להיפגע באופן חמור, ולא רק ההרה.   

קרע ברחם בפסיקה

בת.א (חיפה) 786/95 שולמית עדי נ’ קופ”ח הכללית נדונה השאלה האם ההשתהות במעבר לניתוח קיסרי גרמה לקרע, ומה היה קורה אילו היה מתבצע הניתוח הקיסרי. התובעת עברה לידת ואקום במהלכה נגרם קרע ברחם ובשלפוחית השתן. לידה קודמת הסתיימה מוקדם בשל רעלת הריון. נקבע שהחלטה להימנע מלבצע ניתוח קיסרי הייתה סבירה. אבל עוד נקבע כי ההשהייה שבין האבחנה הראשונית לחשד לקיום הקרע ועד למועד ביצוע הניתוח הייתה רשלנית. על כן, התקבלה התביעה בחלקה. 

קרע ברחם

אורן בושרי, עו"ד
דילוג לתוכן