פפילדמה

פפילדמה (Papilledema) היא למעשה בצקת בראש עצב הראייה המתגלה בבדיקת עיניים פשוטה. המדובר בממצא מהותי, כי הימצאות פפילדמה מציפה אפשרות לממצא חמור יותר – של לחץ תוך גולגולתי.

פפילדמה כתמרור אזהרה ראשוני לגידול מוחי

ראש עצב הראייה הוא אזור שטוח וכאשר מצטברת במקום בצקת היא פפילדמה האזור משתנה מ״שטוח״ ל״תפוח״. זהו תמרור אזהרה ראשון לקיומו של גידול מוחי. לשם כך עורכים רופאי העיניים בדיקה של קרקעית העין.

מדוע דחיפות הטיפול?

המצב הרפואי הזה מחמיר מיד ומתרחשת ירידה קשה בראייה, העלולה להוביל עד עיוורון. מאחר שהנזק הוא בלתי הפיך, חייב להתבצע טיפול דחוף להפחתת הלחץ התוך גולגולתי. אפילו בניתוח מהיר כדי לשמר את הראייה ולמנוע עיוורון – ניתוח פנסטרציה של עצבי הראייה.  

פפילדמה
פפילדמה

פפילדמה

לחץ תוך גולגולתי

הסבירות לגידול מוחי עולה

פסוידוטומור צרברי​

פסוידוטומור צרברי  - מכונה אותו לחץ תוך גולגולתי - רק בלי גידול.

שכיחות התסמונת עולה בקרב נשים במשקל גבוה בגיל הפוריות. ביטוי המחלה בילדים מתאפיינים בחוסר שקט, ישנוניות, פזילה, דיפלוריה (כפל ראיה), ראיה מטושטשת חולפת וטינטון (צפצופים באוזניים).  

בצקת הדיסקות

אוטם עצב הראייה

אובדן ראייה פתאומי יכול לנבוע גם מאוטם של ראש עצב הראייה. בצורתה הדלקתית, המחלה מתאפיינת בנזק מדלקת של כלי דם בכל הגוף כולל באלה המספקים דם לעין ולעצב הראיה. התוצאה היא ירידה חדה בראייה לרבות נזק לשדה הראייה. 

תסמינים

התסמינים כוללים כאבי ראש בצורות שונות, טשטוש ראייה חולף המוחמר בשינוי מנח הראש, ולעיתים בטנטון (צפצופי אוזניים) ודיפלופיה (ראייה כפולה). בקרב ילדים התסמינים שונים.

״פספוס״ אבחנה של פפילדמה

קצב ההידרדרות שונה ממטופל אחד למשנהו. אבל אובדן ראייה יכול להיות בתוך מספר ימים כשאז הלחץ התוך גולגולתי עולה בצורה פתאומית וחדה. 

רופא סביר
יבצע בדיקת קרקעית העין, בדיקת ניקור מותני (וידגום את נוזל חוט השדרה), יברר את היקף הלחץ בגולגולת ויחל בטיפול. רופא רשלן במחדליו יאפשר הידרדרות עד כדי עיוורון. 

פפילדמה

פגיעה בשדה הראייה

עלולה לבוא עם הזמן פגיעה בשדה הראיה. לכן קיימת חשיבות רבה למעקב מסודר אחר החולים הסובלים מהתסמונת. בדיקת שדה הראייה תבקש לגלות חוסרים בשדה הראייה. ממש כמו מחלות רשתית ומחלות של עצב הראייה. מדוע לא מספיק לבדוק אצל אופטיקאי? כי הפגיעה לא באה לידי ביטוי בירידה בחדות הראייה.

דלקת עצב הראייה

תביעות רשלנות רפואית מוגשות בעניין דלקת עצב הראייה מוגשות כנגד הרופא שלא זיהה הפרעה בתפקוד עצב הראייה, או את ההפרעה בזרימת הדם. רופא שכזה לא יידע לטפל מהר ככל האפשר בסטרואידים, ובכך הוא לא ימנע נזק לעין השנייה. רופא סביר יפנה בסדר הזה, לשקיעת דם וספירת דם לזיהוי הדלקת, ביופסיה, ותרופות נוגדות דלקת (בסטרואידים). 

5/5
דילוג לתוכן