פגע וברחהענישה בחוק על הפקרת פצועים בתאונה

הענישה על גרימת תאונה מסוג פגע וברח משתנה. המשטרה יכולה לייחס לנהג עבירה חמורה של הפקרה אחר פגיעה בנסיבות מחמירות (סעיף 64 א (ב) שהעונש המקסימלי עליה הוא מאסר, של 7 עד 9 שנים. והמשטרה גם יכולה להסתפק בעבירה של אי מסירת פרטים, אם הנסיבות קלות, עבירה שלא מחייבת אפילו פסילה. 

מה עושים?

עבירה של אי מסירת פרטים אינה חמורה כהפקרה. אם מדובר באיבוד עשתונות רגעי וחזרה לזירת התאונה, ההעמדה לדין צריכה להיות על ״אי מסירת פרטים״. צריך להתעקש שעבירת ההפקרה תושמט מכתב האישום. 

כך למשל קרה בת"ד (י-ם) 750-06-15 מדינת ישראל נ' אטיאס, שם הנאשם ברח ממקום התאונה. גם בת"ד (חי') 102342-01-11 מדינת ישראל נ' קוסטיצקי, מדובר היה אמנם בפגיעה קלה ביותר וכך גם בת"ד (י-ם) 2760/08 מדינת ישראל נ' שרון.

הנהג עלה על המדרכה ופגע באשה ובתינוקת, הוא רץ אל הנפגעים, הרים את התינוקת, התקשר למד"א וכשנתבקש למסור את פרטיו ניתק את השיחה ונמלט מהמקום. הוגש נגדו כתב אישום בעבירה של אי השארת פרטים ואי סיוע לפי תקנה 144 ולא בעבירת הפקרה

נהג פגע בשתי הולכות רגל שצעקו עליו וברחו והואשם בעבירה של אי מסירת פרטים בלבד. הוא יצא מהרכב ושאל את הנשים "מה קרה?" ואז נמלט מהמקום. הנהג טען כי ראה שמצבן טוב ולכן עזב.

הנהג נסע ופגע בילדה בת 4. הוא עזב את מקום התאונה מבלי לדווח על התאונה או לסייע לנפגעת. הוגש כתב אישום בעבירות לפי תקנה 144 של אי עצירה, אי הודעה ואי הגשת עזרה.

ע״פ 2247/10 מ״י נ׳ שלום ימיני [ביהמ״ש העליון]

נוסע ברכב עלול להיות מורשע בשיתוף או בסיוע להפקרה ולקבל מחצית מהעונש. גם אם הוא נותר אדיש, נוקט באפס מעשה ואין לו חלק בעשייה העבריינית של הנהג. הנוסע ימיני מפרשת מיטל אהרונסון הורשע בסיוע ונגזרו עליו שנתיים וחצי מאסר. הנהג, שי סימון, נידון ל-9 וחצי שנות מאסר.

ע"פ 8279/11 טל מור נ. מדינת ישראל [ביהמ״ש העליון]

טל מור, הנהג שדרס למוות את בנו של השופט חשין ונמלט נידון ל-12 שנות מאסר, וערעורו בבית המשפט העליון נדחה.
Click Here
פגע וברח

פגע וברח – תביעה אזרחית

הולך רגל שנפגע בתאונת דרכים מסוג "פגע וברח" שלא מודע למס׳ הרכב יתבע את ״קרנית״. קרנית, היא גוף שהוקם מכח החוק, כקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. 

כשידוע מס׳ הרכב, נזקי הפח תומכים בקרות התאונה. בפגע וברח הפרטים חסרים, כי הרכב נמלט. בעיה זו, מעלה קושי בהוכחת האירוע ויש לפנות לעו"ד מוקדם לאסוף ראיות.

א) נוהג רכב המעורב בתאונה, והוא ידע, או שהיה עליו לדעת, כי בנסיבות המקרה עשוי היה להיפגע אדם, ולא עצר במקום התאונה, או קרוב לו ככל האפשר, כדי לעמוד על תוצאות התאונה, דינו – מאסר שבע שנים, עם קנס או ללא קנס, ובלבד שלא יוטל עליו מאסר על תנאי בין כעונש יחיד ובין כעונש נוסף ולא יינתן עליו צו מבחן.

(ב) נוהג רכב המעורב בתאונה, והוא ידע, או שבנסיבות המקרה היה עליו לדעת, כי בתאונה נפגע אדם, ולא הגיש לנפגע עזרה שהיה ביכולתו להגיש בנסיבות המקרה, לרבות הסעתו לטיפול רפואי, דינו – מאסר תשע שנים, עם קנס או ללא קנס, ובלבד שלא יוטל עליו מאסר על תנאי בין כעונש יחיד ובין כעונש נוסף ולא יינתן עליו צו מבחן.

כפי שראינו, עבירה של אי מסירת פרטים אינה חמורה כהפקרה והענישה עליה אינה מתקרבת לענישה בגין הפקרה. גם אם היה פצוע אם מדובר באיבוד עשתונות רגעי וחזרה לזירת התאונה ההעמדה לדין תהא על אי מסירת פרטים לכל היותר. גם אם הנהג לא היה מודע לפגיעה ולא סביר היה שיידע. 

פגיעה ברכב חונה ואי השארת פרטים אינה יכולה לגרור אישום של הפקרה, אבל גם באישום של אי השארת פרטים יש סיכון לפסילת רישיון וקנס גבוה. 

  

דילוג לתוכן