הדין שבין עבירת הפקרה לעבירה של אי מסירת פרטים

פגע וברח: העונש

העונש על תאונה מסוג ״פגע וברח״ תלוי בצורה ובניסוח של כתב האישום. מי מנסח את כתב האישום? הפרקליטות. זו עלולה לייחס לנהג עבירה חמורה של הפקרה אחר פגיעה בנסיבות מחמירות (סעיף 64 א (ב)). העונש המקסימלי עליה הוא 7-9 שנות מאסר. מצד שני, היא גם יכולה להסתפק בעבירה של אי מסירת פרטים, אם הנסיבות קלות, עבירה שלא מחייבת אפילו פסילה

פגע וברח ללא נפגעים

תאונת ״פגע וברח״ ללא נפגעים צריכה לגרור אישום של ״אי מסירת פרטים״, עבירה שלא מחייבת אפילו פסילה. היא אינה חמורה כהפקרה וגם הענישה בגינה אינה קרובה לענישה בגין הפקרה. 

ההבדל העצום שבין הפקרה לבין אי מסירת פרטים

מה עושים?

פגיעה ברכב חונה

פגיעה ברכב חונה ואי השארת פרטים אינה יכולה לגרור אישום של הפקרה, אבל גם באישום של אי השארת פרטים יש סיכון לפסילת רישיון וקנס גבוה. 

אחריות גם על הנוסע ברכב

כתב אישום יכול להיות מוגש גם כנגד נוסע ברכב מעל גיל 16. הוא צפוי למחצית העונש שקבוע לצד אותה עבירה,  כלומר עד שלוש וחצי שנות מאסר, פסילה, קנא ותנאי. ובמוות, 7 שנות מאסר. מאמר ביקורת של עו״ד בושרי על כך ושפורסם באתר לשכת עורכי הדין ראה כאן.   

פגע וברח - תביעה אזרחית

הולך רגל שנפגע בתאונת דרכים מסוג “פגע וברח” שלא מודע למס׳ הרכב יתבע את ״קרנית״. קרנית, היא גוף שהוקם מכח החוק, כקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. 

כשידוע מס׳ הרכב, נזקי הפח תומכים בקרות התאונה. בפגע וברח הפרטים חסרים, כי הרכב נמלט. בעיה זו, מעלה קושי בהוכחת האירוע ויש לפנות לעו”ד מוקדם לאסוף ראיות.

פגע וברח
דילוג לתוכן