פגע וברח

העונש

העונש על תאונה מסוג פגע וברח תלוי בצורה ובניסוח של כתב האישום. מי מנסח את כתב האישום? הפרקליטות. זו עלולה לייחס לנהג עבירה חמורה של הפקרה אחר פגיעה בנסיבות מחמירות (סעיף 64 א (ב)). העונש המקסימלי עליה הוא 7-9 שנות מאסר. 

ההבדל העצום שבין הפקרה לאי מסירת פרטים

מצד שני, התביעה יכולה להסתפק בעבירה של אי מסירת פרטים. לשם כך צריך לשכנע שהנסיבות מתאימות לכך. זו עבירה שלא מחייבת אפילו פסילה. ההבדל בין שתי העבירות עצום בענישה אבל לא תמיד קיים בנסיבות.

פגע וברח

אי מסירת פרטים

פגע וברח ללא נפגעים

תאונת ״פגע וברח״ ללא נפגעים צריכה לגרור אישום של ״אי מסירת פרטים״, עבירה שלא מחייבת אפילו פסילה. היא אינה חמורה כהפקרה. כאמור הענישה בגינה אינה קרובה לענישה בגין הפקרה. 

מה עושים?

פגיעה ברכב חונה

פגיעה ברכב חונה ואי השארת פרטים אינה יכולה לגרור אישום של הפקרה, אבל גם באישום של אי השארת פרטים יש סיכון לפסילת רישיון וקנס גבוה. 

אחריות גם על הנוסע ברכב

כתב אישום יכול להיות מוגש גם כנגד נוסע ברכב מעל גיל 16. הוא צפוי למחצית העונש שקבוע לצד אותה עבירה,  כלומר עד שלוש וחצי שנות מאסר, פסילה, קנא ותנאי. ובמוות, 7 שנות מאסר. מאמר ביקורת של עו״ד בושרי על כך ושפורסם באתר לשכת עורכי הדין ראה כאן.   

תביעה אזרחית

תביעה אזרחית

הולך רגל שנפגע בתאונת דרכים מסוג "פגע וברח" יגיש תביעה אזרחית. מי שלא מודע למס׳ הרכב יתבע את ״קרנית״. קרנית, היא גוף שהוקם מכח החוק, כקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. כשידוע מס׳ הרכב, נזקי הפח תומכים בקרות התאונה. בפגע וברח הפרטים חסרים, כי הרכב נמלט. בעיה זו, מעלה קושי בהוכחת האירוע ויש לפנות לעו"ד מוקדם לאסוף ראיות.

דילוג לתוכן