פגיעה בשלפוחית השתן נפוצה יותר בניתוחים לפרוסקופיים (כניסה עם מצלמה) מאשר בניתוחי כריתת רחם דרך הבטן. מדוע ממשיכים להעדיף ניתוחי מצלמה? כי האשפוז קצר וההחלמה מהירה. ֿפגיעה בשלפוחית השתן יכולה להתרחש בלידה ובכל ניתוח הסרת גידול מסביב האגן. לרבות שרירנים, אנדומטריוזיס, תהליך דלקתי אגני ועוד. 

כריתת רחם לפרוסקופית היא כאמור בעלת סיכוי מיוחד לפגיעה. פגיעה בשלפוחית עלולה אף להוביל לפגיעה בכליה. כיצד נבסס עילת תביעה?

פגיעה בשלפוחית השתן

פגיעה בשלפוחית השתן

אורן בושרי, עו"ד

כיצד נוכיח שמקורה של הפגיעה בשלפוחית השתן ברשלנות?

פגיעה בשלפוחית השתן לכשעצמה רומזת לרשלנות רפואית. מנגד, בית החולים יטען כי מדובר בסיכון טבעי שמופיע בטופס ההסכמה. מה יחליט בהמ"ש? במקרה של תיקו בראיות, מבחינת כמותן ודיותן, בהחלט ייתכן והתובעת תזכה בכל הקופה, רק כי נכנסה בריאה ויצאה חולה. אבל כדי לחזק את הראיות, כדאי לבדוק את הרשומות הרפואיות המתעדות את הניתוח. אם בהן אין תיאור של זיהוי מיידי של הפגיעה בשלפוחית ייטה ביהמ"ש לטובת התובעת. לכן כדאי לחפש היעדר רישום המתייחס לזיהוי ותיקון. אם אנו בוחנים את הפסיקה, היעדר הרישום, עשוי להיות הקלף המנצח.

התיעוד צריך לכלול את כל הפעולות הרגילות שנהוג לבצע: למשל, את מילוי שלפוחית השתן בנוזל כדי להדגים את הנקב. זאת שכן זיהוי מהיר של פגיעה בשלפוחית השתן יאפשר תיקון מיידי. הגדלה לפרוסקופית תאפשר זיהוי הפגיעה בשלפוחית. הימנעות מהפרודצורה תגרום לנזק שאינו בר תיקון, הבאה בגדר רשלנות רפואית.

 

 

 


טכניקה ניתוחית

גם דרך התפירה משתנה. יש שמשתמשים "בדבקים ביולוגיים" יש התופרים בשיטות שונות וראוי להסביר ההבדל בין השיטות. המומחה איתו נתייעץ אם להגיש תביעה יתייחס לשיטות השונות לפי מועד ביצוע הניתוח הפרקטיקה הראויה אז.

פסיקה

בפס״ד מגד זיוה נ' מ"י נדונה פגיעה בשלפוחית כתוצאה מניתוח רשלני. התובעת עברה כריתת רחם שלמה בגישה בטנית לאחריה הופיעה דליפת שתן. נמצא נקב בדופן שלפוחית השתן, תולדה של פגיעה ישירה בניתוח הגניקולוגי. היא סובלת מהפרעות במתן השתן, כאבי בטן, הפרשות נרתיקיות מרובות, הפרעות בחיי המין ונכות פסיכיאטרית. היא טענה לחוסר מידע מוקדם על סיכוני הניתוח והתביעה התקבלה. בייחוד משום שלא ניתן בעדות הרופאים או ברשומות הרפואיות הסבר מניח את הדעת לקרות הנזק. נכותה היתה קרובה ל-60% וביהמ״ש פסק פיצוי כולל בסך של 730,000 ש"ח נטו.

No votes yet.
Please wait...