• ירושלים 28, חדרה | הארבעה 28, ת״א
  • 052-5299-555

פגיעה בשלפוחית השתןשלפוחית השתן היא שק שרירי נמתח אליו מתנקז שתן אחרי ייצורו בכליות ומעברו בשופכן. פגיעה בשלפוחית השתן מופיעה אצל גברים ונשים כאחד אבל אצל נשים היא נגרמת לרב לאחר שדופן השלפוחית נלחצת במעבר התינוק בתעלת הלידה.

פגיעה בשלפוחית השתן בניתוח

פגיעה בשלפוחית השתן בניתוח אף היא נפוצה. כיצד ביהמ״ש יקבע שמקורה ברשלנות? בית המשפט יבדוק את התיעוד בעיקר. הרופאים אמורים לתעד את הטיפול חירום כשזה קורה – מילוי שלפוחית השתן בנוזל כדי להדגים את הנקב. זאת שכן זיהוי מהיר של פגיעה בשלפוחית השתן יאפשר תיקון מיידי. הגדלה לפרוסקופית תאפשר זיהוי הפגיעה. 

אם אין בתיעוד תיאור של זיהוי מיידי של הפגיעה בשלפוחית ייטה ביהמ”ש לטובת התובע/ת. היעדר רישום המתייחס לזיהוי ותיקון עשוי להיות הקלף המנצח.

פגיעה בשלפוחית השתן בניתוח כריתת רחם

פגיעה בשלפוחית השתן בניתוחי כריתת רחם נפוצה יותר בניתוחים לפרוסקופיים (כניסה עם מצלמה) מאשר בניתוחי כריתת רחם דרך הבטן. אז מדוע ממשיכים להעדיף ניתוחי מצלמה? כי האשפוז קצר וההחלמה מהירה, רק טופס ההסכמה לא תמיד מגלה זאת.

פגיעה בשלפוחית השתן בניתוח קיסרי

פגיעה בשלפוחית השתן יכולה להתרחש בניתוח קיסרי, בלידה ובכל ניתוח כריתת רחם או הסרת גידול מסביב האגן. לרבות שרירנים, אנדומטריוזיס, תהליך דלקתי אגני ועוד. פגיעה בשלפוחית עלולה אף להוביל לפגיעה בכליה.

מה בית החולים יטען?

פגיעה בשלפוחית השתן לכשעצמה רומזת לרשלנות רפואית. בית החולים יטען כי מדובר בסיכון שמופיע בטופס ההסכמה אבל במקרה של תיקו בראיות, התובעת תזכה כי נכנסה בריאה ויצאה חולה.

פגיעה עצבית בשלפוחית השתן

פגיעה עצבית בשלפוחית השתן, הקרויה גם שלפוחית שתן נוירוגנית, גורמת לקשיי התרוקנות, ושאר בעיות בהטלת שתן. היא איננה בהכרח קשורה רק בתחלואה והיא יכולה להיגרם בגלל טעות בניתוח.  

סרטן שלפוחית השתן

  • סרטן שלפוחית השתן עולה בהקשר המשפטי מכמה סיבות:
  • בין גורמי הסיכון חשיפה לחומרים מסרטנים הנמצאים בעבודה, מצילים בבריכה בגלל החשיפה המרובה לכלור, עובדים בתעשיות צבעים, גומי דלק, נפט, דיו וטקסטיל. גורמים אחרים: דלקות כרוניות בשלפוחית השתןפגיעה בחוט שדרה טיפול בהקרנות לאגן בשל סרטן וטיפול בתרופות פיוגליטזון וציקלופוספמיד. 
  • טעות באבחון: הסימן הקלאסי הוא דם בשתן. צריבה, דחיפות או תכיפות במתן שתן הם תמרור אזהרה, אבל אלה סימפטומים גם של אבנים בכליות למשל. רופא סביר יפנה את אלה עם הימצאות דם מאקרוסקופי בשתן ללא תחושת כאב. אז יעבור לבדיקת ציסטוסקופיה - סקירה של חלל שלפוחית השתן, נטילת דגימה ובדיקתה במעבדה. הרופא שישאר תקוע במחשבה על דלקת הוא זה שיהיה חשוף לתביעת רשלנות רפואית.

דליפת שתן לאחר ניתוח כריתת רחם

בפס״ד מגד זיוה נ’ מ”י נדונה דליפת שתן בניתוח כריתת רחם אצל אשה מבוגרת. נמצא נקב בדופן שלפוחית השתן, אך ברשומות הרפואיות לא ניתן היה למצוא הסבר מניח את הדעת לקרות הנזק. נכותה היתה קרובה ל-60% וביהמ״ש פסק לה פיצוי כולל בסך של 730,000 ש”ח נטו.

צואה בנרתיק

פיסטולה בשתן היא מעקף שנותר באיבר בדרכי השתן לעיתים תוצאה של כריתת רחם בביצוע לקוי. כל הפיסטולות דורשות תיקון כירורגי ועל ידי מנתח מנוסה. התוצאה היא דליפה תדירה של שתן, צואה ודם.  בזיהוי מוקדם מספיק, ניתן לצנטר שלפוחית השתן בקטטר טיפול המעלה סיכוי לסגירת הפיסטולה באופן עצמאי. מכאן שאיחור יגרור תביעה. 

דילוג לתוכן