פגיעה בשלפוחית השתן

שלפוחית השתן היא שק שרירי נמתח, אליו מתנקז שתן אחרי ייצורו בכליות ומעברו בשופכן. פגיעה בשלפוחית השתן מופיעה אצל גברים ונשים כאחד אבל אצל נשים היא נפוצה לאחר שדופן השלפוחית נלחץ בעת מעבר התינוק בתעלת הלידה.

פגיעה בשלפוחית השתן בלידה, בניתוח קיסרי ובכל ניתוח אורו-גניקולוגי

פגיעה בשלפוחית השתן יכולה להתרחש בניתוח קיסרי, בלידה ובכל ניתוח כריתת רחם או הסרת גידול מסביב האגן. לרבות שרירנים, אנדומטריוזיס, תהליך דלקתי אגני ועוד.  

מתי מדובר בסיבוך ומתי ברשלנות?

מתי מדובר בסיבוך ומתי ברשלנות? כשהפגיעה נוצרת בניתוח הרופאים אמורים למלא את שלפוחית השתן בנוזל כדי להדגים את הנקב. זאת שכן זיהוי מהיר של פגיעה בשלפוחית השתן יאפשר תיקון מיידי. עליהם גם לתעד זאת. בית המשפט יבדוק את התיעוד בעיקר. אם אין בתיעוד תיאור של זיהוי מיידי של הפגיעה בשלפוחית ייטה ביהמ”ש לטובת התובע/ת. היעדר רישום המתייחס לזיהוי ותיקון עשוי להיות הקלף המנצח. הוא ההבדל בין סיבוך לרשלנות. 

פגיעה בשלפוחית השתן בניתוח כריתת רחם

פגיעה בניתוחי כריתת רחם נפוצה יותר דווקא בניתוחים לפרוסקופיים (כניסה עם מצלמה) מאשר בניתוחי כריתת רחם דרך הבטן. אז מדוע ממשיכים להעדיף ניתוחי מצלמה? כי האשפוז קצר וההחלמה מהירה, רק שטופס ההסכמה לא תמיד מגלה זאת.

מה בית החולים עשוי לטעון?

פגיעה בשלפוחית השתן לכשעצמה רומזת לרשלנות רפואית. בית החולים מנגד עשוי לטעון כי מדובר בסיכון שמופיע בטופס ההסכמה אבל במקרה של תיקו בראיות, התובעת תזכה כי נכנסה בריאה ויצאה חולה.

פגיעה עצבית בשלפוחית השתן

פגיעה עצבית בשלפוחית השתן, הקרויה גם שלפוחית שתן נוירוגנית, גורמת לקשיי התרוקנות, ושאר בעיות בהטלת שתן. היא איננה בהכרח קשורה רק בתחלואה והיא יכולה להיגרם בגלל טעות בניתוח.  

דליפת שתן לאחר ניתוח כריתת רחם

בפס״ד מגד זיוה נ’ מ”י נדונה דליפת שתן בניתוח כריתת רחם אצל אשה מבוגרת. נמצא נקב בדופן שלפוחית השתן, אך ברשומות הרפואיות לא ניתן היה למצוא הסבר מניח את הדעת לקרות הנזק. נכותה היתה קרובה ל-60% וביהמ״ש פסק לה פיצוי כולל בסך של 730,000 ש”ח נטו.

צואה בנרתיק

פיסטולה בשתן היא מעקף שנותר באיבר בדרכי השתן לעיתים תוצאה של כריתת רחם בביצוע לקוי. כל הפיסטולות דורשות תיקון כירורגי ועל ידי מנתח מנוסה. התוצאה היא דליפה תדירה של שתן, צואה ודם. בזיהוי מוקדם מספיק, ניתן לצנטר את שלפוחית השתן בקטטר טיפול המעלה סיכוי לסגירת הפיסטולה באופן עצמאי. מכאן שאיחור יגרור תביעה. 

פגיעה בשלפוחית השתן
5/5
דילוג לתוכן
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-includes/functions.php on line 4757

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/orendin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 110