פגע וברח

תאונת פָּגַע וּבָרַח היא תאונת דרכים שבה הנהג המעורב (לא דווקא הפוגע) בורח מזירת התאונה ולא מגיש עזרה. הוא עושה זאת לא תמיד כדי להיחלץ מענישה, לפעמים בגלל הלם או פאניקה. המצב הרגשי הזה של הנהג אינו מהווה טעם להקל בעונש ותאונת פגע וברח בישראל היא עבירה פלילית חמורה, לטעמי חמורה מדי.

העונש על תאונה מסוג פגע וברח

העונש על תאונה מסוג פגע וברח הוא 7-9 שנות מאסר. אבל זהו העונש המקסימלי במקרה שהנזק הגופני שנגרם הוא חמור והאישום הוא הפקרה. יהיו מקרים שבהם המשטרה מלכתחילה תגיש אישום מרוכך. אז אפילו פסילת רשיון לא תוטל. 

מי מנסח את כתב האישום בעבירת פגע וברח?

הפרקליטות. היא בדר״כ תבחר לייחס לנהג שפגע וברח עבירה חמורה. של הפקרה אחר פגיעה בנסיבות מחמירות (סעיף 64 א (ב)). 

פגע וברח: הפקרה או אי מסירת פרטים?

מצד שני, התביעה יכולה להסתפק בעבירה של אי מסירת פרטים. לשם כך צריך לשכנע שהנסיבות מתאימות. למשל שלא סביר שהנהג יהיה מודע לנזק שגרם. זו עבירה שלא מחייבת אפילו פסילה. ההבדל בין שתי העבירות עצום מבחינת הענישה אבל לא תמיד קיים בנסיבות.

מתי אין להאשים בעבירה של הפקרה ויש ״להסתפק״ בעבירה של אי מסירת פרטים?

כשמדובר באיבוד עשתונות רגעי וחזרה לזירת התאונה, או כשהנהג לא היה מודע לפגיעה ולא סביר היה שיידע.

מה עושים?

פגע וברח ללא נפגעים

תאונת ״פגע וברח״ ללא נפגעים צריכה לגרור אישום של ״אי מסירת פרטים״, עבירה שלא מחייבת אפילו פסילה. היא אינה חמורה כהפקרה והעונש בגינה אינו קרוב לענישה בגין הפקרה. 

פגיעה ברכב חונה

פגיעה ברכב חונה ואי השארת פרטים אינה יכולה לגרור אישום של הפקרה, אבל גם באישום של אי השארת פרטים יש סיכון לפסילת רישיון וקנס גבוה. 

אחריות גם על הנוסע ברכב

כתב אישום יכול להיות מוגש גם כנגד נוסע ברכב מעל גיל 16. הוא צפוי למחצית העונש שקבוע לצד אותה עבירה,  כלומר עד שלוש וחצי שנות מאסר, פסילה, קנא ותנאי. ובמוות, 7 שנות מאסר. מאמר ביקורת של עו״ד בושרי על כך ושפורסם באתר לשכת עורכי הדין ראה כאן.   

תביעה אזרחית

הולך רגל שנפגע בתאונת דרכים של פגע וברח יגיש תביעה אזרחית. מי שלא מודע למס׳ הרכב יתבע את ״קרנית״ - גוף שהוקם מכח החוק, כקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. כשידוע מס׳ הרכב, נזקי הפח תומכים בקרות התאונה. בפגע וברח הפרטים חסרים, כי הרכב נמלט. בעיה זו, מעלה קושי בהוכחת האירוע ויש לפנות לעו"ד מוקדם לאסוף ראיות.

דילוג לתוכן